Data publikacji:

Poród w domu

Autor: Katarzyna Michniewska

Przed II Wojną Światową poród w domu nie był niczym niezwykłym. Jednakże w połowie XX wieku wprowadzono w Polsce zakaz porodów domowych. Z biegiem lat przyzwyczailiśmy się do tego, że miejscem najlepszym dla rodzącej kobiety jest szpital. Dlatego dla większości z nas poród po za nim wydaje się czymś niezwykłym, a rodzenie w zaciszu własnej sypialni wywołuje wiele kontrowersji.

 

poród w domu, poród domowy


Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich procedur poród domowy nie musi wiązać się z większym ryzykiem dla matki i dziecka, niż ten  przyjmowany w placówce medycznej. To doskonałe rozwiązanie dla mam, które podczas porodu chciałyby przebywać w przyjaznym i znanym sobie otoczeniu oraz dla tych, które chcą ograniczyć prawdopodobieństwo zastosowania rutynowych interwencji medycznych do minimum np. nacięcia krocza lub przymusowego leżenia.

 

Warto jednak pamiętać, że podczas każdego porodu (także porodu domowego) mogą pojawić się nieoczekiwane powikłania, które będą wymagały natychmiastowego zabiegu ratującego życie matki lub dziecka.

 

Kiedy kobieta może rodzić w domu

  • jest zdrowa, a ciąża przebiega bez komplikacji;
  • nie ma obciążeń związanych z poprzednimi ciążami lub porodami;
  • ciąża jest donoszona;
  • podczas porodu będzie obecna doświadczona położna lub lekarz;
  • będzie miała zapewnioną możliwość szybkiego transportu do szpitala.

 

Zalety porodu w domu

  • kobieta nie czuje się skrępowana i onieśmielona warunkami szpitalnymi;
  • rodząca jest u siebie i  w dużym stopniu decyduje o przebiegu porodu;
  • odbierająca poród położna jest partnerem i fachowym wsparciem;
  • kobieta rodzi w przyjaznych warunkach, w zaciszu domowym bez udziału zbędnych osób trzecich;
  • towarzysząca kobiecie położna ma tylko jedną podopieczną i może zatem całkowicie skoncentrować się na udzielaniu wsparcia rodzącej;
  • dodatkowym plusem jest to, że rodząca kobieta zna położną, ufa jej i  obie czują się swobodnie;
  • gdy rozpocznie się akcja porodowa kobieta nie musi jechać do szpitala, omijają ją formalności, wyczekiwanie w izbie przyjęć, spojrzenia innych, obcych osób;
  • położna przyjmująca poród w domu ogranicza wszelkie interwencje medyczne do niezbędnego minimum;
  • podczas porodu domowego znacznie rzadziej stosuje się nacinanie krocza, przebijanie pęcherza płodowego itd. 
  • flora bakteryjna w domu jest bardziej korzystna dla matki i rodzącego się dziecka, niż  drobnoustroje ‘mieszkające’ w szpitalu;
  • kobieta nie jest oddzielana od swoich bliskich;
  • maluszek od pierwszych chwil życia jest blisko mamy i w przyjaznych warunkach;
  • osoba towarzysząca rodzącej odgrywa ogromną rolę. Jest partnerem, a nie tylko, jak to się jeszcze zdarza w niektórych szpitalach, obserwatorem.

 

Nowe standardy opieki okołoporodowej

Niedawno, bo 8 kwietnia 2011 roku weszły  w życie nowe standardy opieki okołoporodowej, według których rodząca kobieta:

  • ma możliwość wyboru miejsca porodu;
  • ma możliwość wyboru osoby, która będzie sprawowała nad nią opiekę medyczną;
  • ma mieć zapewnioną informację o metodach łagodzenia bólu;
  • ma mieć zapewniony kontakt z nowonarodzonym dzieckiem;
  • jeśli kobieta zdecyduje się na poród w domu w razie powikłań powinna mieć zagwarantowany dostęp do zakładu opieki zdrowotnej oraz wybór osoby, która będzie sprawowała tam nad nią opiekę.

 

Ministerstwo Zdrowia przygotowało także wniosek o zaakceptowanie finansowania porodów domowych ze środków NFZ. Jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych rozpatrzy go pozytywnie, kobiety rodzące w domu nie będą musiały pokrywać kosztów porodu z własnej kieszeni. Obecnie za poród domowy kobieta musi zapłacić od 2000 do 4000 zł.

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?