Data publikacji:

Ból brzucha po porodzie – co to oznacza?

Ból brzucha po porodzie to najczęściej fizjologiczna przypadłość, która nie ma związku z nieprawidłowymi procesami. Wywołać ją może kurczenie się macicy, bóle mięśni, zaparcia albo chociażby gojenie się rany po cesarskim cięciu. Niemniej może się zdarzyć, że podłożem dolegliwości jest stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu kobiety – warto zatem wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem.
ból brzucha po porodzie

Ból brzucha po porodzie – oznaka kurczącej się macicy

Ból brzucha w połogu, tj. w ciągu 6 tygodni po porodzie, może mieć związek z czynnością skurczową macicy. W czasie ciąży macica powiększa się wielokrotnie, później jednak musi powrócić do naturalnych rozmiarów – czemu towarzyszą skurcze.
Bóle brzucha mające związek z czynnością skurczową macicy najczęściej pojawiają się podczas karmienia piersią. Wtedy właśnie w organizmie wydzielana jest oksytocyna, która nie tylko pobudza piersi do produkowania mleka, ale również wywołuje skurcze macicy.
Aby złagodzić ból brzucha po porodzie, który wywołany jest skurczami macicy, przykładaj sobie ciepły kompres w okolice podbrzusza. Nie bierz jednak żadnych leków, jeżeli karmisz piersią.

Ból podbrzusza po porodzie a zaparcia

Ból podbrzusza w 5. tygodniu połogu, a także wcześniej lub później, może wynikać również ze zwykłych zaparć. Podobnie jak macica, tak i jelita „wracają do normy” w okresie połogu, co może przekładać się nie tylko na powstawanie bolesnych zaparć, ale i uporczywych wzdęć.
Aby zlikwidować taką dolegliwość, pij dużo wody i wprowadź do swojej diety duże ilości błonnika. Jeśli problem nie mija, możesz też udać się do apteki i poprosić o środek na rozluźnienie stolca. Nie zapominaj jednak poinformować farmaceutę, że karmisz piersią.

Ból brzucha w połogu – oznaka gojenia się rany po cc

Ból brzucha może być związany również z gojeniem się rany po cesarskim cięciu. Należy pamiętać, że w czasie operacji doszło do przecięcia głęboko położonych tkanek – ich złączenie i utworzenie się blizn wymaga czasu.
Ból podbrzusza po porodzie, który jest efektem przecięcia tkanek, może, a nawet powinien być łagodzony przy pomocy leków przeciwbólowych. W przypadku silnych dolegliwości należy przyjmować je co cztery godziny. Aby ból się nie nasilał, pamiętaj również o ostrożności. Nie dźwigaj, często odpoczywaj i nie obciążaj żołądka – przejdź na dietę pełną warzyw, owoców i błonnika.
Uwaga! Ból związany z przecięciem i gojeniem się tkanek nie powinien utrzymywać się dłużej niż 2 tygodnie po porodzie.

Ból brzucha po porodzie – gdy bolą mięśnie

Ból brzucha po porodzie naturalnym może wynikać ze zwyczajnego przeciążenia mięśni podczas porodu. W czasie akcji porodowej – dokładnie w czasie parcia, rodząca musi napinać mięśnie z niezwykłą siłą, czego późniejszym skutkiem jest ich ból.
Tego typu dolegliwość nie powinna utrzymywać się zbyt długo. Pamiętaj, aby się nie przesilać i zażywać leki przepisane przez lekarza.

Ból podbrzusza 7 miesięcy po porodzie

Dolegliwości bólowe, które pojawiają się w połogu, najczęściej mają związek z porodem i są niegroźne. Co jednak, gdy pojawia się ból podbrzusza 7 miesięcy po porodzie bądź później?
W takiej sytuacji przyczyną dolegliwości może być owulacja albo zbliżająca się miesiączka. To bardzo prawdopodobne, zwłaszcza jeśli niedawno odstawiłaś dziecko od piersi albo jeżeli rozszerzasz jego dietę. W takiej sytuacji poziom oksytocyny w organizmie zmniejsza się, co przekłada się na powrót owulacji i miesiączkowania.
Ból brzucha, który pojawia się wiele miesięcy po porodzie, może mieć również związek z… kolejną ciążą. Jeśli niedawno współżyłaś, przeprowadź test ciążowy – nawet jeżeli stosowałaś zabezpieczenia przed ciążą. Zrób to tym bardziej, jeśli jedynym zabezpieczeniem było przerwanie stosunku przed wytryskiem albo jeśli w ogóle się nie zabezpieczałaś. 

O jakich nieprawidłowościach może świadczyć ból brzucha po porodzie?

Ból brzucha po porodzie może mieć również związek z nieprawidłowymi procesami toczącymi się w organizmie. Jednym z nich jest krwotok. Dochodzi do niego w ciągu kilku godzin po porodzie – nie grozi ci zatem, jeżeli jesteś mamą już od kilku tygodni czy miesięcy.
Objawem krwotoku jest bardzo silny ból brzucha. Jeśli go odczuwasz, koniecznie poinformuj o tym lekarza lub pielęgniarkę.
Bardzo silny ból brzucha po porodzie może świadczyć również o zakażeniu w obrębie dróg rodnych albo w okolicy rany po cesarskim cięciu. W obu przypadkach świeżo upieczona mama będzie odczuwała silny ból brzucha, dodatkowo w obrębie rany po cesarskim cięciu może pojawić się silne zaczerwienienie, obrzęk i ropna wydzielina.

Kiedy udać się do lekarza z bólem brzucha?

Dokucza ci ból podbrzusza po porodzie i nie wiesz, czy powinnaś skonsultować się z lekarzem? Z pewnością tak, jeżeli:
  • zaczynasz gorączkować,
  • czujesz się wyjątkowo osłabiona,
  • masz zawroty głowy,
  • cierpisz na mdłości, bierze cię na wymioty,
  • z dróg rodnych zaczyna wydobywać się nietypowa wydzielina,
  • wokół rany po cesarskim cięciu pojawia się zaczerwienienie i/lub obrzęk,
  • zaczynasz nadmiernie krwawić,
  • ból nasila się z godziny na godzinę,
  • masz wrażenie, że ból, którego doświadczasz, jest nie do zniesienia.
Uwaga! Należy pamiętać, że ból brzucha, który pojawia się po porodzie, nie musi mieć z nim związku. Może być to również objaw zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherza bądź innych dolegliwości. Jeśli więc po prostu czujesz, że z twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego, nie czekaj i udaj się do lekarza albo na szpitalny oddział ratunkowy.
Zdjęcie: gpointstudio/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.