Data publikacji:

Ból podczas stosunku w ciąży – co oznacza?

Czy seks w czasie ciąży może boleć? W jakim trymestrze ciąży kobiety najczęściej uprawiają seks? Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla ciężarnych. Dowiedz się, dlaczego kobiety w ciąży mogą czuć ból podczas penetracji. Poznaj przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży.
ból podczas stosunku w ciąży

Kiedy uprawiać seks w ciąży?

Według badań statystycznych, kobiety w ciąży uprawiają seks najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Ma to na pewno w jakimś stopniu związek z powszechnym mitem, który mówi o tym, że współżycie przyspiesza poród. Jednak z drugiej strony, ostatni trymestr ciąży jest tym najspokojniejszym. Poranne mdłości już minęły, udało ci się donosić maluszka, wszystko jest gotowe na jego pojawienie się na świecie, przyzwyczaiłaś się już do ruchów dziecka i do twojego zmieniającego się ciała, dlatego nic dziwnego, że ciężarne o wiele chętniej uprawiają seks w trzecim trymestrze niż w pierwszym.

Najczęstsze przyczyny bólu podczas seksu w ciąży

Suchość pochwy

Możesz odczuwać bolesność podczas stosunku po prostu z powodu suchości w pochwie. Ze względu na wysokie stężenie estrogenów ten problem nie jest bardzo powszechny wśród kobiet oczekujących dziecka, ale może się pojawić, jeśli gra wstępna nie była wystarczająco satysfakcjonująca lub gdy kobieta jest bardzo zestresowana. 
Inny hormon stresu, czyli kortyzol, może doprowadzić do tego, że nie będziesz w stanie się zrelaksować i odciąć od codziennych trosk nawet podczas miłosnych uniesień. Skutkiem tego może być suchość pochwy.
Sucha pochwa powoduje nadmierne tarcie podczas stosunku. Jeśli nie używacie z partnerem lubrykantu, kontynuowanie stosunku może doprowadzić do nieprzyjemnych otarć i bolesności.

Ciążowy brzuch

Rosnący ciążowy brzuch może znacznie obniżyć sprawność seksualną partnerki. Ulubione pozycje mogą okazać się niedostępne w zaawansowanej ciąży lub być przyczyną dyskomfortu, a niekiedy także bólu. Chodzi tutaj nie tylko o ból pochwy, ale też ból kręgosłupa i bioder. Niestety, ze względu na twoje zmieniające się ciało musicie z partnerem być dla siebie wyrozumiali, by znaleźć pozycję, która da satysfakcję wam obojgu.

Zmiany hormonalne

Wiele kobiet dopiero w czasie ciąży przeżywa swój pierwszy orgazm i, o dziwo, ma to wyjaśnienie medyczne! O wiele więcej krwi w czasie ciąży jest kierowana w kierunku narządów płciowych, by podtrzymać ciążę. Stąd zarówno skóra, jak i zewnętrze narządy płciowe, łącznie z łechtaczką, są o wiele bardziej wrażliwe na dotyk. Zazwyczaj ma to oczywiście tylko pozytywne skutki, czyli bardziej intensywne orgazmy, zwiększone libido czy nawet orgazmy wielokrotne. Niestety, w niektórych przypadkach kobiety w ciąży mogą zacząć borykać się z problemem przeczulicy, która może skończyć się odczuwaniem bólu czy dyskomfortu w trakcie stosunku.

Jakie pozycje seksualne w czasie ciąży są najlepsze?

W niektórych pozycjach seksualnych kobieta może odczuwać dyskomfort, parcie na pęcherz czy zawroty głowy. Takie objawy mogą wystąpić np. wtedy, gdy leżysz na plecach i partner jest na tobie.
Pozycja na boku, od tyłu i kobieta na górze sprawdzą się najlepiej. Ciężarna nie będzie czuła parcia na brzuch, dlatego o wiele łatwiej będzie jej osiągnąć orgazm. Takie pozycje pozwalają też kobiecie na kontrolowanie głębokości pchnięć.

Czy seks w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Nie! W zdrowej ciąży współżycie seksualne nie wywiera szkodliwego wpływu na przebieg ciąży. Płód jest chroniony przed wstrząsami i zagrożeniami zewnętrznymi (np. bakteriami, wirusami czy pasożytami) za pomocą mięśnia macicy, błon i wód płodowych, dlatego naprawdę nie musisz się martwić, że zrobicie mu z partnerem krzywdę. Co więcej, seks w ciąży jest wręcz polecany przez specjalistów! Ponad 90% wszystkich ciężarnych może uprawiać seks w ciąży bez żadnych obaw o życie i zdrowie dzidziusia.

Czy orgazm może zaszkodzić ciąży?

Nie! Zarówno seks, jak i osiągnięcie przez przyszłą mamę orgazmu nie pływa negatywnie na zdrową ciążę, nie masz się o co martwić.

Współżycie w ciąży – przeciwwskazania

Zdrowa kobieta w zdrowej ciąży może cieszyć się życiem seksualnym ze swoim partnerem aż do samego końca ciąży. Niestety, w przypadku wystąpienia krwawienia podczas ciąży, stwierdzenia zwiększonego ryzyka poronienia lub przedwczesnego porodu lekarz może podjąć decyzję o zaprzestaniu kontaktów seksualnych z pełną penetracją dla zdrowia i życia maluszka oraz przyszłej mamy.
Inne schorzenia, przy których nie jest zalecana aktywność seksualna, to łożysko przodujące lub nisko schodzące w zaawansowanej ciąży, skrócenie szyjki macicy czy odpłynięcie wód owodniowych.
Niektórzy lekarze mogą zalecić zaprzestanie kontaktów seksualnych pod koniec ostatniego trymestru, by zmniejszyć ryzyko przedostania się do pochwy bakterii czy wirusów, które podczas porodu mogą wejść w kontakt z dzieckiem.

Czy stosunek płciowy może przyspieszyć poród?

Środowisko lekarzy i naukowców jest podzielone. Wciąż nie zostało potwierdzone, by stosunek płciowy miał jakikolwiek wpływ na akcję porodową.

Ból brzucha podczas stosunku – czy to ciąża?

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być ból podbrzusza, ale wcale nie musi to oznaczać ciąży. Ból czy dyskomfort podczas seksu pojawiają się najczęściej z powodu suchości pochwy, czyli zbyt krótkiej gry wstępnej. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, powinnaś wykonać test ciążowy.

Kiedy można uprawiać seks po porodzie?

Lekarze zazwyczaj zalecają powrót do aktywności seksualnej po 6–8 tygodniach od czasu porodu, czyli po połogu. Macica i pochwa muszą się obkurczyć i mieć okazję spokojnie powrócić do stanu sprzed ciąży.
Zdjęcie: Envato Elements