Nietypowe imię dla dziecka

Data:

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: znaczenie imienia, jego pochodzenie, datę imienin itd.  Jednak przede wszystkim rodzice muszą odpowiedzieć na pytanie – czy chcą, aby ich syn albo córka mieli popularne imię? Czy może jednak warto poszukać lub poddać się panującej modzie i nadać dziecku oryginalne imię? 

 

nietypowe imię dla dziecka oryginalne imię dla dziecka

 

Imię dla dziecka

Rodzice oczekujący dziecka z niecierpliwością czekają na USG, na którym dowiedzą się czy oczekują synka czy córeczki. Zastanawiają się jaką wyprawkę mają kupić, różową czy niebieską. Ostatecznie najważniejsze jest to, jakie imię nadać dziecku! Decyzja jest bardzo trudna, bo popularne imiona często słychać na podwórku – kilka Julek czy Zuzanny albo Antosiów i Szymonków bawi się w najlepsze na placu zabaw. Czy warto nadać niespotykane imię, dzięki któremu nasze maleństwo będzie zawsze zauważone? 

 

Jakie powinno być imię?

Według polskiego prawa Kierownicy Urzędów Stanu Cywilnego mają obowiązek ocenić czy nadawane przez rodziców imię dla dziecka nie jest ośmieszające, nieprzyzwoite i czy pozwala odróżnić płeć dziecka. Rada Języka Polskiego opracowała „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”. Zgodnie z tymi zasadami:

  • nadawane imię powinno być w postaci przyswojonej przez język polski tzn. Jan zamiast John, Małgorzata nie Margareta, Piotr nie Peter; 
  • można nadać zagraniczne imię dziecku, które nie występuje w spolszczonej formie np. Karoten, Ayan i Imran;
  • nie powinno nadawać się imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak np. antena, goździk;
  • pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Korea czy Malta;
  • nie można nadać więcej niż dwóch imion, pisanych osobno bez łącznika;
  • wszelkie imiona nadawane w Polsce powinny uwzględniać obowiązujące w języku polskim reguły gramatyczne i ortograficzne;
  • imię powinno wskazywać jasno jakiej płci jest dziecko – Carol Kowalski – nie wyjaśnia płci dziecka;
  • zapis imienia dla dziecka nie powinien przybierać formy archaicznej, która wyszła już dawno z użycia. Wyjątkowo jednak Urząd może zezwolić na taką formę, jeśli występowała ona wczesnej w tradycji danej rodziny;
  • nie można nadać imienia w formie zdrobniałej – Ania, Tomek, Basia;
  • imię nie może być ośmieszające, uwłaczające i nieprzyzwoite. 

 

Warto pamiętać, że rodzice mogą zmienić imię nadane dziecku w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia. Jednak tego typu zmiana możliwa jest tylko raz!

 

Tak dziecko nie powinno się nazywać

Rada Języka Polskiego jakiś czas temu opublikowała listę niezalecanych imion dla dzieci. Każdy rodzic przed wpisaniem imienia dziecka do akt powinien się zastanowić, czy sam chciałby się nazywać np. Bastian, Dajana, Opieniek, Pacyfik, Poziomka czy Tupak? Chyba raczej nie. Pełną listę imion niezalecanych można znaleźć na stronie Rady Języka Polskiego

 

 

Moda na imiona

Wśród celebrytów często pojawia się moda na oryginalne imiona. Pierwszą gwiazdą, która nadała niespotykane imię dzieciom był Michał Wiśniewski – dla syna wybrał imię Xavier, dla córki Fabienne. Katarzyna Figura również nadała oryginalne imiona córkom – Kaszmir i Koko. Edyta Górniak zdecydowała się do imienia Alan dodać dodatkowe l i ma synka Allana. W zeszłym roku pojawił się również pomysł na nadawanie imion dzieciom takich jak filtry z instagrama. Juno, Ludwig czy Lux niektórych zachwyciło, innych zdumiało. Także co jakiś czas powraca moda na nadawanie obco brzmiących imion, aby w przyszłości dziecku łatwiej było odnaleźć się za granicą. Takich przykładów jest mnóstwo, kiedy znienacka pojawia się trend w nadawaniu „dziwnych” imion. Pojawia się szybko, ale jeszcze szybciej znika. Dlatego co jakich czas toczy się medialna dyskusja, czy nietypowe imiona pomagają, a może bardziej krzywdzą dzieci? 


Warto czy nie

Na to pytanie każdy z rodziców musi odpowiedzieć sobie sam. Ciekawe imię na pewno przykuje uwagę innych, aczkolwiek nie zawsze pozytywnie. Rodzice powinni liczyć się z tym, że niekonwencjonalne imię może przysporzyć ich maluchowi dużo problemów. Nie tylko w sprawach urzędowych czy za granicą, ale przede wszystkim w kontaktach z innymi ludźmi. W dzieciństwie inne dzieci mogą naszej pociesze dokuczać, śmiać się czy piętnować to jak się nazywa. Czy jesteśmy w stanie ochronić przed tym dziecko? Raczej nie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce zrobić przykrość. Optymalnym rozwiązaniem jest nadanie dziecku dwa imiona. Jedno tradycyjne, a drugie niestandardowe. Wówczas samo dziecko może zdecydować, z którego imienia chce korzystać. 

 

Zdjęcie: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-7-2020
Ocena:
My kiedy jeszcze dzieciaczka nie było na świecie tutaj znaleźliśmy imię dla naszej córeczki, fajnie bo są też opisane znaczenia imiennik.com.pl/imiennik/hanna.html i tak właśnie wybór padł na Hanię :)
7-6-2015
Ocena:
Czyli,że mogłabym nazwać dziecko ,,Sajmon'' czy nie za bardzo?