Data modyfikacji:

Nieregularny okres po porodzie – co to oznacza?

Nieregularny okres po porodzie bywa powodem niepokoju wielu kobiet. Niesłusznie, ponieważ jest to dość charakterystyczna „przypadłość” występująca u młodych mam i raczej niezwiązana z problemami zdrowotnymi. Sprawdź, z czego wynikają nieregularne miesiączki i kiedy warto omówić już ten temat z lekarzem ginekologiem.
nieregularny okres po porodzie

Kiedy okres po porodzie?

Miesiączka po porodzie to temat, który rodzi wiele pytań. Jedno z nich dotyczy samego terminu jej pojawienia się. Niestety, trudno tutaj wyznaczyć konkretną datę – zależy ona między innymi od tego, w jaki sposób karmione jest dziecko.
U kobiet, które karmią dziecko jedynie piersią (zarówno w dzień, jak i w nocy) miesiączka może nie pojawiać się nawet przez rok – i jest to całkiem naturalne. Nieco szybciej miesiączka występuje u młodych mam, które karmią w sposób mieszany (piersią i butelką), najszybciej natomiast u tych, które całkowicie odstawiły dziecko od piersi. U tych ostatnich okres pojawia się w ciągu kilku tygodni po porodzie.

Czy po ciąży okres może być nieregularny?

Zadajesz sobie pytanie, czy po ciąży okres może być nieregularny? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak – i zazwyczaj nie jest to związane z żadnymi nieprawidłowymi procesami toczącymi się w organizmie. Przyczyną tego, że miesiączka pojawia się w różnych odstępach czasowych, są zmiany hormonalne – głównie wydzielanie prolaktyny, do którego dochodzi, gdy kobieta karmi piersią.
Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Pobudza ona gruczoły w piersiach do produkcji mleka, blokując przy okazji dojrzewanie komórek jajowych (następuje fizjologiczna niepłodność).
Nieregularny okres po porodzie może dotyczyć jednak nie tylko kobiet, które karmią piersią albo w sposób mieszany. Młode mamy, które bardzo szybko odstawiły dziecko od piersi, również mogą zauważyć, że przez kilka pierwszych miesięcy krwawienia są nieregularne. Ciąża i poród zawsze są sporym wyzwaniem dla organizmu, dlatego potrzebuje on czasu, aby powrócić do „formy”.
Uwaga! Jeśli dana kobieta miesiączkowała nieregularnie przed ciążą, nie należy się spodziewać, że po porodzie stanie się inaczej. Nieregularne cykle mogą świadczyć o nieprawidłowościach, dlatego należy powiedzieć o nich lekarzowi i spróbować ustalić ich źródło.

Nieregularny okres po cesarskim cięciu

Czy nieregularny okres po porodzie to zagadnienie, które dotyczy jedynie kobiet rodzących naturalnie? Bynajmniej. Rodzaj porodu nie ma większego wpływu na termin pojawienia się miesiączki czy jej regularność. Znaczenie mają tutaj przede wszystkim sposób karmienia niemowlęcia, a także ogólne funkcjonowanie organizmu (zwłaszcza w kontekście gospodarki hormonalnej).

Nieregularny okres po ciąży a intensywność miesiączki

Miesiączka po porodzie może nie tylko pojawiać się nieregularnie, ale też mieć różną obfitość. Niektóre kobiety zauważają, że po urodzeniu dziecka ich krwawienia menstruacyjne stają się mniej nasilone, zmniejsza się również ból, który im towarzyszy. U innych jest odwrotnie – ciąża i poród sprawiają, że zarówno krwawienie, jak i ból są jeszcze bardziej nasilone.

Nieregularne miesiączki po porodzie a ryzyko zajścia w ciążę

Czy nieregularny okres po porodzie oznacza powrót płodności? To pytanie zadaje sobie wiele młodych kobiet. Wyjaśnijmy zatem te kwestie. Kobieta, która karmi wyłącznie piersią, teoretycznie nie powinna zajść w ciążę – występuje u niej wspomniana już niepłodność fizjologiczna, związana z blokowaniem owulacji przez prolaktynę.
Należy jednak mieć na uwadze, że moment, w którym prolaktyna przestanie blokować dojrzewanie komórek jajowych, jest niemożliwy do ustalenia. Może się zatem zdarzyć, że kobieta sądzi, że wciąż jest niepłodna, tymczasem w jej organizmie właśnie dochodzi do owulacji – mimo iż nie miała jeszcze miesiączki po porodzie.
Podsumowując: młoda matka, która nie miała jeszcze miesiączki po porodzie, może zajść w ciążę. U tej, która miesiączkuje nieregularnie, tym bardziej może dojść do zapłodnienia. Jeżeli więc nie planujesz powiększenia rodziny, na wizycie kontrolnej po porodzie porozmawiaj ze swoim ginekologiem o najlepszej metodzie zabezpieczenia się przed ciążą.

Nieregularny okres po porodzie – kiedy do lekarza?

Nieregularne miesiączki po porodzie wymagają czasem kompleksowej diagnostyki – może się bowiem okazać, że przypadłość ta nie ma nic wspólnego z ciążą i porodem oraz że wymaga złożonego leczenia. Jeśli nie karmisz już piersią od co najmniej kilku miesięcy, a nieregularny okres po porodzie wciąż jest twoim problemem, udaj się do lekarza ginekologa. Ten może przeprowadzić lub zlecić takie badania jak:
  • badania poziomu hormonów we krwi (zwłaszcza poziom prolaktyny, hormonu luteinizującego i hormonu folikulotropowego),
  • badanie ginekologiczne na fotelu,
  • test progesteronowy (podawanie hormonu, po którym powinno nastąpić krwawienie; jeżeli rzeczywiście się ono pojawia, oznacza to, że jajniki i macica pracują prawidłowo – nieprawidłowości należy zatem poszukiwać gdzie indziej),
  • test estro-progesteronowy (podawanie mieszanki hormonów przez określony czas, po którym powinno nastąpić krwawienie; pojawienie się krwawienia potwierdza, że nieregularność miesiączek wynika z zaburzeń w układzie podwzgórze–przysadka mózgowa),
  • badanie hormonów tarczycy – zarówno obrazowe, jak i testy z krwi (włącznie z oznaczeniem poziomu przeciwciał).
Uwaga! W celu dokładnego określenia źródła problemów z miesiączkowaniem warto umówić się na spotkanie nie tylko z ginekologiem, ale także z endokrynologiem – zwiększa się wówczas szansa na szybkie ustalenie źródła problemu. 
Zdjęcie: AtlasComposer/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.