Data modyfikacji:

Szczepienia dla wcześniaka

Autor: Katarzyna Moryc

Temat szczepień, zwłaszcza w ostatnim czasie, jest niezwykle kontrowersyjny. Szczepienia mają zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Nie rozważajmy więc czy warto szczepić, bo o tym możecie poczytać choćby w tym artykule, ale przeciw czemu i kiedy zaszczepić maluszka urodzonego przed czasem. Po pierwsze, wcześniak wcześniakowi nierówny, co powoduje, że nie można mówić o jednym konkretnym kalendarzu szczepień dla wszystkich dzieci urodzonych przed czasem. Jak zatem szczepić?

 

Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym

 

Jak to jest z tym wiekiem wcześniaków?

Rodzice wcześniaków muszą nauczyć się znaczenia dwóch pojęć:

  • wiek metrykalny, zwany chronologicznym, czy kalendarzowym, czyli wiek liczony od momentu narodzin
  • wiek korygowany, czyli wiek obliczony po odjęciu od wieku chronologicznego liczby tygodni, które pozostały do daty porodu, gdyby odbył się on o czasie.

 

Program Szczepień Ochronnych

Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym stanie klinicznym powinno się szczepić zgodnie z ich wiekiem metrykalnym, czyli według standardowego kalendarza szczepień. Jednak są pewne rzeczy, o których warto wiedzieć. Podobnie jak dzieci donoszone, wcześniaki otrzymują szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) w ciągu 24 godzin po narodzinach.

 

Wyjątek stanowią dzieci, które przyszły na świat z masą urodzeniową poniżej 2000 g. Wówczas, szczepienie BCG podaje się dopiero w momencie osiągnięcia przez malucha wagi większej, niż 2000 g.

 

Wszystkie sczepienia, zarówno te obowiązkowe, jak i zalecane, są wykazane w Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Na liście szczepień do wykonania w 2. miesiącu życia pojawiają się błonica, tężec, krztusiec, polio oraz pałeczka hemofilna typu B (HiB). Trochę tego jest, a dziecka szkoda, zwłaszcza, że często jest bardzo malutkie. I właśnie z uwagi na tę możliwą niską wagę urodzeniową maluchów urodzonych przedwcześnie, lekarze są zdania, że warto jest minimalizować liczbę wstrzyknięć, co przemawia na korzyść szczepionek skojarzonych (5- i 6-składnikowych).

 

 


Szczepionka na pneumokoki - płatna czy darmowa?

Kolejną różnicą względem kalendarza dla dzieci urodzonych o czasie jest szczepienie przeciw inwazyjnym zakażeniom STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE (potocznie znane jako szczepienie przeciw pneumokokom). W standardowym kalendarzu szczepień jest ono zalecane (a więc dodatkowo płatne), jednak dla dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g, jest to szczepienie obowiązkowe.

 

Ale spokojnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wcześniakom przysługują darmowe szczepienia 5-w-1 oraz przeciw pneumokokom. Co więcej, rodzice maluszków, które za wcześnie przyszły na świat nie muszą się specjalnie o taką refundację starać. Jedyne czego potrzebują, to książeczka zdrowia i karta informacyjna z leczenia szpitalnego - tam podany jest, m.in. wiek ciążowy, na podstawie którego w przychodni te szczepienia zostaną wykonane nieodpłatnie. 

 


Rotawirusy

Wcześniaki, z racji swojej niedojrzałości i często niskiej masy ciała, są bardziej narażone na zakażenia rotawirusowe, choć nie na tyle, by znalazły się w grupie ryzyka, dla której szczepienia przeciw rotawirusom stałyby się obowiązkowe. Jednak lekarze zalecają podanie tych szczepionek dzieciom urodzonym przedwcześnie i to zgodnie z zasadami dla zdrowych niemowląt, biorąc pod uwagę wiek metrykalny, a nie skorygowany. Jeżeli zdecydujemy się na to szczepienie, ważne, by pierwsza dawka została podana między 6 a 12 tygodniem życia malucha, a cały schemat szczepienia powinien zostać zakończony do końca 24. tygodnia życia. Cena szczepienia to ok. 340 zł za 1 dawkę.   

 


A co z meningokokami?

W przeciwieństwie do pneumokoków, wcześniaki nie są w grupie ryzyka, ponieważ nie stwierdzono u nich częstszych zachorowań. Poza tym, nosicielstwo meningokoków jest o wiele rzadsze (10-20% populacji) i wywołują mniej chorób, głównie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie stawów, czy sepsę. Cena 1 dawki waha się od 140 zł do 170 zł.


