Warto również zauważyć, że pływanie jest jednym ze sportów, których ryzyko kontuzji jest niezwykle małe. To, w połączeniu z wymienionymi korzyściami, sprawia, że basen w ciąży zalecają nie tylko lekarze ginekolodzy, ale i fizjoterapeuci.
W rzeczywistości nie ma jednak powodów do obaw. Należy pamiętać, że każda pływalnia ma własny system oczyszczania wody, który jest często stosowany – wszak między innymi od czystości wody zależy zainteresowanie obiektem oraz wynikające z odwiedzin przychody.
Ponadto należy pamiętać, że baseny w Polsce są regularnie kontrolowane przez Sanepid i wyjątkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś obiekt nie spełniał surowych norm czystości.
Podsumowując – nie wydaje się, aby basen w ciąży był specjalnym zagrożeniem. Choć oczywiście warto zadzwonić do wybranego obiektu i dopytać o częstotliwość oczyszczania wody czy stosowane środki ostrożności.
Istnieją jednak inne przeciwwskazania do korzystania z pływalni w „odmiennym stanie”. Z pewnością z takiej aktywności powinny zrezygnować kobiety, które:
Ponadto basen w ciąży nie jest dobrym pomysłem w przypadku ciąży zagrożonej czy ciąży wysokiego ryzyka, a także wówczas, gdy u płodu zdiagnozowano jakiekolwiek zaburzenia rozwoju.
Ponadto warto zabrać ze sobą czepek kąpielowy, żel pod prysznic oraz płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży.
Jeśli chcesz udać się na basen w ciąży, to poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniego obiektu. Wybieraj baseny nowe – są bezpieczniejsze choćby z uwagi na fakt, że stosuje się w nich nowoczesne systemy oczyszczania wody.
Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z personelem pracującym w danym obiekcie i zapytanie, czy organizowane są w nim zajęcia dla niemowląt. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w danym obiekcie wyjątkowo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii higieny.
Polecane style to tzw. „żabka”. Unikaj jednak tzw. „żabki dyrektorskiej”, czyli pływania z wysoko uniesioną głową. Taki styl prowadzi do nadwyrężenia kręgów szyjnych i może skutkować bólami karku i głowy oraz drżeniami rąk. Podczas prawidłowego pływania „żabką” głowa co i rusz chowa się pod wodą.
Bardzo zalecane jest pływanie na plecach – taki styl relaksuje i odciąża wszystkie mięśnie ciała. Pamiętaj też, że jeśli odczuwasz zmęczenie, możesz posiłkować się różnymi akcesoriami do pływania.
Niestety, nie. Zdaniem niektórych ekspertów pływanie w takim basenie może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka – wynika to z faktu, że woda w nim jest bogata w jony bromu, potasu, wapnia i magnezu. Jeśli jednak bardzo zależy ci na tym, aby skosztować kąpieli właśnie w basenie solankowym, skonsultuj się w tej sprawie ze lekarzem prowadzącym twoją ciążę.
Niektórzy specjaliści uważają, że intensywny hydromasaż może zaszkodzić ciąży, prowadząc do wystąpienia przedwczesnych skurczów. Stąd też albo zupełnie odradzają oni kobietom w ciąży korzystanie z takich atrakcji, albo zalecają, by omijać jacuzzi w pierwszym oraz w trzecim trymestrze ciąży.
Inni odradzają jacuzzi w ciąży z uwagi na dość wysoką temperaturę wody, która nie spada samoistnie (jak to jest w przypadku tradycyjnej kąpieli). Ponadto w takiej wodzie może znajdować się więcej bakterii niż w zwykłym basenie.
Podsumowując – jeżeli uwielbiasz jacuzzi i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z korzystania z niego na całe dziewięć miesięcy, koniecznie skonsultuj tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem. A jeśli wyrazi on przyzwolenie na taką aktywność, pamiętaj, aby nie spędzać w jacuzzi całych godzin – 10 lub 20 minut powinno ci wystarczyć.