W ciąży śpiewaj dziecku kołysanki

Data:

Kojarzone z lat dzieciństwa kołysanki dla dzieci warto śpiewać jeszcze będąc w ciąży. Uspokajają, wyciszają, przyzwyczajają dziecko do głosu mamy, ale także dzięki stymulowaniu pracy przepony, przygotowują mięśnie do zbliżającego się porodu.

 

kołysanki w ciąży śpiewanie dziecku w ciąży

 

Magia śpiewania kołysanek

Kołysanki wyciszają, uspokajają, przygotowują do spania, budują więź między mamą a dzieckiem. To aspekty, które chyba najszybciej przychodzą do głowy. Dzięki tym cechom kołysanki świetnie sprawdzą się po porodzie jako element wieczornego rytuału przygotowującego dziecko do snu. Ale ich śpiewanie dobrze zacząć zanim dziecko się urodzi. W dobie telewizji i Internetu stanowią one doskonały zamiennik, który tworzy niesamowitą więź między dzieckiem a opiekunem. I co warto podkreślić, więź ta tworzy się zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat gdyż ...

 

Warto śpiewać będąc jeszcze w ciąży

Wiemy o tym, że słuchanie muzyki w ciąży pozytywnie wpływa na maleństwo.  Maluszek w łonie mamy zaczyna słyszeć już w 4. miesiącu swojego życia. Docierają do niego różne dźwięki z zewnątrz, przytłumione rzecz jasna przez odgłos bicia serca matki oraz przepływu krwi w jej żyłach. Najsilniej jednak reaguje ono zawsze na głos mamy - dlatego tak ważne jest mówienie do niego jeszcze zanim przyjdzie na świat. Jeszcze lepiej zrobimy, kiedy zaczniemy maluszkowi śpiewać. 


Ma to obustronną korzyść - badania wskazują, iż dzieci, którym śpiewało się jeszcze przed narodzinami, a także już po przyjściu na świat są spokojniejsze, rzadziej cierpią na kolki, szybciej i łatwiej przesypiają spokojnie całą noc.

 

Przygotowanie do porodu ...

Jakie są natomiast korzyści dla mam? Odpowiednia technika śpiewania, ćwiczenie przepony, delikatne napięcie mięśni brzucha i poczucie relaksu, które towarzyszy łagodnym piosenkom ma niesamowicie dobry wpływ na przyszłą mamę. Nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale - co ważne - wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oddechowych, oraz praca przeponą okażą się nieocenione w czasie porodu zarówno w I fazie, przy skurczach i rozwieraniu szyjki macicy, jak i w II fazie porodu - pomagając przy parciu. 

 

A jeśli nie umiem śpiewać?

Nie ma problemu. Po pierwsze nie musisz być profesjonalnym artystą żeby móc śpiewać. Wystarczy melodia, tekst piosenki i trochę chęci. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka, Twój głos jest najpiękniejszy i nieważne, że czasem fałszujesz. Naprawdę. Dziecko i tak będzie zachwycone. Jeśłi nie znasz tekstów, skorzystaj z podpowiedzi poniżej, wymyśl własne, kup płytę cd albo po prostu śpiewaj dziecku kolędy. Tak zaczyna wiele mam :)

 

Teksty najpopularniejszych kołysanek:

Był sobie król, był sobie paź i była też królewna >>
Ach śpij kochanie >>
Aaa kotki dwa >>
Ta Dorotka, ta malutka >>

 

 

A co Wy myślicie o śpiewaniu kołysanek brzuszkom? Lubicie i śpiewacie, lubicie ale wolicie puszczać kołysanki z płyty czy może brakuje Wam czasu na regularne spotkania z kołysanką? Czekamy na Wasze komentarze.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
5-2-2016
Ocena:
Śpiewam codzinnie do brzuszka