Data modyfikacji:

Bola - wisiorek dla przyszłej mamy

Autor: Patrycja Wrotek

Meksykańskie Bola, często zwane po prostu dzwoneczkiem ciążowym to idealny prezent dla ciężarnej. Jak się okazuje to nie tylko niezwykle barwna, estetyczna i oryginalna biżuteria ale również, a może przede wszystkim niezwykły sposób na uspokojenie maluszka.

 

wisiorek bola naszyjnik bola

 

W jaki sposób Bola uspokaja płacz dziecka?

Tradycyjnie Bola noszone były przez meksykańskie kobiety ciężarne i młode mamy. Zauważyły one, że delikatna melodia wydawana przez dzwoneczek podczas każdego kroku czy ruchu mamy wpływa kojąco na ich maleństwa. Co więcej dźwięk dzwoneczka relaksował  zarówno dzieci pozostające jeszcze w brzuszku mamy, jak i łagodził płacz dziecka po jego urodzeniu.

Wisiorek bola wyglądem przypomina barwną kuleczkę. Najważniejszą część ma jednak ukrytą w środku - maleńki dzwoneczek, który przy każdym poruszeniu mamy wydaje subtelny dźwięk. Bola wieszamy na długim rzemieniu mniej więcej na wysokości brzucha. Można go nosić na gołym brzuchu pod ubraniem lub na ubraniu. Dla malucha nie ma to żadnego znaczenia. Ważne żeby był noszony jak najczęściej.

 

bola

Kiedy zacząć nosić?

Warto rozpocząć od około 20. tygodnia życia płodowego dziecka, ponieważ właśnie w tym okresie maluszek przez powłoki brzucha zaczyna słyszeć dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego. Jeśli przyszła mama regularnie nosi wisiorek bola, jej maleństwo przy każdym jej ruchu słyszy kojącą melodię emitowaną przez dzwoneczek.

Dźwięk zapada w pamięć nienarodzonemu maleństwu, a to uczy się kojarzyć te dźwięki z czymś przyjemnym i relaksującym. Po urodzeniu niemowlę rozpoznaje znajomą melodię, dzięki temu łatwiej się uspokaja, czuje się bezpiecznie, a świat zewnętrzny staje się dla niego mniej przerażający.

Wiele się mówi o korzyściach płynących ze słuchania spokojnej muzyki jeszcze w okresie płodowym dziecka. Niestety większość osób zaprzestaje słuchania muzyki tuż po urodzeniu malucha. Nic bardziej błędnego. Wręcz przeciwnie słuchając tych samych płyt dziecko będzie rozpoznawać znajome dźwięki i poczuje się bardziej rozluźnione. Podobne rezultaty daje właśnie meksykańskie bola.

 


Dla ciężarnej, a co dalej?

Nic nie stoi na przeszkodzie aby wisiorki Bola towarzyszył nam również jako tradycyjna biżuteria poza okresem ciąży. Są pełne uroku i zachwycają bogactwem kolorów. Można je wykorzystać podczas karmienia piersią. Świetnie zajmą rączki karmiącego się szkraba, a przekazywane z pokolenia na pokolenie staną się fantastyczną rodzinną pamiątką.

 

bola2_duze

 

Zdjęcia: Fotolia.pl i Pixabay.com


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
07-11-2015
Ocena:
Dostałam taką biżuterię od koleżanki kiedy byłam w ciąży. Kulka jest super, do dziś noszę ją jako naszyjnik. :)
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.