Rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią

Data:

Hipotrofia oznacza niską masę urodzeniową dziecka. Związana jest często z przedwczesnym przyjściem na świat, czyli z wcześniactwem. Zwykle hipotrofikami są również dzieci pochodzące z ciąż mnogich. Czy dzieci urodzone z hipotrofią mają szansę na normalny rozwój?

rozwój hipotrofika

Hipotrofik to każde dziecko z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Im niższa waga urodzeniowa, tym większe ryzyko problemów rozwojowych u dziecka. Rokowania zależą w dużej mierze od przyczyn hipotrofii. Najtrudniejsza sytuacja występuje, gdy hipotrofia jest związana z wadami genetycznymi płodu. Wcześniactwo w zależności od jego stopnia również może generować szereg problemów rozwojowych i zdrowotnych. Ryzyko jest znacznie większe u dzieci urodzonych przed 34 tygodniem ciąży.

Przyczyny hipotrofii płodu

Lekarze z pewnością jeszcze w ciąży będą próbowali znaleźć przyczynę niskiej wagi dziecka.  Poza wadami wrodzonymi, a także infekcjami (także wirusowymi) przyczyną hipotrofii może być zaburzony przepływ krwi między dzieckiem a matką. Problem może tkwić w łożysku lub pępowinie. Łożysko może być z jakichś powodów niewydolne. Pępowina może posiadać jakieś wady. Hipotrofia płodu może być także spowodowana przez stosowanie używek przez matkę – alkohol, narkotyki, palenie papierosów mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Rokowania są zależne także od sytuacji okołoporodowej, czy doszło do niedotlenienia, jak przebiegł porów.

Opieka nad hipotrofikiem

Neonatolog po narodzinach dziecka z pewnością będzie w stanie nakreślić możliwe powikłania, a także aspekty zdrowotne dziecka, na które należy zwrócić uwagę. Kalendarz wizyt kontrolnych u specjalistów należy zawsze skonsultować  z lekarzem prowadzącym. Z pewnością potrzebna będzie  stała kontrola neurologa, okulisty, kardiologa. Często w pierwszych latach życia zalecana jest rehabilitacja lub regularne wizyty u logopedy czy fizjoterapeuty.  Systematyczna praca pozwala pozbyć się problemów i wspomóc rozwój dziecka. Nie warto takich wizyt i kontroli zaniedbywać. Zaniedbania na wczesnym etapie – na przykład opóźnień rozwoju ruchowego czy rozwoju mowy mogą stanowić poważną przeszkodę w późniejszym etapie – gdy przyjdzie do nauki rysowania, pisania, czytania.

Rokowania przy hipotrofii

Warto pamiętać, że dzieci mają ogromne możliwości nadrobienia wszelkich opóźnień rozwojowych.  Zwykle mimo kłopotów z napięciem mięśniowym czy powikłań zdrowotnych z upływem czasu zmniejszają dystans do rówieśników. Zwykle na etapie szkolnym różnice między dziećmi zdrowymi, a urodzonymi z hipotrofią są już niewidoczne.  Fachowa opieka, miłość rodziców i cierpliwość są w stanie zdziałać bardzo wiele. Często jedyną „pamiątką”  po trudnym starcie jest tylko niski wzrost lub szczupła budowa ciała.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.