Data publikacji:

Dlaczego fioletowy jest kolorem wcześniaków?

Autor: Katarzyna Moryc

Mniej więcej od połowy XX wieku zaczęto kojarzyć kolor różowy z dziewczynkami, a niebieski z chłopcami. I choć powoli zaczyna się od tego dochodzić, ten wyraźny podział widać na sklepowych półkach nawet dzisiaj. Ale ten artykuł nie będzie ani o kolorze różowym, ani o niebieskim. Zajmijmy się kolorem fioletowym, który, o czym nie wszyscy wiedzą, jest kolorem wcześniaków. 

 

Znaczenie kolorów dla człowieka ma bardzo duże znaczenie. Dl


Znaczenie kolorów w naszym życiu

Powszechnie wiadomo, że kolory mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Sama matka natura wykorzystuje kolory, na przykład, by ostrzegać jedne zwierzęta przed trującym jadem innych. Wielu psychologów uważa także, że kolory z powodzeniem da się wykorzystać nawet w marketingu - jedne zachęcają do kupna, inne wręcz odstraszają i mogą zniechęcać do zakupu danego produktu, czy usługi. 

 

Już w starożytności (między innymi w Indiach, Chinach, czy w Egipcie) uważano, że kolory mają moc uzdrawiania. Dzisiaj, taka niekonwencjonalna metoda leczenia (zarówno ciała jak i umysłu) z użyciem barw, nazywa się chromoterapią (lub inaczej koloroterapią). 

 

Jakie znaczenie ma zatem fioletowy?

Terapeuci zajmujący się wpływem kolorów na nasz organizm uważają, że fiolet wycisza, koi i łagodzi stres, ułatwia panowanie nad własnymi emocjami, a nawet zwiększa poczucie własnej wartości. Niektórzy zalecają go również przy leczeniu bezsenności, inny uważają, że poprawia koncentrację. Faktem jest, że kolor fioletowy opisywany jest w literaturze jako magiczny, niezwykły, tajemniczy. Przypisywany jest osobom, które poszukują odpowiedzi na przeróżne ważne pytania, na przykład o sens życia. Jednak co ważniejsze, jest to kolor osób wrażliwych i wyjątkowych.

 

Fioletowy - kolor magii, kolor wcześniaków

Może właśnie dlatego kolor ten został uznany za kolor wcześniaków (tak jak powszechnie używa się koloru różowego w związku z walką z rakiem piersi, czy koloru niebieskiego jako znaku solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm). 

Fiolet w tej odsłonie da się zauważyć szczególnie w listopadzie, a konkretnie 17 listopada, bowiem tego dnia przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Inicjatywa ta została zapoczątkowana by zwiększać świadomość społeczną na temat przyczyn i skutków wcześniactwa, a także konieczności zapewnienia wcześniakom odpowiedniej opieki.  

Oprócz kampanii informacyjnej i różnych spotkań, wystaw czy konferencji, na fioletowo podświetla się z tej okazji znane budynki (na przykład Empire State Building w Nowym Jorku, czy Brama Brandemburska w Berlinie). W naszym kraju obchodzimy Dzień Wcześniaka dopiero od kilku lat, jednak i u nas, co roku znane budowle, między innymi Pałac Kultury i Nauki, rozświetlają się wtedy na fioletowo. 

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Czysta symbolika
rumianek dla niemowlaka

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

2023-10-17
Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym

Szczepienia dla wcześniaka

2021-02-03
Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź jak wygląda kalendarz szczepień Twojego dziecka. Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane. Zobacz które z nich refunduje państwo.
stópki wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

2018-01-02
9 miesięcy to kupa czasu! Zdążę kupić wyprawkę, przygotować mieszkanie/dom/pokój, spakować torbę do szpitala... Plany planami, a maluch i tak pojawia się na świ...
wcześniak, noworodek, zapalenie jelit, NEC

NEC, czyli martwicze zapalenie jelit - Dzidziusiowo.pl

2017-07-14
Schorzenia takie, jak retinopatia , czy dysplazja oskrzelowo-płucna to choroby występujące głównie u wcześniaków. Podobnie jest z martwiczym zapaleniem jelit. C...
Wcześniak, dziecko, noworodek

Wcześniak rehabilitowany, czyli Vojta vs Bobath - Dzidziusiowo.pl

2017-06-20
Wcześniak wcześniakowi nierówny, co oznacza po prostu, że nie każde dziecko urodzone przed czasem czeka rehabilitacja. Jednak faktem jest, że każdy wcześniak po...
Wirus RSV, wcześniak, niemowlak, sen niemowlaka

Wcześniaki pod ostrzałem, czyli wirus RSV - Dzidziusiowo.pl

2017-06-06
Wśród zagrożeń jakie mogą czyhać na dzieci, włącznie z tymi, które urodziły się przedwcześnie, jest wiele chorób i ich winowajców. O jednych mówi się więcej i c...
Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wrodzona wada serca u

Serduszko wcześniaka - przetrwały przewód tętniczy Botalla - Dzidziusiowo.pl

2017-02-17
Wszystko zaczyna się od bicia serduszka, które przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas jednego z pierwszych badań USG. Ta chwila, gdy lekarz odnajduje małą fasol...