Data modyfikacji:

Poród kleszczowy, nie tak straszny jak się wydaje

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Kleszcze i próżnociąg brzmią jak z najgorszego horroru, ale są tylko narzędziami medycznymi używanymi do ratowania życia matki i dziecka podczas porodu, i to jedynie w wyjątkowych przypadkach. Poród kleszczowy jest rzadki i może dlatego tak mało przyszłych mam o nim wie. Aby nie wpadać w panikę i nie bać się nieznanego opiszemy dokładnie kiedy się go stosuje, jak przebiega i jakie są jego potencjalne zagrożenia.

poród kleszczowy

 

Kiedy poród kleszczowy?

Istnieje kilka przyczyn użycia kleszczy lub próżnociągu. Lekarz może zdecydować o zastosowaniu porodu kleszczowego gdy:

- poród przedłuża się i stanowi zagrożenie dla matki. Matka jest wyczerpana i nie jest w stanie aktywnie przeć. Przyczyną może być również stan zdrowia kobiety, który może zostać pogorszony przez dalszą akcję porodową. Szczególnym ryzykiem obarczone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami neurologicznymi, po urazach rdzenia kręgowego oraz mające problemy z sercem lub oczami;

- istnieje zagrożenie dla dziecka: zaistnieje możliwość wystąpienia zmartwicy czyli niedotlenienia płodu (przyczynami takiego stanu mogą być zbyt wczesne odklejenie łożyska, za częste i silne skurcze);

- występuje nieprawidłowa czynność serca;

- doszło do wypadnięcia pępowiny;

- odeszły zielone wody płodowe.

 


Przeciwskazania do porodu kleszczowego:

- niska masa dziecka,

- brak możliwości urodzenia drogami natury: za duże dziecko w stosunku do miednicy matki,

- nieprawidłowe położenie płodu (poprzeczne).

Kleszcze i próżnociąg - oswajamy nieznane

Kleszcze są metalowym przyrządem, wyglądem przypominającym dwie łyżki połączone ze sobą zawiasem. Podczas zabiegu, łyżki kolejno umieszcza się w kanale rodnym, gdy obejmą główkę dziecka są zaciskane. Za ich pomocą lekarz w czasie skurczu przesuwa dziecko w stronę ujścia kanału rodnego. Wyjęcie noworodka trwa zazwyczaj dwa do trzech skurczy partych, a więc bardzo szybko. Dlatego gdy podczas porodu jego natychmiastowe zakończenie staje się priorytetowe, są nieocenioną pomocą.

 

kleszcze

Zdjęcie: wikipedia fot by Ed Stevenhagen Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

 

Próżniociąg składa się z pompki wytwarzającej podciśnienie oraz połączonej z nią gumowym przewodem końcówki, tzw. peloty (przypominającej płaską miseczkę) przykładanej do główki dziecka. Dzięki podciśnieniu pelota przysysa się do główki dziecka i podobnie jak w przypadku kleszczy, z pomocą skurczy, dziecko jest przez lekarza wyciągane z dróg rodnych.

 

Skutki porodu kleszczowego dla mamy i dziecka

Po porodzie kleszczowym maleństwo nie wygląda pięknie. Może mieć siniaki, odkształcenia na główce i otarcia naskórka ale goją się one w ciągu kilku dni. Dużo rzadziej występuje uszkodzenie nerwu twarzowego czy splotu ramiennego. Po próżnociągu na główce pozostaje obrzęk i sinienie w kształcie obręczy, wchłaniające się po kilku dniach. Krwiaki i krwawienia wewnątrzczaszkowe zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj wchłaniają całkowicie po kilku dniach. Jeśli do nich doszło warto wykonać USG główki dziecka. Po tym rodzaju porodu matka jest bardziej osłabiona. Ze względu na większe nacięcie krocza niż przy porodzie normalnym, rany goją się dłużej i mogą powodować dłuższy dyskomfort.

 

Gdy wystąpią komplikacje przy porodzie i lekarz zadecyduje o użyciu kleszczy lub próżnociągu nie należy się stresować. W rękach doświadczonego specjalisty są one absolutnie niegroźnie i wielokrotnie uratowały życie niejednej matki i dziecka. Co więcej jeśli lekarz podejmie taką decyzję, nic nie nastąpi bez wcześniejszego poinformowania rodzącej o decyzji użycia powyższych przyrządów.
 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Vivid Pixels

Zdjęcie2: Iosif Szasz-Fabian

Komentarze
28-01-2020
Ocena:
Też miałam poród kleszczowy gdyż pomimo nacięcia nie moglam wypchnąć dziecka. Rana goiła się źle, byłam mniej sprawna niż koleżanki z sali które rodziły normalnie. A w piątej dobie dostałam zapalenia macicy... ból nie do opisania...gorszy niż ten przy porodzie. Syn miał małego siniaka, obrzęk główki i krwiaka który w 3dobie się wchłonął
18-01-2020
Ocena:
Jestem po porodzie kleszczowym i niestety mam zle doświadczenie dziecko urodziło się z pęknięciem czaszki ciemieniowej oraz urazem splotu ramiennego.Rączka jest cały czas rehabulitowana całe szczęście widać już dużą poprawę i mamy nadzieję że wszystko wróci do całkowitej formy
28-09-2017
Ocena:
AlaM gratujuje inteligencji ! Dziecko po porodzie kleszczowym nadpobudliwe.. wiekszej bzdury nie slyszalam. Moj synek ma 6 lat I przyszedl na swiat przy pimocy kleszczy. Jest madry, wspanialy I nie ma mowy o problemach wychowawczych. Dziewczyno ja rozumiem,ze slysze sie rozne rzeczy, ale troche oleju w glowie.
15-05-2017
Ocena:
słyszałam że po takim porodzie dzieci są nadpobudliwe i sprawiają problemy wychowawcze
10-05-2017
Ocena:
sama nazwa przeraża, mam nadzieję że mnie ominie, jestem w 32 tygodniu i właśnie zaczynam panikować przedporodowo
22-02-2017
Ocena:
u mnie poród się przedłużał, parcie już prawie 2 godziny i nastraszyli że będą musieli użyć kleszczy albo natną krocze. Zgodziłam się na nacięcie bo kleszcze jakoś mnie przerażały. Na szczęście wystarczyło nacięcie. Dziecko zdrowe, ja też
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?