Data modyfikacji:

Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe?

Jednym z najważniejszych objawów ciąży jest brak miesiączki. Niemniej w internecie bez trudu można znaleźć historie kobiet, które twierdzą, że przez pierwsze miesiące odmiennego stanu regularnie krwawiły. Czy to rzeczywiście możliwe? Wyjaśniamy, co może oznaczać „miesiączka w ciąży” oraz czy na skutek współżycia podczas okresu może dojść do zapłodnienia.
miesiączka w ciąży

Czy można mieć miesiączkę w ciąży?

Miesiączka w ciąży nie jest możliwa. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, przypomnijmy, czym dokładnie jest krwawienie menstruacyjne.
Po zakończeniu cyklu miesiączkowego organizm zaczyna przygotowywać się na ewentualne zapłodnienie i przyjęcie zarodka. Dotyczy to między innymi błony śluzowej macicy – staje się ona grubsza, pulchna i mocno ukrwiona. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, nabłonek ten nie zmienia się. Jeśli jednak komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, za sprawą działania hormonów dochodzi do jego złuszczania się – czyli następuje miesiączka.
Miesiączka w ciąży nie jest możliwa, ponieważ – najprościej rzecz ujmując – złuszczanie się nabłonka oznaczałoby przerwanie ciąży.

Miesiączka w ciąży – źródła niedomówień

Skoro miesiączka w ciąży jest niemożliwa, to skąd biorą się historie temu przeczące? Wyjaśnienie jest bardzo proste – krwawienie w okresie ciąży może przypominać okres, ale w istocie być zupełnie czymś innym. Oto możliwe przyczyny krwawienia lub plamienia z dróg rodnych już po zapłodnieniu.

Choroby szyjki macicy

„Miesiączka w ciąży”, w istocie będąca po prostu krwawieniem, może mieć związek z chorobami szyjki macicy albo zmianami takimi jak nadżerka, polipy czy żylaki pochwy. Nierzadko zdarza się, że do krwawienia dochodzi po stosunku, w czasie którego doszło do podrażnienia szyjki macicy. Niestety ciąża nie chroni przed rakiem – może zatem zdarzyć się tak, że krwawienie jest jednym z pierwszych symptomów nowotworu szyjki macicy.

Niedobór progesteronu

Krwawienie w czasie ciąży być wywołane zmianami hormonalnymi i niedoborem progesteronu – takie nieprawidłowości występują najczęściej w pierwszych tygodniach odmiennego stanu, kiedy w organizmie matki dochodzi do „burzy hormonalnej”. Jako że niedobory progesteronu mogą doprowadzić nawet do utraty ciąży, wielu kobietom zaleca się jego spożywanie w formie tabletek. Oczywiście o takim leczeniu powinien decydować tylko i wyłącznie lekarz.

Ciąża pozamaciczna

Tzw. „miesiączka w ciąży” może pojawiać się, gdy zarodek zagnieździ się poza macicą – najczęściej w jajowodzie. Poza plamieniem lub krwawieniem kobieta może doświadczać również szeregu innych objawów – ostrego bólu z jednej strony podbrzusza, ogólnej słabości, nudności. Należy pamiętać, że ciąża pozamaciczna jest stanem zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Zaśniad groniasty

Krwawienie z dróg rodnych może być również objawem zaśniadu groniastego. To ciążowa choroba trofoblastyczna, w przebiegu której dochodzi do proliferacji trofoblastu (namnażania się komórek) i pęcherzykowatego obrzęku kosmków łożyska. W takiej ciąży zarodek/płód jest najczęściej nieprawidłowy albo w ogóle nie powstaje, aczkolwiek zdarza się, że zdrowe dziecko rozwija się mimo zaśniadu. Zaśniad najczęściej wykrywany jest na dość wczesnym etapie ciąży – na ekranie USG widać charakterystyczne pęcherzyki.

Łożysko przodujące

Gdy „miesiączka w ciąży” pojawia się u kobiety w zaawansowanej ciąży, przyczyną może być łożysko przodujące. To takie łożysko, które umiejscowiło się w niewłaściwy sposób, całkowicie lub częściowo przykrywając wewnętrzne ujście szyjki macicy. Łożysko przodujące wymaga konsultacji lekarskiej, stanowi ono bowiem zagrożenie dla dziecka oraz matki.

Poronienie

Oczywiście może zdarzyć się również, że krwawienie będzie objawem utraty ciąży, czyli postępującego poronienia. W takim przypadku zazwyczaj pojawiają się dodatkowe dolegliwości – silne bóle brzucha, bóle pleców, intensywne skurcze.

Miesiączka a ciąża – kiedy do lekarza?

Nie istnieje coś takiego jak miesiączka w ciąży. Krwawienie u ciężarnej zawsze ma inną przyczynę niż okres, dlatego zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. Niezależnie od tego, czy krwawienie jest silne oraz czy odczuwasz inne dolegliwości – jak najszybciej odwiedź lekarza.

Co jeszcze warto wiedzieć o miesiączce w ciąży?

Temat „miesiączka a ciąża” budzi duże zainteresowanie wśród kobiet. Wyjaśnijmy również pozostałe kwestie z nim związane.

Plamienie przed okresem a ciąża

Wiele kobiet doświadcza delikatnego krwawienia z dróg rodnych mniej więcej w terminie miesiączki, co najczęściej bywa interpretowane właśnie jako okres. Tymczasem może być to tzw. plamienie implantacyjne, następujące na skutek zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Takie krwawienie nie jest mocno nasilone, nie pojawiają się też bóle brzucha i nie występują skurcze.

Skrzepy podczas okresu a ciąża

Czy ciąża jest możliwa, jeśli miesiączka trwa kilka dni, nie wyróżnia się obfitością w porównaniu do poprzednich, a do tego pojawiają się w niej skrzepy? Niestety, to raczej mało prawdopodobne. Takie objawy świadczą raczej o tym, że macica oczyszcza się z nabłonka.

Zajście w ciąże podczas okresu

Ostatnie popularne pytanie związane z miesiączką oraz ciążą brzmi: „Czy możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu”? Wiele kobiet sądzi, że nie, tymczasem jest inaczej – miesiączka nie jest metodą antykoncepcyjną i współżyjąc w czasie jej trwania, może dojść do zapłodnienia. Ryzyko jest zwiększone zwłaszcza u kobiet, które mają bardzo krótkie cykle (np. 22-dniowe). U nich w czasie ostatnich dni miesiączki może dochodzić już do jajeczkowania. Podsumowując – niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.