Data publikacji:

Szczotkowanie na sucho w ciąży – wady i zalety

Szczotkowanie skóry na sucho przynosi wiele korzyści, dlatego staje się coraz bardziej popularne. Czy jednak z tej metody ujędrniania i wygładzania skóry mogą korzystać również kobiety w ciąży? Sprawdź, jakie zalety i wady ma szczotkowanie na sucho w ciąży, jak przeprowadzać taki zabieg i kiedy lepiej z niego zrezygnować.
szczotkowanie na sucho w ciąży

Na czym polega szczotkowanie na sucho? Jakie jest działanie zabiegu?

Szczotkowanie na sucho to zabieg, który polega na szczotkowaniu skóry przy pomocy szczotki o określonej twardości – bez użycia płynów, żelu czy balsamów. Ma on wiele zalet i można go stosować nas różne części ciała – w tym również na twarz. Szczotkowanie ciała na sucho bardzo zyskało na popularności w ostatnich latach. Budzi zainteresowanie również kobiet w ciąży, które z racji procesów zachodzących w organizmie w większym stopniu narażone są na wystąpienie niekorzystnych zmian na skórze. Pytanie tylko – czy szczotkowanie na sucho w ciąży na pewno jest bezpieczne?

Szczotkowanie w ciąży – czy to bezpieczne?

Jako świadoma przyszła mama z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy niektóre zabiegi pielęgnacyjne nie zaszkodzą twojemu dziecku. Słusznie, ponieważ część z nich nie powinna być przeprowadzana w okresie ciąży.
Jeśli chodzi o szczotkowanie na sucho w ciąży, to jest ono zalecane, ale z kilkoma ograniczeniami. O czym dokładnie powinnaś pamiętać?

Nie szczotkuj skóry brzucha

Szczotkowanie brzucha w ciąży nie stanowi większego zagrożenia, o ile odbywa się w pierwszych tygodniach jej trwania. W późniejszym okresie, gdy brzuch się powiększa, nie powinnaś podrażniać go szczotką. Według niektórych źródeł taka aktywność może nawet doprowadzić do wystąpienia przedwczesnych skurczów.

Nie szczotkuj skóry, jeśli twoja ciąża jest zagrożona

Jeśli lekarz uznał, że twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka, szczotkowanie skóry nie jest najlepszym pomysłem. Możesz skonsultować jeszcze tę kwestię ze specjalistą, przygotuj się jednak, że odradzi ci tego typu zabiegi. Może tak być z uwagi na fakt, że w czasie ich przeprowadzania dochodzi do pobudzania limfy.

Zalety szczotkowania na sucho w ciąży

Jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona, śmiało możesz rozpocząć szczotkowanie skóry na sucho. Będzie się to wiązało z licznymi korzyściami. Są to między innymi:
  • złuszczenie starego, brzydkiego naskórka; regularny peeling tego typu zmniejsza ryzyko pojawienia się szpecących rozstępów,
  • ujędrnienie skóry i poprawienie jej napięcia,
  • poprawa krążenia krwi,
  • wygładzenie skóry,
  • zredukowanie cellulitu, na który z racji ciąży jesteś szczególnie narażona,
  • zmniejszenie obrzęków na nogach;
  • zredukowanie problemu wrastających włosków.
Warto pamiętać, że szczotkowanie na sucho – w ciąży oraz poza okresem jej trwania, przynosi nie tylko zmiany wyglądu, ale również poprawę funkcjonowania organizmu. Dochodzi do pobudzenia krążenia krwi, co z kolei przekłada się na znacznie lepszy transport toksyn i szybsze wydalenie ich. Dzięki szczotkowaniu wzmacnia się również odporność, ponadto ciało zmniejsza ilości gromadzonej wody.
Jak widzisz, korzyści jest naprawdę sporo – nie pozostaje ci zatem nic innego, jak zapytać lekarza o opinię na temat zabiegu, a potem zakup odpowiedniej szczotki.

Jaką szczotkę wybrać?

Jako że szczotkowanie ciała – w ciąży lub u kobiet niespodziewających się dziecka, stało się bardzo popularne, na rynku pojawiły się dziesiątki różnych produktów do przeprowadzania takiego zabiegu. Który z nich wybrać? Jaka szczotka do szczotkowania będzie najlepsza?
Na początek przygody z tego typu zabiegami wybierz szczotkę z miękkim włosiem, czyli np. z włosiem końskim albo z dzika. Później, gdy nabierzesz wprawy, a twoje ciało nieco uodporni się na szczotkowanie, możesz zacząć stosować produkty z włosiem średniej twardości.
Uwaga! Wiele kobiet przeprowadza szczotkowanie brzucha po porodzie – dzięki niemu skóra szybciej się ściąga i staje się bardziej jędrna. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku najlepiej sprawdza się szczotka z twardym włosiem, np. roślinnym.
Uwaga! Poszukując odpowiedniej szczotki, zauważysz, że dostępne są te z paskiem do założenia na palce oraz takie z długim trzonkiem. Te na kijku są idealne do szczotkowania pleców, te z paskiem – do pozostałych części ciała.

Szczotkowanie na sucho w ciąży – jak to robić?

Wiesz już, że szczotkowanie na sucho w ciąży przynosi duże korzyści dla wyglądu i zdrowia. Pozostaje pytanie: w jaki sposób rozpocząć taki zabieg? Oto twój plan, krok po kroku.
  1. Zacznij od delikatnego wyszczotkowania stóp. Okolice te traktuj bardzo delikatnie – nie ma potrzeby intensywnego działania.
  2. Przejdź do szczotkowania łydek. Na tym obszarze ciała możesz zatrzymać się na nieco dłużej, zwłaszcza jeśli twoim problemem są wrastające włoski. Pamiętaj o właściwym ruchu szczotki: od dołu w górę ciała.
  3. Przejdź do kolan, a następnie do ud i pośladków. To właśnie te obszary ciała powinny być szczególnie intensywnie wyszczotkowane – są bowiem najbardziej narażone na cellulit i rozstępy. Nie zapominaj o odpowiednim kierunku działania.
  4. Pamiętaj, że szczotkowanie na sucho w ciąży nie powinno obejmować brzucha. Omiń tę okolicę.
  5. Przejdź do szczotkowania dłoni i rąk. Szczególnie dużo uwagi poświęć tzw. „motylkom”, czyli luźnym tkankom w dolnej części przedramion.
Szczotkowanie w ciąży zakończ prysznicem. Następny (obowiązkowy!) krok to posmarowanie całego ciała nawilżającym, a najlepiej natłuszczającym balsamem do ciała albo oliwką. Pamiętaj również, żeby w początkowym okresie szczotkowania robić sobie przynajmniej jeden dzień przerwy między zabiegami.
Zdjęcie: FabrikaPhoto/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.