Data publikacji:

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – co to oznacza?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży to bolesna, choć najczęściej niegroźna przypadłość, która może przytrafić się każdej kobiecie w ciąży lub wkrótce po porodzie. Dochodzi do niej głównie za sprawą obciążenia okolic spojenia oraz typowych dla ciąży zmian hormonalnych. Sprawdź, jakie są główne objawy rozejścia się spojenia łonowego i czy w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Wyjaśniamy również, co robić, aby złagodzić ból.
rozejście spojenia łonowego w ciąży

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – na czym dokładnie polega?

Spojenie łonowe to część miednicy, która znajduje się w dolnej części podbrzusza, tuż nad wzgórkiem łonowym. Łączy ono ze sobą ze sobą dwie kości łonowe. W miejscu, w którym kości te się łączą (a dokładniej – stykają), znajduje się tkanka chrzęstna włóknista. Rozejście spojenia w ciąży oznacza rozluźnienie się tego połączenia, co z kolei prowadzi do rozsunięcia się kości łonowej, zwiększenia się przestrzeni między nimi oraz powstania dolegliwości bólowych – nierzadko bardzo silnych.

Rozejście spojenia w ciąży – przyczyny

Rozejście spojenia łonowego w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, czyli zupełnie naturalnym. Dochodzi do niego na skutek obciążenia oraz w efekcie działania hormonu o nazwie relaksyna. Dzięki rozluźnieniu się tkanki między kośćmi łonowymi dziecko łatwiej przechodzi przez kanał rodny – poród jest zatem łatwiejszy, krótszy i zmniejsza się ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie jego trwania.
Niestety dość często zdarza się, że rozejście spojenia łonowego w ciąży następuje zbyt wcześnie (np. nie przed porodem, a już w drugim trymestrze ciąży) oraz że odstęp między kośćmi łonowymi przekracza 10 mm. Jest to stan nieprawidłowy, który wiąże się w występowaniem licznych dolegliwości bólowych.

Rozejście spojenia łonowego po porodzie – przyczyny

Do rozejścia się spojenia łonowego może dojść również po porodzie – jest tak dlatego, że relaksyna rozluźnia więzadła jeszcze przez kilka miesięcy po ciąży. Ryzyko wystąpienia przypadłości zwiększa się w następujących przypadkach:
  • gdy dziecko bardzo szybko schodziło do kanału rodnego (poród był szybki i gwałtowny);
  • gdy podczas porodu nastąpiły komplikacje i koniecznie było zastosowanie specjalistycznych urządzeń, takich jak próżnociąg albo kleszcze;
  • gdy dziecko miało dużą wagę (w chwili przyjścia na świat ważyło więcej niż 4 kg).
Rozejście spojenia łonowego po porodzie, podobnie jak w okresie ciąży, jest niegroźne, ale dość bolesne.

Rozejście spojenia łonowego – inne przyczyny

Warto wiedzieć, że rozejście spojenia może przytrafić się nie tylko kobietom ciężarnym i młodym mamom. Szczególnie często występuje ono u osób starszych, które upadają na miednicę. U osób młodszych do tego typu urazów dochodzi zazwyczaj na skutek wypadku z większej wysokości, upadku podczas aktywności fizycznej albo np. na skutek wypadku samochodowego.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – objawy

Rozejście spojenia – w ciąży czy też bez niej – objawia się:
  • dość silnym bólem w okolicach spojenia łonowego – ból potęguje się w czasie chodzenia, może też promieniować do ud lub do kręgosłupa;
  • charakterystycznym chodem – na lekko rozstawionych nogach; pozycja ta przyjmowana jest intuicyjnie w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Rozejście spojenia łonowego w ciąży lub po porodzie szczególnie daje o sobie znać w czasie nagłego wstawania albo podczas dźwigania.

Czy rozejście spojenia łonowego w ciąży jest groźne?

Rozejście spojenia w ciąży należy szybko zdiagnozować, ponieważ może ono przyczynić się do przedwczesnego porodu – co oczywiście może mieć bardzo poważne skutki dla dziecka. Objawy rozejścia się spojenia warto skonsultować z lekarzem również dlatego, że w niektórych przypadkach przypadłość ta może uniemożliwiać poród naturalny. Oznacza to, że być może konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży lub po porodzie – do jakiego lekarza się zgłosić?

Rozejście spojenia łonowego w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Jeśli specjalista uzna, że rzeczywiście przyczyną dolegliwości bólowych może być omawiana przypadłość, skieruje pacjentkę na badanie ultrasonograficzne (USG). USG spojenia łonowego jest badaniem bezpiecznym dla dziecka i przyszłej mamy, a do tego bezbolesnym, tanim i skutecznym – nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Rozejście spojenia w ciąży lub po porodzie – leczenie

Jeśli badania potwierdzą omawianą przypadłość, lekarz może zalecić odpoczynek (głównie przyjmowanie pozycji leżącej) oraz unikanie dźwigania. Szczególnie często przyszłym mamom polecany jest także specjalistyczny pas na rozejście spojenia łonowego w ciąży. Zalety jego stosowania to:
  • zmniejszenie bólu – zarówno bólu stawów krzyżowo-biodrowych, jak i bólu samych więzadeł; wiele kobiet podkreśla, że stosowanie pasa sprawia ulgę niemal od początku jego noszenia;
  • zapewnienie ucisku podczas aktywności – dzięki delikatnemu uciskowi na brzuch macica jest podtrzymywana, co zmniejsza dyskomfort w czasie aktywności fizycznej przyszłej mamy;
  • wymuszanie prawidłowej postawy ciała, które również przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Pas na rozejście spojenia łonowego w ciąży można stosować również po porodzie. Stanowi on ważne podparcie dla pleców i podtrzymuje brzuch, co jest szczególnie znaczące w czasie pierwszych tygodni po porodzie. Oczywiście należy mieć przy tym świadomość, że pas to rozwiązanie tymczasowe. Jeśli po kilku tygodniach jego stosowania problem nie znika, konieczne jest już udanie się do fizjoterapeuty.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.