Co do tego czy i kiedy szczepić dzieci przeciw rotawirusowi, meningokokom, czy choćby grypie, warto porozmawiać z lekarzem, np. na pierwszej wizycie szczepiennej. Biorąc pod uwagę obecne zalecenia, a także stan maluszka, podpowie co i jak.

 

Przeczytaj również:

Kalendarz szczepień 0-3 lat >>>

Zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 r. >>>

 

Zdjęcie: Fotolia © Melissa Schalke


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
01-07-2020
Ocena:
Witam, moj syn jest wcześniakiem urodzonym w 36 tyg i 4 dniu ciąży. I teraz czytam bo jak szczepilismy powiedziano nam ze syn ma darmowe szczepienia ze wzgledu na to ze został zakwalifikowany jako wcześniak. Jednak podczas szczepienia musiałam zapłacić dwa razy juz za szczepionkę.
22-06-2018
Ocena:
Czy może Pani podać źródła na podstawie których powstał artykuł? Jakie konkretnie przepisy to regulują?
10-05-2018
Ocena:
Czy to prawda że owszem są bezpłatne Ale tylko do 2 roku życia?
03-05-2018
Ocena:
Klamia i chca szczepic dziecko z katarem i goraczka bo to nie ich dzieci a za "cos" trzeba zyc a nie czarujmy sie jedni lecza dla kasy drudzy przeciwnie tez dla kasy
02-08-2017
Ocena:
Od kiedy 5w1 dla wczesniakow jest bezplatna?
19-10-2016
Ocena:
Raczej nikt Pani nie zwroci. Ja niby wiedzialam ale nasza lekarka uparcie twierdzila ze nie ma czegos takiego... Z pneumokokami tez miala problem. Lekarze albo kłamią albo sami nie wiedzą.
06-07-2016
Ocena:
Czy można starać się o zwrot kosztów jeżeli wcześniak został zaszczepiony szczepionką 5 w1 i musiałam za nią zapłacić. Teraz się dowiedziałam że przysługiwała dziecku darmowa szczepionka. Jeżeli tak to gdzie się zwrócić?
06-02-2016
Ocena:
Bardzo przydatne informacje!
rumianek dla niemowlaka

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

2023-10-17
Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
stópki wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

2018-01-02
9 miesięcy to kupa czasu! Zdążę kupić wyprawkę, przygotować mieszkanie/dom/pokój, spakować torbę do szpitala... Plany planami, a maluch i tak pojawia się na świ...
wcześniak, noworodek, zapalenie jelit, NEC

NEC, czyli martwicze zapalenie jelit - Dzidziusiowo.pl

2017-07-14
Schorzenia takie, jak retinopatia , czy dysplazja oskrzelowo-płucna to choroby występujące głównie u wcześniaków. Podobnie jest z martwiczym zapaleniem jelit. C...
Wcześniak, dziecko, noworodek

Wcześniak rehabilitowany, czyli Vojta vs Bobath - Dzidziusiowo.pl

2017-06-20
Wcześniak wcześniakowi nierówny, co oznacza po prostu, że nie każde dziecko urodzone przed czasem czeka rehabilitacja. Jednak faktem jest, że każdy wcześniak po...
Wirus RSV, wcześniak, niemowlak, sen niemowlaka

Wcześniaki pod ostrzałem, czyli wirus RSV - Dzidziusiowo.pl

2017-06-06
Wśród zagrożeń jakie mogą czyhać na dzieci, włącznie z tymi, które urodziły się przedwcześnie, jest wiele chorób i ich winowajców. O jednych mówi się więcej i c...
Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wrodzona wada serca u

Serduszko wcześniaka - przetrwały przewód tętniczy Botalla - Dzidziusiowo.pl

2017-02-17
Wszystko zaczyna się od bicia serduszka, które przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas jednego z pierwszych badań USG. Ta chwila, gdy lekarz odnajduje małą fasol...
Witaminy i żelazo są bardzo ważne dla dobrego zdrowia niemow

Suplementacja witamin i żelaza u dziecka - kiedy i jak ją stosować? - Dzidziusiowo.pl

2017-01-05
Witaminy, a także pierwiastki takie, jak żelazo, są niezwykle ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci, niezależnie od tego, czy przyszły one na świat o ...