Data modyfikacji:

Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?

rozwój hipotrofika

Hipotrofik to każde dziecko z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Im niższa waga urodzeniowa, tym większe ryzyko problemów rozwojowych u dziecka. Rokowania zależą w dużej mierze od przyczyn hipotrofii. Najtrudniejsza sytuacja występuje, gdy hipotrofia jest związana z wadami genetycznymi płodu. Wcześniactwo w zależności od jego stopnia również może generować szereg problemów rozwojowych i zdrowotnych. Ryzyko jest znacznie większe u dzieci urodzonych przed 34 tygodniem ciąży.

Przyczyny hipotrofii płodu

Lekarze z pewnością jeszcze w ciąży będą próbowali znaleźć przyczynę niskiej wagi dziecka.  Poza wadami wrodzonymi, a także infekcjami (także wirusowymi) przyczyną hipotrofii może być zaburzony przepływ krwi między dzieckiem a matką. Problem może tkwić w łożysku lub pępowinie. Łożysko może być z jakichś powodów niewydolne. Pępowina może posiadać jakieś wady. Hipotrofia płodu może być także spowodowana przez stosowanie używek przez matkę – alkohol, narkotyki, palenie papierosów mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Rokowania są zależne także od sytuacji okołoporodowej, czy doszło do niedotlenienia, jak przebiegł porów.


Opieka nad hipotrofikiem


Neonatolog po narodzinach dziecka z pewnością będzie w stanie nakreślić możliwe powikłania, a także aspekty zdrowotne dziecka, na które należy zwrócić uwagę. Kalendarz wizyt kontrolnych u specjalistów należy zawsze skonsultować  z lekarzem prowadzącym. Z pewnością potrzebna będzie  stała kontrola neurologa, okulisty, kardiologa. Często w pierwszych latach życia zalecana jest rehabilitacja lub regularne wizyty u logopedy czy fizjoterapeuty.  Systematyczna praca pozwala pozbyć się problemów i wspomóc rozwój dziecka. Nie warto takich wizyt i kontroli zaniedbywać. Zaniedbania na wczesnym etapie – na przykład opóźnień rozwoju ruchowego czy rozwoju mowy mogą stanowić poważną przeszkodę w późniejszym etapie – gdy przyjdzie do nauki rysowania, pisania, czytania.

Rokowania przy hipotrofii

Warto pamiętać, że dzieci mają ogromne możliwości nadrobienia wszelkich opóźnień rozwojowych.  Zwykle mimo kłopotów z napięciem mięśniowym czy powikłań zdrowotnych z upływem czasu zmniejszają dystans do rówieśników. Zwykle na etapie szkolnym różnice między dziećmi zdrowymi, a urodzonymi z hipotrofią są już niewidoczne.  Fachowa opieka, miłość rodziców i cierpliwość są w stanie zdziałać bardzo wiele. Często jedyną „pamiątką”  po trudnym starcie jest tylko niski wzrost lub szczupła budowa ciała.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

waga w ciąży

Kalkulator wagi w ciąży - Sprawdź ile przytyjesz

2021-03-17
Kalkulator wagi w ciąży - ile można przytyć w ciąży, aby nie mieć potem problemów z powrotem do prawidłowej wagi? Jak nie przytyć w ciąży zbyt wiele? Sprawdź, i...
ruchy płodu

Ruchy płodu - zabawy dziecka w brzuchu mamy

2021-03-16
Kiedy pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy stają się odczuwalne i czy od razu trzeba liczyć ruchy płodu? Jak bawi się dziecko w brzuchu mamy. Sprawdź!
kształt brzucha a płeć dziecka

Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

2021-03-16
Jak rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzucha? Jaki brzuszek wskazuje na chłopca, a jaki na dziewczynkę? Jakie są inne sposoby na sprawdzenie płci dziecka?
makijaż permanentny

Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

2021-03-11
Czy makijaż permanentny w ciąży jest dozwolony. Czy niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Kobieta w ciąży malująca paznokcie

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

2021-03-10
Fakty i mity na temat pielęgnacji i stylizacji paznokci w ciąży. Zobacz w co wierzyć, a co nie jest prawdą.
pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży - Masz wczesne oznaki?

2021-03-09
Wczesne objawy ciąży mogą przypominać grypę lub przeziębienie: zmęczenie, senność, brak sił. Do tego bóle mięśni, osłabienie. Na początku ciąży temperatura ciał...
9 miesiąc ciąży

Końcówka ciąży - o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

2021-03-03
39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży, a w zasadzie cały 9 miesiąc dłużą się niemiłosiernie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać w końcówce ciąży.