Data publikacji:

Ciąża bliźniacza: objawy. Co musisz wiedzieć o bliźniętach?

Wieść o ciąży to ogromne szczęście i zaskoczenie. Gdy okazuje się, że pod sercem kobiety rozwija się nie jedno, a dwoje dzieci, niespodzianka jest jeszcze większa. Podwójnej radości z bliźniaków towarzyszą zwykle zdwojone troski. Jak należy przygotować się na bliźniaczą ciążę? I czy daje ona specyficzne objawy?
ciąża bliźniacza objawy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza przypada raz na 80 urodzeń. Nie jest to więc rzadki przypadek. Dochodzi do niej, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona dwoma plemnikami (wówczas mówimy o bliźniętach jednojajowych) lub wtedy, gdy dwie komórki jajowe zapłodnią dwa plemniki (bliźnięta dwujajowe). W pierwszym przypadku dzieci są niemal identyczne pod względem genetycznym i zawsze są tej samej płci. Bliźnięta dwujajowe mogą różnić się pod wieloma względami.

Co zwiększa szansę na ciążę bliźniaczą?

W internecie można natknąć się na wiele „instrukcji” podpowiadających, co zrobić, by stać się mamą bliźniaków. Niestety, żadna z nich nie ma naukowego potwierdzenia. Dieta czy styl życia kobiety nie ma żadnego wpływu na to, czy zajdzie w ciążę pojedynczą, czy mnogą.
  • Szansę na ciążę bliźniaczą zwiększa natomiast genetyka. Jeśli w rodzinie występowały bliźnięta, historia może się powtórzyć. Zauważono, że ciąże bliźniacze często pojawiają się co dwa pokolenia.
  • Drugą sytuacją, w której szansa na bliźniaki jest wyższa, jest terapia hormonalna związana z leczeniem niepłodności kobiety. W toku leczenia może dojść do podwójnej owulacji, w której trakcie powstaje nie jedna, a dwie komórki jajowe. Podobnie może być w przypadku pań, które zakończyły stosować antykoncepcję hormonalną i zaszły w ciążę wkrótce potem.

Objawy ciąży bliźniaczej

Czy ciąża bliźniacza daje objawy inne niż pojedyncze? Odpowiedź jest jasna: tak. Niestety, z reguły są to symptomy bardziej uciążliwe i komplikujące życie przyszłej mamy.
  • Początkowo ciąża bliźniacza objawia się zupełnie tak, jak każda inna. Sygnałem zapłodnienia jest brak miesiączki oraz pozytywny wynik testu ciążowego. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży jest dodatni wynik badania beta-HCG.
  • Pewność, że w łonie mamy rozwijają się bliźniaki, daje oczywiście pierwsze badanie USG. O obecności bliźniąt świadczy podwójne tętno oraz oczywiście widoczne dwa płody.
  • Ze względu na to, że w macicy rozwija się nie jedno, a dwoje dzieci, ciąża bliźniacza daje o sobie znać stosunkowo szybko. Przyszła mama bliźniaków może borykać się z nudnościami, problemami jelitowymi, bólami brzucha, osłabieniem. Każdy z tych objawów jest intensywniejszy niż w przypadku ciąży pojedynczej. Dzieje się tak dlatego, że dzieci zajmują więcej miejsca w jamie brzusznej, uciskając narządy.
  • Symptomy ciąży bliźniaczej intensyfikują się wraz ze wzrostem dzieci. Brzuch mamy bliźniaków jest bardzo duży, co może utrudniać jej sen, samodzielne ubieranie się czy codzienne aktywności. Większy nacisk na naczynia krwionośne to zwiększone ryzyko żylaków.

Ciąża bliźniacza: kiedy jest widoczna?

Brzuch w ciąży bliźniaczej rośnie szybciej niż w pojedynczej, dlatego mama bliźniaków może zauważyć jego istotne powiększenie już w pierwszym trymestrze. Warto dodać, że wyczuwalne są również podwójne ruchy płodów: kobieta odczuwa je nie w jednym, a w kilku miejscach.

Zagrożenia związane z ciążą bliźniaczą

Ciąża bliźniacza rozwiązywana jest niemal zawsze na drodze cesarskiego cięcia w 38. tygodniu ciąży. Ma to związek z bezpieczeństwem mamy oraz dzieci. Rosnące bliźniaki w ostatnim trymestrze ciąży mają dla siebie coraz mniej miejsca, zaś naturalny poród wiązałby się z bardzo dużym wysiłkiem kobiety.
Na szczęście, bliźnięta w 38. tygodniu ciąży mają na tyle dobrze rozwinięty układ oddechowy i nerwowy, że wcześniejsze rozwiązanie ciąży w większości przypadków nie stanowi dla nich zagrożenia.
Spodziewając się bliźniaków, trzeba mieć na uwadze, że jest to sytuacja wyjątkowa dla organizmu. W ciąży bliźniaczej kontroli podlega nie jedno, a dwoje dzieci, dlatego to naturalne, że wiąże ona się z większą liczbą zagrożeń.

Jak dbać o siebie w ciąży bliźniaczej?

Każda kobieta ciężarna powinna dbać o swoje zdrowie w sposób szczególny. W przypadku bliźniaków jest to jeszcze istotniejsze. O czym powinna pamiętać mama spodziewająca się bliźniąt?

Regularne kontrole położnicze

  • Mama w ciąży bliźniaczej powinna stawiać się na kontrole nie rzadziej niż co 4 tygodnie. Podczas wizyty badanie powinno być ciśnienie tętnicze oraz długość szyjki.
  • Od 16. tygodnia ciąży co 4 tygodnie zgłaszaj się na badanie USG. Od 26. tygodnia co 2 tygodnie wykonuj badanie KTG.

Zdrowa dieta w ciąży

  • Dbaj o zdrową dietę – jedz często, lecz mało oraz unikaj pustych kalorii. Zadbaj o to, by w jadłospisie nie zabrakło warzyw, owoców, pełnego ziarna, ryb, chudego mięsa, dobrej jakości nabiału. Ogranicz sól, kawę i herbatę.
  • Nie spożywaj surowych ryb, surowego mięsa i serów pleśniowych.
  • Stosuj suplementy dla kobiet w ciąży, które uzupełnią zdrową dietę o ważne witaminy i mikroelementy.
  • Pij duże ilości wody – minimum 2 litry każdego dnia.

Aktywność i wypoczynek

  • Jeśli czujesz się dobrze i nie ma ku temu przeciwwskazań, ruszaj się. Lekka aktywność w postaci spacerów czy domowej gimnastyki poprawi twoje samopoczucie.
  • Dużo wypoczywaj – zatroszcz się o wygodny sen i znajdź czas na relaks w trakcie dnia.

Podwójna odpowiedzialność

Każda ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań i gorszym samopoczuciem mamy. Stała opieka lekarska, troska o wypoczynek oraz dietę na pewno zmniejszą negatywne odczucia ciężarnej.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements