Nieleczona cukrzyca u małego dziecka może prowadzić do rozwinięcia się stanu nazywanego kwasicą ketonową, będącą stanem zagrożenia życia.
Warto podkreślić, że typ 1 tej choroby nie ma nic wspólnego z nadmiernym spożywaniem słodyczy lub otyłością.
Najczęściej za jej pojawienie się odpowiadają czynniki genetyczne - mutacje wybranych genów lub obciążenie dziedziczone po rodzicach. Wśród przyczyn wystąpienia objawów cukrzycy u niemowląt i dzieci wymienia się także takie czynniki zewnętrzne jak infekcje (bakteryjne lub wirusowe), a także niedobory witaminy D3, jednak wpływają one raczej na czas ujawnienia się choroby, a nie sam fakt jej wystąpienia.
Do tych, które można obserwować u prawie wszystkich chorych dzieci, należą:
Spośród mniej typowych objawów może pojawić się utrudnione gojenie się ran, stany zapalne błon śluzowych, bóle brzucha i zapalenie gardła.
Objaw ten jest łatwy do zauważenia - rosnące dzieci przybierają na wadze. Tymczasem przy rozwijającej się cukrzycy zaczynają chudnąć bez zauważalnego powodu. W dodatku jednocześnie mogą pojawić się napady głodu - dziecko wydaje się mieć wręcz wilczy apetyt i domaga się jego natychmiastowego zaspokojenia ogromnymi ilościami jedzenia.
W poważnych stanach chorobowych może jednak dojść do sytuacji, w której dziecko zupełnie traci apetyt. Może to świadczyć o rozwijającej się kwasicy ketonowej - w takim przypadku dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.
Objawy kwasicy w przebiegu cukrzycy:
Dawniej większość przypadków cukrzycy u dzieci diagnozowano właśnie na etapie kwasicy. Dzisiaj już wiadomo, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, by do niej nie dopuścić.
Nadal jednak istnieje ryzyko jej wystąpienia. W przypadku zauważenia powyższych symptomów należy bezzwłocznie dzwonić na pogotowie - kwasica ketonowa jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka.