Data publikacji:

Wysokie ciśnienie po porodzie – co stosować?

Wysokie ciśnienie po porodzie może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich nie stanowią zagrożenia dla młodej matki, inne – wręcz przeciwnie. Warto dokładnie poznać je wszystkie, aby wiedzieć, czy i kiedy zgłosić się do specjalisty. Wyjaśniamy, jakie są normy ciśnienia tętniczego, kiedy stwierdza się nadciśnienie i jakie są możliwe jego przyczyny.
wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po porodzie – kiedy się je stwierdza?

Nie każdy z nas wie, jakie są normy ciśnienia tętniczego. Tymczasem jest to dość znacząca informacja – powinny ją zapamiętać zwłaszcza kobiety w ciąży oraz te, które znajdują się w połogu.

Ciśnienie 120/80

To najbardziej pożądane ciśnienie tętnicze. Malutkie odchylenia od tych wartości wciąż oznaczają oczywiście stan prawidłowy. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli ciśnieniomierz wskaże 122/81.

Ciśnienie 130–140/80–90

To nieznacznie podwyższone ciśnienie, które wymaga regularnej kontroli. Jeśli zobaczysz zbliżone wartości na ciśnieniomierzu, zwiększ częstotliwość pomiarów (do kilku razy dziennie).

Ciśnienie powyżej 140/90

Jeśli masz tak wysokie ciśnienie w połogu, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Miej jednak na uwadze, że wysoki wynik uzyskany tylko jeden raz nie musi oznaczać nadciśnienia.

Przyczyny wysokiego ciśnienie w połogu

Wysokie ciśnienie po porodzie może mieć różne przyczyny. Najpoważniejszą jest rzucawka poporodowa, która jest stanem zagrożenia życia.
Rzucawka poporodowa występuje u 1 na 1600 kobiet w połogu. Zazwyczaj stwierdza się ją u tych młodych mam, u których wcześniej zdiagnozowano stan przedrzucawkowy albo które w czasie ciąży cierpiały na nadciśnienie tętnicze. Należy jednak wiedzieć, że u co szóstej młodej matki cierpiącej na rzucawkę poporodową nie stwierdza się uprzedniego występowania tego typu przypadłości.
Wysokie ciśnienie w połogu to tylko jeden z objawów rzucawki. Ponadto mogą wystąpić silne bóle głowy, bóle brzucha, nudności i/lub wymioty, białkomocz, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, a także zawroty głowy i zaburzenia widzenia.
Rzucawka poporodowa zazwyczaj występuje w ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie, niemniej znane są przypadki o wiele późniejszych zachorowań – nawet w cztery tygodnie po urodzeniu dziecka.

Wysokie ciśnienie po porodzie a podejrzenie rzucawki – co robić?

Rzucawka poporodowa najczęściej rozpoznawana jest jeszcze na oddziale położniczym, gdzie młoda matka szybko otrzymuje odpowiednią pomoc. Jednak z uwagi na fakt, że jej objawy mogą wystąpić również później, należy wiedzieć, że konieczne jest wezwanie pogotowia, jeśli u danej kobiety zauważa się:
  • nieuzasadniony niepokój,
  • rozszerzenie źrenic,
  • delikatne drgawki mięśni twarzy,
  • drgawki kończyn.

Podwyższone ciśnienie po porodzie – zespół HELLP

Wysokie ciśnienie po porodzie może mieć również związek z zespołem HELLP. Jest to przypadłość, która przebiega podobnie jak stan przedrzucawkowy. Zazwyczaj zespół ten diagnozuje się jeszcze w ciąży, niemniej około 30% przypadków dotyczy kobiet w połogu.
Objawy zespołu HELLP to silne bóle głowy, nudności i wymioty, ból odczuwany po prawej stronie brzucha, zaburzenia wzroku, krwawienie i zawroty głowy. W pobranych próbkach krwi stwierdza się m.in. podwyższone poziomu bilirubiny aminotransferazy asparaginianowej oraz zmniejszoną liczbę płytek.
Jeśli podwyższone ciśnienie po porodzie występuje wraz z innymi objawami, świeżo upieczona mama powinna jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.

Stres a wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po cesarce czy porodzie naturalnym może wynikać również ze zwykłego stresu. Nadmiar obowiązków, trudności w opiece nad noworodkiem, konflikty rodzinne czy brak snu – wszystko to generuje duże napięcie emocjonalne.

Co robić, gdy jest wysokie ciśnienie po porodzie?

Jeśli cierpiałaś na nadciśnienie w ciąży i stwierdzasz je po porodzie, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie przepisze ci odpowiednie leki i nakaże regularną kontrolę ciśnienia (4–6 razy dziennie). Oczywiście jeśli karmisz piersią, poinformuj o tym specjalistę – weźmie to pod uwagę, przepisując odpowiednie preparaty.
Jeżeli wcześniej nie cierpiałaś na nadciśnienie, ale stwierdzasz je po porodzie, konieczne jest powtórzenie pomiaru (zgodnie z instrukcją dołączoną do ciśnieniomierza). Następnie odczekaj dziesięć minut i po raz kolejny zmierz ciśnienie. Jeśli jest wysokie – umów się do lekarza. Jeżeli dodatkowo występują u ciebie objawy takie jak ból głowy, mdłości, wymioty czy zaburzenia widzenia, wezwij pogotowie albo poproś kogoś bliskiego o zawiezienie cię na oddział ratunkowy.

Jak unikać wysokiego ciśnienia?

Wysokie ciśnienie przy porodzie, a także po nim, to stan, którego nie zawsze można uniknąć. Niemniej warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zmniejszają ryzyko jego wystąpienia

Stosuj się do podstawowych zasad zdrowej diety

Stosuj lekkostrawną dietę bogatą w warzywa i owoce. Pamiętaj jednocześnie, aby nie zmniejszać liczby przyjmowanych kalorii – zwłaszcza jeżeli karmisz piersią.

Ogranicz spożywanie soli

Duże spożycie soli zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Aby nadać smak potrawom, używaj ziół i przypraw. Zwróć uwagę na to, ile soli jest w już gotowych składnikach i potrawach.

Staraj się nie przeciążać

Opieka nad noworodkiem to ogromne obciążenie. Jeśli tylko możesz, korzystaj z pomocy bliskich – męża, rodziców czy przyjaciół. Pamiętaj, by znajdować czas na sen i spacery na świeżym powietrzu.

Unikaj używek

Nawet jeśli nie karmisz piersią, unikaj spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Obie te używki znacząco podwyższają ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego.
Zdjęcie: Lazy_Bear/ Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.