Data publikacji:

NPR po porodzie – co to jest? Praktyczny poradnik

Naturalne planowanie rodziny po porodzie to dość trudne zagadnienie. Wyciąganie trafnych wniosków z notatek tworzonych na podstawie obserwacji własnego ciała wymaga sporego doświadczenia, a i tak jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Niemniej są kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować innej antykoncepcji. Jeśli należysz do tej grupy, sprawdź, o czym musisz pamiętać.
npr po porodzie

NPR po porodzie – dla kogo?

Naturalne planowanie rodziny po porodzie to obserwowanie własnego ciała, badanie go oraz sporządzanie notatek i wykresów, dzięki którym uzyskuje się informacje o okresach płodności i niepłodności. Informacje te służą planowaniu rodziny, co w przypadku czasu po porodzie sprowadza się głównie do unikania ciąży.
Warto wiedzieć, że po naturalne metody planowania rodziny po porodzie powinny sięgać przede wszystkim kobiety doświadczone – czyli takie, które nauczyły się obserwować swój organizm i odczytywać wysyłane przez niego sygnały jeszcze przed ciążą i porodem. Te, które nigdy tego nie robiły, są bardziej narażone na zajście w nieplanowaną ciążę.

Od kiedy należy obserwować swoje ciało?

Jeśli zdecydowałaś się na naturalne planowanie rodziny po porodzie, to musisz wiedzieć, że powinnaś obserwować swój organizm już od pierwszego dnia po porodzie. Oczywiście przez pierwsze 6 tygodni nie należy współżyć – zdobyte informacje służą zatem jedynie poznaniu na nowo własnego ciała.

Płodność po porodzie – NPR a sposób karmienia piersią

Bardzo ważne jest, abyś wiedziała, że sposób karmienia piersią przekłada się na twoją płodność. Według niektórych specjalistów możesz mieć niemal pewność, że twój organizm będzie niepłodny przez 12 tygodni po porodzie, jeżeli:
  • karmisz dziecko tylko piersią (żadnego dopajania),
  • przystawiasz niemowlę do piersi co najmniej 5–6 razy na dobę,
  • przerwy między karmieniami nie są dłuższe niż 6 godzin – dotyczy to również czasu nocnego,
  • łączny czas karmienia dziecka piersią (w ciągu doby) wynosi więcej niż 100 minut.
Jeżeli stosujesz się do wyżej opisanych zasad, twój organizm produkuje prolaktynę w ilościach wystarczających do zablokowania owulacji (jajeczkowania). Oczywiście wciąż konieczna jest obserwacja organizmu oraz wysyłanych przez niego sygnałów.
Uwaga! Taka naturalna niepłodność może trwać dłużej, czasem nawet 12 miesięcy po porodzie. Należy jednak mieć świadomość, że po trzech miesiącach ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się – nawet przy pełnym karmieniu.

NPR po porodzie – przy pełnym karmieniu

Naturalne metody planowania rodziny po porodzie należy dopasować do sposobu karmienia piersią. Jeżeli karmisz zgodnie z wyżej opisanymi zasadami (karmienie pełne), a od porodu nie minęły jeszcze trzy miesiące, to powinnaś jedynie obserwować śluz oraz dokonywać pomiarów temperatury.

NPR po porodzie – przy niepełnym karmieniu lub po 3 miesiącach karmienia pełnego

Jeśli od porodu upłynęło już więcej niż 3 miesiące albo jeśli karmisz w sposób niepełny (dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym lub rozszerzając jego dietę pokarmami stałymi), to niezbędne jest już prowadzenie pełnych obserwacji. Obejmuje ono mierzenie temperatury, obserwację śluzu oraz wypełnianie kart obserwacji wraz z wyznaczaniem faz niepłodności przed i po owulacji.

Naturalne planowanie rodziny a reguła szczytu

W naturalnym planowaniu rodziny po porodzie dużą rolę odgrywa reguła szczytu. Mianowicie, jeżeli pojawia się objaw płodności, to dzień, w którym objaw ten jest najbardziej wyraźny (śluz jest najwyższej jakości), uznajemy za szczyt (i oznaczamy go kropką). Jeżeli po tym dniu nie dochodzi do podwyższenia się temperatury, w kalendarzu dopisujemy po nim cyfry 1, 2 i 3, a następnie strzałkę. Dzień oznaczony strzałką można uznać za początek okresu niepłodnego. Trwa on do czasu pojawienia się pierwszych płodnych objawów.
Uwaga! Według zasad NPR po porodzie pojawienie się jakichkolwiek objawów płodności po dniu oznaczonym kropką wymusza oczekiwanie na ich ustąpienie i wstrzymanie się ze współżyciem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 6 dni od wyznaczonego szczytu, należy wyznaczyć go ponownie.
Reguła szczytu może być stosowana do wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie. Później należy już stosować „zwykłe” metody naturalnego planowania rodziny.

Jak obserwować śluz podczas NPR?

Obserwacja śluzu należy do podstaw naturalnego planowania rodziny. Śluz należy obserwować przez cały dzień, podczas każdej wizyty w toalecie. Śluz dobrej jakości (świadczący o płodności) jest przejrzysty, szklisty i bardzo rozciągliwy. Daje wyraźne uczucie wilgotności, jest też dość śliski. Wiele osób słusznie porównuje go do białka kurzego jaja. Śluz pojawiający się w dniach niepłodnych jest raczej lepki, mętny, kremowy lub żółtawy, nie pozwala się rozciągnąć (rwie się) i jest raczej kleisty niż śliski. Aby upewnić się co do rodzaju śluzu, należy spróbować rozciągnąć go między dwoma palcami.
Jak mierzyć temperaturę przy naturalnym planowaniu rodziny?
Mierzenie temperatury również jest niezbędne dla ustalenia dni płodnych oraz niepłodnych. Należy je rozpoczynać pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Pomiar musi zostać wykonany jeszcze przed wstaniem z łóżka. Temperaturę mierzy się zawsze w tym samym miejscu i tym samym urządzeniem, stosując się do wytycznych wskazanych w instrukcji urządzenia.  
Wyniki należy zapisywać na specjalnych kartach kalendarza owulacyjnego. Warto też pamiętać, że na temperaturę w pochwie mogą wpłynąć różne czynniki – o nich również trzeba napisać w kalendarzu. Po kilku cyklach prowadzenia kalendarza oraz obserwacji śluzu można już zauważyć pewną regularność.
Zdjęcie: SkloStudio/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.