Data publikacji:

Basen a ciąża. Czy to bezpieczne? O czym pamiętać?

Wiele przyszłych mam boi się korzystać z basenu z obawy przed „złapaniem” groźnej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Czy to słuszne obawy? Sprawdź, czy basen w ciąży to dobry pomysł i jakie środki ostrożności należy zachować, udając się na pływalnię.
basen w ciazy

Basen w ciąży – korzyści

Jeśli zastanawiasz się, czy basen w ciąży to na pewno dobry pomysł, to na początek musisz wiedzieć, że jest to aktywność niosąca ogrom korzyści. Specjaliści podkreślają, że pływanie w ciąży:
  • zwiększa wytrzymałość mięśni, w tym również mięśni brzucha oraz kręgosłupa – co ma duże znaczenie w kontekście zbliżającego się porodu,
  • odciąża stawy i kręgosłup, które w odmiennym stanie są mocno nadwyrężane,
  • zmniejsza bóle kręgosłupa,
  • zmniejsza bóle mięśni,
  • wzmacnia spojenie łonowe, zmniejszając ryzyko jego rozchodzenia się,
  • poprawia krążenie,
  • zmniejsza obrzęki,
  • zwiększa wydolność układu oddechowego,
  • pozwala utrzymać prawidłową masę ciała w okresie ciąży – zwłaszcza jeśli przyszła mama pływa regularnie.

Warto również zauważyć, że pływanie jest jednym ze sportów, których ryzyko kontuzji jest niezwykle małe. To, w połączeniu z wymienionymi korzyściami, sprawia, że basen w ciąży zalecają nie tylko lekarze ginekolodzy, ale i fizjoterapeuci.

Basen a ciąża – czy korzystanie z pływalni w ciąży jest bezpieczne?

Wiele przyszłych mam boi się, że korzystanie z basenu w okresie ciąży skończy się infekcją intymną, co z kolei będzie zagrażało ciąży. Obawy te wynikają z faktu, że kobieta ciężarna ma nieco niższą odporność i jest w większym stopniu narażona na ataki drobnoustrojów, zwłaszcza w okolicach intymnych. Wejście do basenu, z którego korzystają inne osoby, może zatem jawić się jako zagrożenie.

W rzeczywistości nie ma jednak powodów do obaw. Należy pamiętać, że każda pływalnia ma własny system oczyszczania wody, który jest często stosowany – wszak między innymi od czystości wody zależy zainteresowanie obiektem oraz wynikające z odwiedzin przychody.

Ponadto należy pamiętać, że baseny w Polsce są regularnie kontrolowane przez Sanepid i wyjątkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś obiekt nie spełniał surowych norm czystości.

Podsumowując – nie wydaje się, aby basen w ciąży był specjalnym zagrożeniem. Choć oczywiście warto zadzwonić do wybranego obiektu i dopytać o częstotliwość oczyszczania wody czy stosowane środki ostrożności.

Basen w ciąży – przeciwwskazania

Niektóre przyszłe mamy zastanawiają się, czy korzystanie z pływalni jest mniej wskazane w wybranych okresach ciąży. Otóż nie – basen w 9. miesiącu ciąży jest w równym stopniu bezpieczny i wskazany, co np. w 4. (a może nawet bardziej z uwagi na obciążenie kręgosłupa i wynikające z niego dolegliwości bólowe).

Istnieją jednak inne przeciwwskazania do korzystania z pływalni w „odmiennym stanie”. Z pewnością z takiej aktywności powinny zrezygnować kobiety, które:

  • doświadczają krwawień lub plamień,
  • cierpią na nadciśnienie,
  • chorują na cukrzycę ciążową,
  • cierpią na niedokrwistość ciężarnych,
  • mają zapalenie nerek,
  • cierpią z powodu jakiejkolwiek infekcji (chodzi zarówno o infekcje układu płciowego, jak i np. zapalenie oskrzeli).

Ponadto basen w ciąży nie jest dobrym pomysłem w przypadku ciąży zagrożonej czy ciąży wysokiego ryzyka, a także wówczas, gdy u płodu zdiagnozowano jakiekolwiek zaburzenia rozwoju.

Basen w ciąży – jak się zabezpieczyć? Jaki basen wybrać?

