Data publikacji:

Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?

Dieta stosowana podczas ciąży ma ogromne znaczenie dla rozwijającego się płodu oraz dla organizmu kobiety, który musi sprostać wyzwaniom najbliższych miesięcy. Jadłospis powinien być zróżnicowany, żeby dostarczał wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z niektórych pokarmów trzeba też w ciąży zrezygnować. Niestety bardzo często zdarza się, że uporczywe mdłości utrudniają prowadzenie zdrowej diety. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?
co jeść w pierwszym trymestrze ciąży

Co należy jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Idealna dieta

Wiadomość o ciąży bywa długo wyczekiwana, ale zdarza się, że spada jak grom z jasnego nieba. Kiedy emocje opadają, kobieta zazwyczaj zaczyna się zastanawiać, jakie zmiany powinna wprowadzić i co jeść w pierwszym trymestrze ciąży. Dla malucha, który ma przyjść na świat, liczy się każda chwila, a pierwsze tygodnie to zadziwiająco szybki rozwój, który należy wspierać.
Co najlepiej jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Zasady komponowania idealnej diety są ściśle określone przez specjalistów i dla ułatwienia rozpisane w formie Piramidy Zdrowego Żywienia. Ciąża tak naprawdę niewiele zmienia, jeśli chodzi o jej najważniejsze założenia:
  • podstawą powinny być warzywa i owoce,
  • następną istotną grupą są pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • wyżej znajdują się źródła białka,
  • na końcu są dobre tłuszcze.
  • Co zmienia się w ciąży? W tym okresie trzeba naprawdę przyłożyć się do przestrzegania zaleceń, zwracając szczególną uwagę na dostarczanie kluczowych dla rozwoju dziecka składników. Co ważne, zapotrzebowanie kaloryczne pozostaje takie samo jak przed ciążą.
    Niezwykle istotne jest zachowanie higieny podczas przygotowywania posiłków, dokładne mycie warzyw i owoców, a także unikanie wszystkiego, co nieświeże. Z niektórych produktów trzeba w tym czasie zupełnie zrezygnować.

    Co można jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Produkty zakazane

    Podczas ciąży nie musisz rezygnować z wszystkiego, co sprawia ci przyjemność. Obsesyjne myślenie o tym, co jeść w pierwszym trymestrze ciąży, żeby tylko nie popełnić dietetycznego błędu, jest bardzo stresujące i niewskazane dla dziecka.
    Z czego koniecznie trzeba zrezygnować podczas ciąży?
  • Alkohol. Niezbędne jest zrezygnowanie z alkoholu nawet wtedy, gdy dopiero podejrzewasz ciążę. Jeśli świadomie starasz się o dziecko, lepiej w ogóle nie sięgaj po napoje wyskokowe. Niestety już niewielka ilość alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży może mieć fatalne skutki dla rozwoju dziecka.
  • Surowe mięso, w tym ryby. Mogą powodować toksoplazmozę lub listeriozę, które uszkadzają układ nerwowy dziecka.
  • Surowe lub niedogotowane jaja. Znajdują się w nich niekiedy pałeczki salmonelli, powodujące ostre zatrucie pokarmowe.
  • Sery pleśniowe i mleko niepasteryzowane. Podobnie jak surowe mięso mogą powodować listeriozę.
  • Kiełki. Lepiej ich unikać ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami E.coli lub salmonellą.
  • Będąc w ciąży, dobrze jest zrezygnować lub przynajmniej mocno ograniczyć produkty wysokoprzetworzone, które zawierają dużą ilość soli i cukru oraz tłuszcze trans. Mowa o różnego rodzaju fast foodach, słodyczach, przekąskach i napojach słodzonych. Nie musisz eliminować kawy czy herbaty, ale zalecane jest ograniczenie spożywanej kofeiny.

    Co należy jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Zdrowy jadłospis

    Trzymając się Piramidy Zdrowego Odżywiania, w której można znaleźć zalecane dzienne porcje wszystkich grup składników, dosyć łatwo ułożyć zdrową, zbilansowaną dietę. Warto pamiętać o różnorodności, która jest kluczowa dla dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
    Specjaliści zalecają, by zwracać szczególną uwagę na: kwas foliowy, żelazo, jod, DHA, witaminę D3, ważne są też źródła wapnia i magnezu.
    Jak ułatwić sobie komponowanie diety?
  • Jedz owoce lub warzywa do każdego posiłku, starając się, by były to produkty we wszystkich kolorach tęczy.
  • Przygotowuj koktajle warzywno-owocowe, żeby zwiększyć podaż tej grupy składników w jadłospisie.
  • Dbaj o to, by w diecie znalazły się różne źródła węglowodanów złożonych: naturalne pełnoziarniste płatki z różnych zbóż, rozmaite kasze, dobrej jakości pieczywo, brązowy ryż i makaron.
  • Pamiętaj, że oprócz produktów zwierzęcych istnieją też dobre roślinne źródła białka. Jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej, bez problemu dostarczysz sobie dzięki nim wszystkich aminokwasów.
  • Sięgaj codziennie po garść różnych orzechów i nasion, które są dobrym źródłem białka, tłuszczu i soli mineralnych.
  • Codziennie jedz dobrej jakości pasteryzowany nabiał, a jeśli go nie spożywasz – produkty roślinne fortyfikowane w wapń.
  • Dbaj o dobre tłuszcze w diecie, a zwłaszcza o podaż kwasów omega-3. Jeśli jadasz mało ryb, wspomagaj się suplementami.
  • Czy suplementy w ciąży są konieczne?

    Prowadząc różnorodną dietę, teoretycznie masz szansę dostarczyć sobie wraz z jedzeniem wszystkich niezbędnych składników. Mimo to w pierwszym trymestrze ciąży zalecana jest wszystkim kobietom suplementacja kwasem foliowym, który jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego dziecka.
    Jakie jeszcze suplementy warto rozważyć? Wiele kobiet sięga po suplementy multiwitaminowe przeznaczone dla mam i kobiet w ciąży, dzięki temu czują się spokojniejsze, nawet jeśli ich dieta jest wzorowa. W takich tabletkach znajdziesz między innymi odpowiednią ilość jodu, witaminy D3, kwasów DHA i wspomnianego kwasu foliowego. Niektóre z nich zawierają również żelazo, ale nie zaleca się jego suplementowania, jeśli wyniki badań krwi są dobre.

    Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży, gdy dokuczają mdłości?

    Pierwsze tygodnie ciąży dla wielu kobiet wiążą się z nudnościami, które potrafią męczyć przez cały dzień lub o określonych porach. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży, gdy dokuczają mdłości? Wybieraj te spośród zdrowych produktów, które budzą twój apetyt i spożywaj je częściej, ale w mniejszych ilościach. Staraj się jeść sporo białka i pić dużo wody. Pomocne mogą okazać się migdały, imbir, cytryna i rumianek, które łagodzą mdłości.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym