Data publikacji:

NEC, czyli martwicze zapalenie jelit

Autor: Katarzyna Moryc

Schorzenia takie, jak retinopatia, czy dysplazja oskrzelowo-płucna to choroby występujące głównie u wcześniaków. Podobnie jest z martwiczym zapaleniem jelit. Choć zdarza się ono stosunkowo rzadko, bo u mniej niż 10% dzieci urodzonych przedwcześnie (najczęściej dotyka maluszki z masą urodzeniową poniżej 1500 g), to jest to choroba często wymagająca leczenia operacyjnego.

 

wcześniak, noworodek, zapalenie jelit, NEC

 

Czym jest NEC?

Martwicze zapalenie jelit (z angielskiego necrotizing enterocolitis), czasami zwane też nekrotycznym zapaleniem jelita, to choroba układu pokarmowego polegająca na pojawieniu się stanu zapalnego, który powoduje uszkodzenie śluzówki jelita. Uszkodzenie może dotyczyć tylko drobnego fragmentu jelita cienkiego lub grubego, ale równie dobrze może objąć większy obszar. W ciężkich przypadkach, NEC może spowodować perforację jelita, czyli jego przerwanie. Czasami zdarza się również, że martwiczemu zapaleniu jelit towarzyszą inne stany zapalne, na przykład układu pokarmowego, czy układu krążenia. 

Do powikłań NEC zalicza się perforację jelita oraz zapalenie otrzewnej.

 

Jakie są przyczyny NEC?

Najczęściej, martwicze zapalenie jelit pojawia się jako powikłanie niedotlenienia, choć przyczyn może być więcej, między innymi:

 • niedojrzałość jelit będąca konsekwencją wcześniactwa,
 • niedotlenienie okołoporodowe,
 • niedokrwienie,
 • sinicze wady serca,
 • osłabiony układ odpornościowy,
 • przetrwały przewód tętniczy Botalla,
 • żywienie eteralne, czyli dożołdkowe lub dojelitowe,
 • infekcje jelit.

 

 

Objawy NEC

Zazwyczaj, martwicze zapalenie jelit daje o sobie znać w pierwszym miesiącu życia dziecka, nawet gdy maluch z pozoru rozwija się prawidło. Jego zdiagnozowanie jest stosunkowo trudne, ponieważ objawy są charakterystyczne też dla innych chorób, jak na przykład:

 • nietolerancji pokarmowej,
 • infekcji,
 • niewydolności układu oddechowego. 

Do najczęściej występujących objawów martwiczego zapalenia jelit zalicza się:

 • wzdęty i tkliwy brzuszek (czasami pojawia się na nim zaczerwienienie - rumień),
 • wymioty,
 • obecność krwi w kupce maluszka,
 • zaleganie niestrawionego pokarmu w jelitach (co jest konsekwencją braku perystaltyki w przewodzie pokarmowym).

Poza tym, maluch może być apatyczny, jego tętno może być niższe, mogą wystąpić zaburzenia oddychania, czy termoregulacji. Wymienione objawy zwykle narastają stopniowo w ciągu 1-2 dni i początkowo, choroba przebiega raczej łagodnie, choć zdarzają się ciężkie postaci, gdy pojawia się ona nagle, „bez ostrzeżenia”.

 

Badania i leczenie

Gdy lekarze podejrzewają u dziecka martwicze zapalenie jelit, konieczne jest wykonanie serii badań, w tym między innymi, badań krwi, RTG i USG brzuszka. Do tego, rutynowo, dziecko powinien skonsultować chirurg. 

Po stwierdzeniu NEC, natychmiast włącza się leczenie, które w dużej mierze polega na działaniach zachowawczych. Dziecko nie może być karmione doustnie - konieczne staje się przejście na żywienie pozajelitowe. Stan zapalny zwalcza się antybiotykami. Jeżeli leczenie przynosi skutki, do całkowitego wyleczenia dochodzi w ciągu od 10 do 21 dni. W przypadku wytępienia martwicy fragmentu jelita, jego perforacji, lub zapalenia otrzewnej, konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

 

Profilaktyka?

Obecnie, wciąż prowadzone są badania nad profilaktyką martwiczego zapalenia jelit. Niektóre z nich, jako bardzo skuteczne podają probiotyki, podawane prewencyjnie wcześniakom i być może, za jakiś czas ich suplementacja zostanie wprowadzona jako standard dla maluszków urodzonych prze czasem.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
17-05-2017
Ocena:
nasz lekarz właśnei proponuje nam probiotyki, na początku myśłałam że bagatelizuje sprawę, może warto spróbować, hmm
rumianek dla niemowlaka

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

2023-10-17
Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym

Szczepienia dla wcześniaka

2021-02-03
Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź jak wygląda kalendarz szczepień Twojego dziecka. Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane. Zobacz które z nich refunduje państwo.
stópki wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

2018-01-02
9 miesięcy to kupa czasu! Zdążę kupić wyprawkę, przygotować mieszkanie/dom/pokój, spakować torbę do szpitala... Plany planami, a maluch i tak pojawia się na świ...
Wcześniak, dziecko, noworodek

Wcześniak rehabilitowany, czyli Vojta vs Bobath - Dzidziusiowo.pl

2017-06-20
Wcześniak wcześniakowi nierówny, co oznacza po prostu, że nie każde dziecko urodzone przed czasem czeka rehabilitacja. Jednak faktem jest, że każdy wcześniak po...
Wirus RSV, wcześniak, niemowlak, sen niemowlaka

Wcześniaki pod ostrzałem, czyli wirus RSV - Dzidziusiowo.pl

2017-06-06
Wśród zagrożeń jakie mogą czyhać na dzieci, włącznie z tymi, które urodziły się przedwcześnie, jest wiele chorób i ich winowajców. O jednych mówi się więcej i c...
Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wrodzona wada serca u

Serduszko wcześniaka - przetrwały przewód tętniczy Botalla - Dzidziusiowo.pl

2017-02-17
Wszystko zaczyna się od bicia serduszka, które przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas jednego z pierwszych badań USG. Ta chwila, gdy lekarz odnajduje małą fasol...
Witaminy i żelazo są bardzo ważne dla dobrego zdrowia niemow

Suplementacja witamin i żelaza u dziecka - kiedy i jak ją stosować? - Dzidziusiowo.pl

2017-01-05
Witaminy, a także pierwiastki takie, jak żelazo, są niezwykle ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci, niezależnie od tego, czy przyszły one na świat o ...