Data modyfikacji:

W ciąży śpiewaj dziecku kołysanki

Autor: Katarzyna Łapacz - Rehabilitant

Kojarzone z lat dzieciństwa kołysanki dla dzieci warto śpiewać jeszcze będąc w ciąży. Uspokajają, wyciszają, przyzwyczajają dziecko do głosu mamy, ale także dzięki stymulowaniu pracy przepony, przygotowują mięśnie do zbliżającego się porodu.

 

kołysanki w ciąży śpiewanie dziecku w ciąży

 

Magia śpiewania kołysanek

Kołysanki wyciszają, uspokajają, przygotowują do spania, budują więź między mamą a dzieckiem. To aspekty, które chyba najszybciej przychodzą do głowy. Dzięki tym cechom kołysanki świetnie sprawdzą się po porodzie jako element wieczornego rytuału przygotowującego dziecko do snu. Ale ich śpiewanie dobrze zacząć zanim dziecko się urodzi. W dobie telewizji i Internetu stanowią one doskonały zamiennik, który tworzy niesamowitą więź między dzieckiem a opiekunem. I co warto podkreślić, więź ta tworzy się zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat gdyż ...

 

Warto śpiewać będąc jeszcze w ciąży

Wiemy o tym, że słuchanie muzyki w ciąży pozytywnie wpływa na maleństwo.  Maluszek w łonie mamy zaczyna słyszeć już w 4. miesiącu swojego życia. Docierają do niego różne dźwięki z zewnątrz, przytłumione rzecz jasna przez odgłos bicia serca matki oraz przepływu krwi w jej żyłach. Najsilniej jednak reaguje ono zawsze na głos mamy - dlatego tak ważne jest mówienie do niego jeszcze zanim przyjdzie na świat. Jeszcze lepiej zrobimy, kiedy zaczniemy maluszkowi śpiewać. 


Ma to obustronną korzyść - badania wskazują, iż dzieci, którym śpiewało się jeszcze przed narodzinami, a także już po przyjściu na świat są spokojniejsze, rzadziej cierpią na kolki, szybciej i łatwiej przesypiają spokojnie całą noc.

 


Przygotowanie do porodu ...

Jakie są natomiast korzyści dla mam? Odpowiednia technika śpiewania, ćwiczenie przepony, delikatne napięcie mięśni brzucha i poczucie relaksu, które towarzyszy łagodnym piosenkom ma niesamowicie dobry wpływ na przyszłą mamę. Nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale - co ważne - wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oddechowych, oraz praca przeponą okażą się nieocenione w czasie porodu zarówno w I fazie, przy skurczach i rozwieraniu szyjki macicy, jak i w II fazie porodu - pomagając przy parciu. 

 

A jeśli nie umiem śpiewać?

Nie ma problemu. Po pierwsze nie musisz być profesjonalnym artystą żeby móc śpiewać. Wystarczy melodia, tekst piosenki i trochę chęci. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka, Twój głos jest najpiękniejszy i nieważne, że czasem fałszujesz. Naprawdę. Dziecko i tak będzie zachwycone. Jeśłi nie znasz tekstów, skorzystaj z podpowiedzi poniżej, wymyśl własne, kup płytę cd albo po prostu śpiewaj dziecku kolędy. Tak zaczyna wiele mam :)

 

Teksty najpopularniejszych kołysanek:

Był sobie król, był sobie paź i była też królewna >>
Ach śpij kochanie >>
Aaa kotki dwa >>
Ta Dorotka, ta malutka >>

 

 

A co Wy myślicie o śpiewaniu kołysanek brzuszkom? Lubicie i śpiewacie, lubicie ale wolicie puszczać kołysanki z płyty czy może brakuje Wam czasu na regularne spotkania z kołysanką? Czekamy na Wasze komentarze.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger


Autor

Katarzyna Łapacz - Rehabilitant

Jestem rehabilitantką zajmującą się kobietami w II i III trymestrze ciąży (terapia mięśniowo powięziowa) oraz w okresie okołoporodowym. Prowadzę firmę Reh.Mama, działającą na terenie Warszawy. Niedawno wraz z mężem otworzyliśmy również  sklep internetowy, w którym znaleźć można m.in. specjalnie przygotowane wyprawki dla mam do porodu.

Komentarze
05-02-2016
Ocena:
Śpiewam codzinnie do brzuszka
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?