Data publikacji:

Ciąża krok po kroku – jak się do niej przygotować?

Ciąża to wyjątkowy stan, do którego warto się odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jakie badania należy wykonać przed zapłodnieniem, jakie suplementy diety warto zażywać i czego robić nie należy. Wyjaśniamy również, jakie są pierwsze objawy ciąży i jak ona przebiega – krok po kroku.
ciąża krok po kroku

Ciąża krok po kroku – jak przygotować organizm do tego wyjątkowego wyzwania?

Interesuje cię, jak przebiega ciąża – krok po kroku? Najpierw powinnaś się do niej dobrze przygotować – od tego, czy to zrobisz, może zależeć zdrowie twojego dziecka oraz przebieg całej ciąży. O czym szczególnie musisz pamiętać?
  • Zażywanie kwasu foliowego (witaminy B9)
Niezwykle ważne jest, abyś na co najmniej 4 tygodnie przed ciążą – a najlepiej jeszcze dłużej, suplementowała kwas foliowy. Związek ten znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, w tym śmiertelnych wad cewy nerwowej (należy tu wymienić między innymi bezmózgowie). Aby dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości kwasu foliowego, powinnaś zażywać 0,4 mg witaminy dziennie.
  • Odpowiednia dieta
Jeśli masz zastrzeżenia co do swojej diety, zmień ją jeszcze przed zajściem w ciążę. Powinnaś jeść chude mięso, dużo warzyw i owoców, tłuste ryby, rośliny strączkowe oraz chudy nabiał. Unikaj nadmiaru cukru i soli, fast foodów, produktów wysokoprzetworzonych, zrezygnuj ze słodyczy na rzecz orzechów i bakalii.
  • Rezygnacja z używek
Na długo przed tym, zanim dostrzeżesz wczesne objawy ciąży, powinnaś zrezygnować z używek. Rzuć palenie i nie sięgaj po alkohol, zwłaszcza w pierwszej połowie cyklu (gdy może dojść do zapłodnienia). Staraj się unikać leków i nie przyjmuj suplementów bez konsultacji z lekarzem.
  • Kontroluj masę ciała
Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, postaraj się zredukować nadmierne kilogramy – jeszcze zanim pojawią się u ciebie pierwsze objawy ciąży. Nadmierna masa ciała utrudnia zajście w ciążę i może skomplikować jej przebieg.
  • Poddaj się badaniom
Bardzo ważne jest, abyś przed zajściem w ciążę poddała się kilku badaniom. To między innymi morfologia (przy okazji możesz poprosić o oznaczenie czynnika Rh), oznaczenie poziomu cukru, badanie moczu, badanie poziomu TSH (hormon tarczycowy), testy na obecność przeciwciał cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy, test na HIV, ponadto wskazane jest podstawowe badanie ginekologiczne. Rozważ również zaszczepienie się przed niektórymi chorobami – zwiększy to twoje szanse na zdrową ciążę.

Wczesne objawy ciąży. Jak sprawdzić, czy się udało?

Po tygodniach przygotowań będziecie mogli rozpocząć starania o dziecko. Pytanie tylko – jak rozpoznać, że przyniosły one oczekiwany rezultat? Jakie są pierwsze objawy ciąży, pojawiające się jeszcze przed terminem miesiączki? Oto kilka sygnałów, że prawdopodobnie doszło do zapłodnienia:
  • Tkliwość piersi
Obrzmienie i tkliwość piersi oraz brodawek to dla wielu kobiet pierwszy sygnał, że doszło do zapłodnienia. Piersi mogą boleć tak bardzo, że nieprzyjemne stanie się bieganie czy szybkie schodzenie ze schodów.
  • Delikatne plamienie
Jednodniowe, delikatne plamienie (najczęściej jasnoróżowe) może być plamieniem implantacyjnym – czyli wynikać z zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Jeśli zauważysz plamy na bieliźnie, ale plamienie szybko ustanie – zacznij obserwować swoje ciało. Być może wkrótce zauważysz również inne wczesne objawy ciąży.
  • Ból w podbrzuszu
Ból podbrzusza może zapowiadać miesiączkę, ale może również świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy.
Uwaga! Wiele kobiet tak bardzo pragnie dostrzec pierwsze oznaki ciąży, że pojawia się u nich swego rodzaju wyczulenie na każdą dolegliwość czy zmianę płynącą z ciała. To z kolei może prowadzić do rozczarowań. Pamiętaj, że ból w podbrzuszu czy tkliwość piersi mogą mieć związek również ze zbliżającą się miesiączką. Innymi słowy – postaraj się podchodzić do sprawy zdroworozsądkowo, aby uniknąć ogromnego rozczarowania.

Pierwsze oznaki ciąży a test. Kiedy go przeprowadzić?

Zauważyłaś u siebie pierwsze objawy ciąży i zastanawiasz się, kiedy przeprowadzić test ciążowy? Najlepiej wykonać go dopiero w dniu spodziewanej miesiączki, o ile oczywiście ta nie nadejdzie. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwa, możesz przeprowadzić test już w około 8–10 dni po stosunku. Pamiętaj jednak, że taki test nie jest w pełni wiarygodny – najlepiej powtórzyć go w dzień spodziewanej miesiączki.

Ciąża tydzień po tygodniu. Charakterystyka poszczególnych trymestrów

Zastanawiasz się, jak przebiega ciąża – krok po kroku? Oto krótka charakterystyka poszczególnych trymestrów.
  • Trymestr pierwszy (od 1. do 14. tygodnia ciąży)
Ciążę liczy się od pierwszego dnia miesiączki, czyli od początku cyklu. Oznacza to, że w chwili zapłodnienia w istocie jesteś już w drugim tygodniu odmiennego stanu. W 4.–5. tygodniu mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. W 10. tygodniu dziecko ma już około 35 milimetrów i intensywnie bijące serduszko. W 12. tygodniu płód bardzo żwawo się porusza (choć oczywiście przyszła mama tego nie odczuwa), a w 14. potrafi już ssać kciuk.
  • Trymestr drugi (od 15. do 27. tygodnia ciąży)
Drugi trymestr uważany jest za najpiękniejszy – ustępują mdłości, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby zmniejszać komfort przyszłej mamy. W 18. tygodniu płód ma długość 15 cm, a w 20. jego ruchy mogą być już odczuwane przez przyszłą mamę. W 25. tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak malutki noworodek i zaczyna całkiem dobrze słyszeć.
  • Trymestr trzeci (od 28. do 40. tygodnia)
Na początku trzeciego trymestru dziecko waży około 1 kilograma, na końcu – około 3 kilogramów. Z każdym tygodniem płód staje się coraz bardziej rozwinięty, doskonalą się jego zmysły oraz umiejętność oddychania. Po 38. tygodniu ciąża zostaje uznana za donoszoną – poród może rozpocząć się w każdej chwili.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.