Dlaczego fioletowy jest kolorem wcześniaków?

Data:

Mniej więcej od połowy XX wieku zaczęto kojarzyć kolor różowy z dziewczynkami, a niebieski z chłopcami. I choć powoli zaczyna się od tego dochodzić, ten wyraźny podział widać na sklepowych półkach nawet dzisiaj. Ale ten artykuł nie będzie ani o kolorze różowym, ani o niebieskim. Zajmijmy się kolorem fioletowym, który, o czym nie wszyscy wiedzą, jest kolorem wcześniaków. 

 

Znaczenie kolorów dla człowieka ma bardzo duże znaczenie. Dla wcześniaków jest przypisany kolor fioletowy.


Znaczenie kolorów w naszym życiu

Powszechnie wiadomo, że kolory mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Sama matka natura wykorzystuje kolory, na przykład, by ostrzegać jedne zwierzęta przed trującym jadem innych. Wielu psychologów uważa także, że kolory z powodzeniem da się wykorzystać nawet w marketingu - jedne zachęcają do kupna, inne wręcz odstraszają i mogą zniechęcać do zakupu danego produktu, czy usługi. 

 

Już w starożytności (między innymi w Indiach, Chinach, czy w Egipcie) uważano, że kolory mają moc uzdrawiania. Dzisiaj, taka niekonwencjonalna metoda leczenia (zarówno ciała jak i umysłu) z użyciem barw, nazywa się chromoterapią (lub inaczej koloroterapią). 

 

Jakie znaczenie ma zatem fioletowy?

Terapeuci zajmujący się wpływem kolorów na nasz organizm uważają, że fiolet wycisza, koi i łagodzi stres, ułatwia panowanie nad własnymi emocjami, a nawet zwiększa poczucie własnej wartości. Niektórzy zalecają go również przy leczeniu bezsenności, inny uważają, że poprawia koncentrację. Faktem jest, że kolor fioletowy opisywany jest w literaturze jako magiczny, niezwykły, tajemniczy. Przypisywany jest osobom, które poszukują odpowiedzi na przeróżne ważne pytania, na przykład o sens życia. Jednak co ważniejsze, jest to kolor osób wrażliwych i wyjątkowych.

 

Fioletowy - kolor magii, kolor wcześniaków

Może właśnie dlatego kolor ten został uznany za kolor wcześniaków (tak jak powszechnie używa się koloru różowego w związku z walką z rakiem piersi, czy koloru niebieskiego jako znaku solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm). 

Fiolet w tej odsłonie da się zauważyć szczególnie w listopadzie, a konkretnie 17 listopada, bowiem tego dnia przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Inicjatywa ta została zapoczątkowana by zwiększać świadomość społeczną na temat przyczyn i skutków wcześniactwa, a także konieczności zapewnienia wcześniakom odpowiedniej opieki.  

Oprócz kampanii informacyjnej i różnych spotkań, wystaw czy konferencji, na fioletowo podświetla się z tej okazji znane budynki (na przykład Empire State Building w Nowym Jorku, czy Brama Brandemburska w Berlinie). W naszym kraju obchodzimy Dzień Wcześniaka dopiero od kilku lat, jednak i u nas, co roku znane budowle, między innymi Pałac Kultury i Nauki, rozświetlają się wtedy na fioletowo. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-1-2019
Ocena:
Czysta symbolika