Data modyfikacji:

Bola - wisiorek dla przyszłej mamy

Autor: Patrycja Wrotek

Meksykańskie Bola, często zwane po prostu dzwoneczkiem ciążowym to idealny prezent dla ciężarnej. Jak się okazuje to nie tylko niezwykle barwna, estetyczna i oryginalna biżuteria ale również, a może przede wszystkim niezwykły sposób na uspokojenie maluszka.

 

wisiorek bola naszyjnik bola

 

W jaki sposób Bola uspokaja płacz dziecka?

Tradycyjnie Bola noszone były przez meksykańskie kobiety ciężarne i młode mamy. Zauważyły one, że delikatna melodia wydawana przez dzwoneczek podczas każdego kroku czy ruchu mamy wpływa kojąco na ich maleństwa. Co więcej dźwięk dzwoneczka relaksował  zarówno dzieci pozostające jeszcze w brzuszku mamy, jak i łagodził płacz dziecka po jego urodzeniu.

Wisiorek bola wyglądem przypomina barwną kuleczkę. Najważniejszą część ma jednak ukrytą w środku - maleńki dzwoneczek, który przy każdym poruszeniu mamy wydaje subtelny dźwięk. Bola wieszamy na długim rzemieniu mniej więcej na wysokości brzucha. Można go nosić na gołym brzuchu pod ubraniem lub na ubraniu. Dla malucha nie ma to żadnego znaczenia. Ważne żeby był noszony jak najczęściej.

 

bola

Kiedy zacząć nosić?

Warto rozpocząć od około 20. tygodnia życia płodowego dziecka, ponieważ właśnie w tym okresie maluszek przez powłoki brzucha zaczyna słyszeć dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego. Jeśli przyszła mama regularnie nosi wisiorek bola, jej maleństwo przy każdym jej ruchu słyszy kojącą melodię emitowaną przez dzwoneczek.

Dźwięk zapada w pamięć nienarodzonemu maleństwu, a to uczy się kojarzyć te dźwięki z czymś przyjemnym i relaksującym. Po urodzeniu niemowlę rozpoznaje znajomą melodię, dzięki temu łatwiej się uspokaja, czuje się bezpiecznie, a świat zewnętrzny staje się dla niego mniej przerażający.

Wiele się mówi o korzyściach płynących ze słuchania spokojnej muzyki jeszcze w okresie płodowym dziecka. Niestety większość osób zaprzestaje słuchania muzyki tuż po urodzeniu malucha. Nic bardziej błędnego. Wręcz przeciwnie słuchając tych samych płyt dziecko będzie rozpoznawać znajome dźwięki i poczuje się bardziej rozluźnione. Podobne rezultaty daje właśnie meksykańskie bola.

 


Dla ciężarnej, a co dalej?

Nic nie stoi na przeszkodzie aby wisiorki Bola towarzyszył nam również jako tradycyjna biżuteria poza okresem ciąży. Są pełne uroku i zachwycają bogactwem kolorów. Można je wykorzystać podczas karmienia piersią. Świetnie zajmą rączki karmiącego się szkraba, a przekazywane z pokolenia na pokolenie staną się fantastyczną rodzinną pamiątką.

 

bola2_duze

 

Zdjęcia: Fotolia.pl i Pixabay.com


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
07-11-2015
Ocena:
Dostałam taką biżuterię od koleżanki kiedy byłam w ciąży. Kulka jest super, do dziś noszę ją jako naszyjnik. :)
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.