Data publikacji:

Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Plamienie w ciąży może mieć różne przyczyny – od tych zupełnie niegroźnych dla dziecka, po te, które realnie zagrażają zdrowiu jego i jego matki. W związku z tym wiele kobiet zastanawia się, czy gdy na bieliźnie pojawiają się brunatne lub czerwone plamy, niezbędne jest natychmiastowe udanie się do szpitala. Wyjaśniamy, kiedy jest to niezbędne i czy plamienie w ciąży przed porodem świadczy o patologii, czy po prostu o rozpoczęciu się akcji porodowej.
plamienie w ciąży kiedy do szpitala

Przyczyny plamienia w ciąży

Plamienie w ciąży to dość częsta przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Na początku ciąży może być ono wywołane:
  • niegroźnym pęknięciem naczynek krwionośnych znajdujących się w ściankach pochwy (do pęknięcia może dojść na przykład podczas badania ginekologicznego),
  • nadżerkami szyjki macicy,
  • polipami,
  • niedoborem hormonów ciążowych,
  • infekcjami pochwy.
Plamienie na początku ciąży może być również, niestety, oznaką zbliżającego się poronienia. Dlatego warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem.
Plamienie w drugim trymestrze ciąży może być wywołane przedwczesnymi skurczami. Mogą one przeistoczyć się w akcję porodową, dlatego przyszła mama powinna niezwłocznie zacząć przyjmować odpowiednie leki i unikać wysiłku. Jeśli zauważasz u siebie plamienie, udaj się do lekarza albo na szpitalny oddział ratunkowy.
Jeśli plamienie pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, może mieć ono związek z:
  • odklejeniem się łożyska; pojawia się wówczas bardzo dużo krwi, przyszła mama odczuwa też silny ból brzucha – konieczna jest pilna wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym,
  • odejściem czopa śluzowego (niegroźne i naturalne),
  • łożyskiem przodującym – konieczna jest konsultacja lekarska,
  • pęknięciem macicy – rzadki stan, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Podsumowując: plamienie w ciąży może mieć różny przebieg i różne przyczyny. Najważniejsze jest, aby mieć świadomość, że nie zawsze stanowi ono zagrożenie dla ciąży.

Kiedy jechać do szpitala?

Co robić, kiedy pojawia się plamienie w ciąży? Czy jechać do szpitala, czy może jednak obserwować sytuację? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, ponieważ pojawienie się brunatnej lub czerwonej wydzieliny w okresie ciąży zdarza się dość często.
Z pewnością musisz udać się na szpitalny oddział ratunkowy, jeżeli plamienie jest intensywne, tj. w znacznym stopniu brudzi bieliznę. Pilna konsultacja lekarska jest również wskazana w sytuacji, gdy plamienie początkowo jest niewielkie, ale z upływem czasu nasila się.
Bezwzględnie i jak najszybciej udaj się na SOR, jeżeli występuje u ciebie nie tylko plamienie, ale również inne niepokojące objawy: bóle i skurcze brzucha, bóle pleców, ogólne złe samopoczucie, mdłości i/lub wymioty, stan podgorączkowy lub gorączka, a także jeśli kręci ci się w głowie albo czujesz się bardzo osłabiona.
Uwaga! Pamiętaj, że nawet silne krwawienie nie musi oznaczać poronienia lub przedwczesnego porodu. Na ile to możliwe, staraj się trzymać nerwy na wodzy – stres nie służy ciąży.

Kiedy do lekarza z plamieniem w ciąży?

Lekkie plamienie, które nieznacznie brudzi bieliznę i któremu nie towarzyszą żadne dodatkowe dolegliwości, prawdopodobnie nie wiąże się z zagrożeniem dla ciąży, niemniej konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli zauważyłaś u siebie taką przypadłość, umów się do swojego lekarza. Wizyta powinna odbyć się tego samego dnia, w którym pojawiło się plamienie. Jeżeli jej umówienie nie jest możliwe, na wszelki wypadek udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.
Uwaga! Jeśli masz już umówioną wizytę lekarską, ale plamienie nasila się, nie czekaj na wyznaczoną godzinę konsultacji, ale czym prędzej udaj się do szpitala albo wezwij karetkę.

Plamienie w ciąży przed porodem – czy to normalny objaw akcji porodowej?

Oddzielnego omówienia wymaga plamienie w ciąży przed porodem. Czy krew lub brunatna wydzielina na bieliźnie, która pojawia się w końcówce ciąży, oznacza, że rozpoczyna się akcja porodowa?
Jeśli chodzi o niewielkie plamienia, zwłaszcza te w kolorze brązowym, pojawiające się w samej końcówce ciąży, to rzeczywiście, mogą one świadczyć o przygotowaniach organizmu do porodu. Mianowicie najczęściej oznaczają one, że szyjka macicy zaczyna się stopniowo skracać i rozwierać.
Plamienie w ciąży przed porodem może towarzyszyć również wypadnięciu czopa śluzowego, czyli śluzowego „korka”, który przez całą ciążę zabezpieczał płód przed drobnoustrojami z zewnątrz.
Niemniej należy mieć na uwadze, że tego typu przypadłość może mieć też patologiczne podłoże – jak np. łożysko przodujące. Z tego względu mimo wszystko należy udać się do lekarza albo do szpitala, aby ocenić, jakie są przyczyny dolegliwości.
Uwaga! Silne plamienie w ciąży przed porodem, połączone z bólem brzucha, może być objawem odklejenia się łożyska. To stan zagrożenia życia matki i dziecka, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli więc krwawisz i czujesz intensywny ból, czym prędzej udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.

Czy podczas plamienia w ciąży trzeba leżeć?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, jak groźne jest plamienie w ciąży. Czy trzeba leżeć przez cały okres jej trwania, aby nie doszło do komplikacji?
Niestety, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, czy przyszła mama będzie musiała spędzić ciążę „na leżąco”, zależy od tego, jaka jest przyczyna plamień, poza tym ważny jest ogólny stan jej zdrowia oraz historie poprzednich ciąż i poronień. Należy również pamiętać, że z czasem stan zdrowia ciężarnej może się poprawić, co może skutkować zniesieniem obowiązku leżenia.
Zdjęcie: imagesourcecurated/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.