Data publikacji:

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.

Brzuch po porodzie naturalnym – jak wygląda?

Brzuch po porodzie naturalnym zdecydowanie nie przypomina tego, który młoda mama zapamiętała z okresu sprzed ciąży. Przede wszystkim wciąż jest bardzo duży – kobieta może wyglądać tak, jakby była w 5–6 miesiącu ciąży. Uwagę zwraca również brak elastyczności – skóra jest rozciągnięta i obwisła.
Warto wspomnieć o problemie, jakim jest rozejście się mięśni brzucha w ciąży. Przypadłość ta występuje nawet u co drugiej młodej matki. Objawem rozejścia się mięśni jest układanie się brzucha w charakterystyczny stożek – dzieje się to w momencie, gdy kobieta napina brzuch, podnosząc się z pozycji leżącej.
Rozejście się mięśni brzucha utrudnia powrót do formy, należy jednak pamiętać, że u znacznej części kobiet przypadłość ta mija samoistnie. W pozostałych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i wyznaczenie kierunku leczenia.

Brzuch po cesarce a brzuch po porodzie naturalnym – różnice

Brzuch po cesarce zasadniczo nie różni się od brzucha kobiety, która rodziła w sposób naturalny. Różnicą jest jedynie obecność rany – znajduje się ona tuż nad wzgórkiem łonowym. Początkowo rana jest intensywnie czerwona, jednak z każdym miesiącem blednie. Z czasem – po kilku miesiącach od porodu – staje się niemal niewidoczna.

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Jednym z pytań, które najczęściej zadają sobie świeżo upieczone mamy, jest to, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie. Należy zatem wyjaśnić, że proces ten trwa dość długo, bo około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do znacznego zmniejszenia się wagi macicy. Pod koniec ciąży waży ona około 1000 gramów, po kilku tygodniach od porodu – 50–70 gramów. Jak łatwo się domyślić, w dużym stopniu przekłada się to na wygląd brzucha.
Obkurczaniu się macicy sprzyja karmienie piersią, ponieważ w czasie jego trwania dochodzi do uwalniania oksytocyny oraz prolaktyny. Hormony te odpowiadają nie tylko za produkcję mleka, ale także właśnie za przywracanie macicy do stanu sprzed ciąży. Nie martw się zatem, jeżeli w czasie karmienia dziecka będziesz odczuwała bóle w podbrzuszu – to naturalne.
Uwaga! Brzuch po porodzie zmienia swój wygląd nie tylko za sprawą kurczenia się macicy. Samoczynnie zaczyna się ściągać skóra, mięśnie brzucha zaczynają się zstępować, jego wygląd poprawia się również za sprawą zmian hormonalnych. Przy odrobinie wsparcia, tj. przy odpowiedniej diecie, ćwiczeniach oraz właściwej pielęgnacji, wkrótce może prezentować się doskonale.

Obwisły brzuch po porodzie – sięgnij po specjalne pasy

Jeśli niepokoi cię to, jak wygląda twój brzuch po ciąży, możesz sięgnąć po specjalne poporodowe pasy. To akcesoria, które przyczyniają się do szybszej regeneracji mięśni brzucha poprzez ściąganie ich oraz wzmacnianie. Pas poporodowy poprawia również samopoczucie młodej mamy, ponieważ założenie go natychmiastowo spłaszcza brzuch.
Aby obwisły brzuch po porodzie szybko przestał być twoim problemem, zacznij stosować pasy około 2 tygodnie po porodzie naturalnym lub 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Pamiętaj jednak, aby wybrać produkt wysokiej jakości, cieszący się dobrymi opiniami innych kobiet. Bardzo ważne jest również, aby odpowiednio dobrać rozmiar pasa. Przed zakupem dokładnie zmierz obwód brzucha i talii, a później zestaw uzyskane wymiary z tabelą rozmiarów udostępnianą przez producenta.
Uwaga! Pasa nie należy nosić przez całą dobę – wystarczy kilka godzin w ciągu dnia.

Szczotkowanie brzucha po porodzie – co daje i czy warto?

Nie podoba ci się to, jak wygląda twój brzuch po porodzie? Zastanów się zatem nad wprowadzeniem szczotkowania do swojej codziennej pielęgnacji.
Szczotkowanie brzucha po porodzie polega na używaniu specjalnej szczotki na sucho, czyli bez zastosowania jakichkolwiek kremów czy balsamów. Taki zabieg ma wiele zalet – ułatwia usunięcie starego naskórka, poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i ujędrnia skórę.
Szczotkowanie możesz rozpocząć już po 2–3 tygodniach od porodu naturalnego i po 6 tygodniach od cesarskiego cięcia. Pamiętaj, żeby wybrać dobrą szczotkę – do pielęgnacji okolic brzucha sprawdzi się ta z twardym, roślinnym włosiem. Na zabieg poświęcaj kilka minut w ciągu dnia. Pamiętaj, że szczotkowanie sprawdzi się również w innych okolicach ciała (nogi, ręce, a nawet twarz).

Brzuch po porodzie – dieta i ćwiczenia fizyczne

Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu brzucha, nie możesz zapominać również o aktywności fizycznej. Dobrze byłoby skontaktować się z fizjoterapeutą, który oceni stan mięśni twojego brzucha i ułoży plan ćwiczeń, którymi sobie nie zaszkodzisz. Rozważ taką konsultację, zwłaszcza jeżeli podejrzewasz, że dolega ci rozejście mięśni brzucha po ciąży.
Pamiętaj także o odpowiedniej diecie. Jeśli jesteś matką karmiącą, twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest zwiększone – wynosi od 2600 do 2900 kcal. Dobrze byłoby je zaspokajać zgodnie ze wskazówkami dietetyków, czyli jedząc chude mięso, wieloziarniste pieczywo, dobre tłuszcze, owoce, warzywa oraz tłuste ryby i bakalie. Unikaj natomiast smażonych mięs, fast foodów, napojów gazowanych oraz wysoko przetworzonych słodyczy.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.