Aby zabezpieczyć się przed infekcjami w czasie korzystania z pływalni, warto zachować standardowe środki ostrożności, czyli:
  • brać prysznic przed i po korzystaniu z pływalni,
  • na terenie obiektu chodzić tylko i wyłącznie w klapkach (nie tylko z uwagi na możliwość zarażenia się grzybicą, ale także dla zmniejszenia ryzyka groźnego poślizgnięcia się i upadku),
  • siadać tylko i wyłącznie na własnym ręczniku kąpielowym,
  • wziąć ze sobą drugi, czysty ręcznik do wytarcia ciała (jego nie należy już kłaść na krzesłach, murkach itp.).

Ponadto warto zabrać ze sobą czepek kąpielowy, żel pod prysznic oraz płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży.

Jeśli chcesz udać się na basen w ciąży, to poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniego obiektu. Wybieraj baseny nowe – są bezpieczniejsze choćby z uwagi na fakt, że stosuje się w nich nowoczesne systemy oczyszczania wody.

Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z personelem pracującym w danym obiekcie i zapytanie, czy organizowane są w nim zajęcia dla niemowląt. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w danym obiekcie wyjątkowo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii higieny.

Basen a ciąża – jaki styl pływania jest bezpieczny dla przyszłej mamy?

Wybierając się na basen w ciąży, musisz mieć świadomość, że nie każdy styl pływania będzie dla ciebie odpowiedni. Niewskazany jest na przykład tzw. „motylek”, w czasie którego dochodzi do dość intensywnego uderzania brzuchem o wodę – to może się skończyć pojawieniem się niechcianych skurczów.

Polecane style to tzw. „żabka”. Unikaj jednak tzw. „żabki dyrektorskiej”, czyli pływania z wysoko uniesioną głową. Taki styl prowadzi do nadwyrężenia kręgów szyjnych i może skutkować bólami karku i głowy oraz drżeniami rąk. Podczas prawidłowego pływania „żabką” głowa co i rusz chowa się pod wodą.

Bardzo zalecane jest pływanie na plecach – taki styl relaksuje i odciąża wszystkie mięśnie ciała. Pamiętaj też, że jeśli odczuwasz zmęczenie, możesz posiłkować się różnymi akcesoriami do pływania.

Basen solankowy w ciąży

Jak już wiesz, zwykły basen w ciąży to naprawdę świetny pomysł. Czy z równą beztroską możesz korzystać z basenu solankowego?

Niestety, nie. Zdaniem niektórych ekspertów pływanie w takim basenie może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka – wynika to z faktu, że woda w nim jest bogata w jony bromu, potasu, wapnia i magnezu. Jeśli jednak bardzo zależy ci na tym, aby skosztować kąpieli właśnie w basenie solankowym, skonsultuj się w tej sprawie ze lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Basen w ciąży a jacuzzi. Czy przyszła mama może korzystać z jacuzzi?

Przyszłym mamom, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa i obrzęków, czasem zaleca się jacuzzi. Należy mieć jednak świadomość, że wygrzewanie się w „bąbelkach” w okresie ciąży ma również swoich przeciwników.

Niektórzy specjaliści uważają, że intensywny hydromasaż może zaszkodzić ciąży, prowadząc do wystąpienia przedwczesnych skurczów. Stąd też albo zupełnie odradzają oni kobietom w ciąży korzystanie z takich atrakcji, albo zalecają, by omijać jacuzzi w pierwszym oraz w trzecim trymestrze ciąży.

Inni odradzają jacuzzi w ciąży z uwagi na dość wysoką temperaturę wody, która nie spada samoistnie (jak to jest w przypadku tradycyjnej kąpieli). Ponadto w takiej wodzie może znajdować się więcej bakterii niż w zwykłym basenie.

Podsumowując – jeżeli uwielbiasz jacuzzi i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z korzystania z niego na całe dziewięć miesięcy, koniecznie skonsultuj tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem. A jeśli wyrazi on przyzwolenie na taką aktywność, pamiętaj, aby nie spędzać w jacuzzi całych godzin – 10 lub 20 minut powinno ci wystarczyć.

Autor: Robert Wojtaś