Data publikacji:

ZZO - płatne czy bezpłatne?

Autor: Katarzyna Moryc

Od jakiegoś czasu w mediach trwa dyskusja na temat dostępności znieczulenia przy porodzie, a właściwie jego braku. W niektórych szpitalach nadal za ZZO (znieczulenie zewnątrzoponowe) karze się kobietom płacić. Bywa, że takie placówki tłumaczą to brakiem refundacji znieczulenia, co nie jest prawdą, ponieważ NFZ potwierdza, że znieczulenie zostało uwzględnione w kosztach porodu, a Ministerstwo Zdrowia zakazało pobierać opłat za znieczulenia na tzw. życzenie pacjentek, po kontroli przeprowadzonej przez NIK. To jak to w końcu jest? Czy ZZO można „sobie zażyczyć” i czy to kosztuje?

 

czy zzo jest płatne?

 

Cała prawda o bezpłatnym ZZO

Choć coraz rzadziej, w Polsce nadal jest są szpitale, które za znieczulenie zewnątrzoponowe pobierają od pacjentek opłaty. Co gorsza, jest o wiele więcej placówek, które takiej formy znieczulenia w ogóle nie oferują. A warto wiedzieć, że od 1 lipca 2015 roku, na podstawie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, ZZO jest w naszym kraju refundowane!

 

Jak często stosowane jest ZZO?

Zatem, w świetle obowiązującego prawa, każda kobieta może poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe. Ale nie każda je dostanie. W praktyce, na dziesięć pacjentek tylko dwie - trzy mogą lub chcą otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu. Pozostałe nie wyrażają na nie zgody, nie kwalifikują się ze względów medycznych lub akcja porodowa jest już na tyle rozwinięta, że jest za późno na jego podanie (aby podanie ZZO miało sens, rozwarcie szyjki macicy nie powinno przekroczyć 4 cm).

 

 

Co zrobić jeśli szpital wymaga opłaty?

Pamiętaj, znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpłatne, niezależnie od tego, czy wynika ze wskazań medycznych, czy chcemy je wziąć na żądanie. Jeśli już zapłaciłaś, możesz starać się o zwrot pieniędzy od placówki lub złożyć skargę na szpital u Rzecznika Praw Pacjenta.

Nie zapomnij za to sprawdzić, czy szpital, w którym planujesz rodzić wykonuje taką formę znieczulenia, bo z powodu braków personalnych otrzymanie ZZO podczas porodu może się po prostu okazać niemożliwe.


Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Dobrze wiedzieć!
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?