Data publikacji:

Jakie ćwiczenia na brzuch po cc wykonywać?

Ćwiczenia na brzuch po cc służą nie tylko polepszeniu formy i poprawieniu wyglądu młodej mamy, ale również powrotowi do pełnej sprawności po operacji. Wbrew powszechnej opinii, usprawnianie to powinno rozpocząć się bardzo szybko, tj. już po 12 godzinach od zabiegu. Początkowo powinny być to proste, nieobciążające organizmu aktywności – ćwiczenia przeciwzakrzepowe, ćwiczenia kończyn górnych czy trening izometryczny mięśni grzbietu, pośladków oraz nóg. Po kilkunastu tygodniach, za zgodą lekarza, możesz przejść do bardziej wymagających ćwiczeń, które mają na celu głownie wzmocnienie i spłaszczenie brzucha.
ćwiczenia na brzuch po cc

Ćwiczenia po cesarskim cięciu – fizjoterapia. Dlaczego tak ważne jest, by być aktywną w pierwszych dniach po zabiegu?

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, że ćwiczenia na brzuch po cesarce powinny rozpocząć się już po około 12 godzinach od operacji. Są to aktywności usprawniające (rodzaj rehabilitacji), które pozwalają młodej mamie powrócić do formy, zapobiegają komplikacjom poporodowym, a także wpływają na późniejszą sprawność oraz wygląd brzucha. Oczywiście ćwiczenia można rozpocząć jedynie po uzyskaniu zielonego światła od lekarza i tylko w przypadku, gdy u pacjentki nie występują żadne komplikacje pooperacyjne.
Zestaw ćwiczeń po cesarskim cięciu będzie różnił się w zależności od tego, ile czasu upłynęło od zabiegu. W pierwszej dobie należy wykonywać ćwiczenia oddychania torem piersiowym, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, ćwiczenia kończyn górnych, unoszenie bioder, zmiany pozycji, zalecana jest również nauka siadania oraz pionizacja. W drugiej dobie ćwiczenia te należy powtórzyć, w trzeciej dołączyć izometryczne ćwiczenia mięśni brzucha. Przed upływem pierwszego tygodnia po porodzie świeżo upieczona mama powinna wprowadzić również ogólne ćwiczenia usprawniające ciało.

Jakie ćwiczenia na brzuch po cc w pierwszych dniach? Przykłady

Nie wiesz, jak powinien wyglądać zestaw ćwiczeń po cesarskim cięciu? Oto przykład bezpiecznych i zalecanych aktywności w pierwszych dobach po porodzie:
  • Leżąc na plecach, z wyprostowanymi nogami, wykonuj krążenia kostek i nadgarstków. Zacznij też prostować i zginać kolana oraz ręce, a także podnosić i opuszczać ramiona. Ostatnim ćwiczeniem z tej serii jest zaciskanie pięści oraz napinanie stóp. Każdą z wymienionych aktywności powtórz 20 razy.
  • W trzeciej dobie możesz włączyć izometryczne ćwiczenia na brzuch po cc. „Izometryczne” czyli takie, które sprowadzają się jedynie do napisania mięśni, bez poruszania ciałem. Jedna seria ćwiczeń to 12 napięć. Pamiętaj, żeby napinać nie tylko brzuch, ale również pośladki oraz mięśnie grzbietu.
  • Ćwiczenia brzucha po cc są ważne, ale nie zapominaj również o treningu oddechowym. Wciągaj powietrze nosem, a następnie wydychaj ustami. Niektóre oddechy możesz też kończyć kontrolowanym kasłaniem (np. 3 kaszlnięcia po każdym wydechu).
  • Ważnym ćwiczeniem jest również pionizacja oraz nauka schodzenia z łóżka i siadania. Aby wykonywać to ćwiczenie prawidłowo, poproś o pomoc pielęgniarkę lub – jeśli jest taka możliwość – fizjoterapeutę pracującego na oddziale.

    Zestaw ćwiczeń po cesarskim cięciu – 2.–10. tydzień po porodzie

    Już w drugim tygodniu po cesarskim cięciu możesz rozpocząć bardziej zaawansowane ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Oto ich przykłady:
  • Połóż się na plecach, ułóż ramiona wzdłuż tułowia. Zegnij kolana, wsuń między nie poduszkę. Następnie unieś biodra. Utrzymując poduszkę miedzy kolanami, zepnij pośladki, wytrzymaj tak przez kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15–20 razy.
  • Usiądź na macie z wyprostowanymi plecami. Wsuń dłonie pod kolana, następnie zacznij uginać plecy – tak aby przypominały literę C. Odchylaj tułów ku tyłowi z rękoma wsuniętymi pod kolana. Napinaj brzuch. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15–20 razy.
  • Połóż się na brzuchu na macie, ręce wysuń przed siebie. Unieś je powoli i utrzymaj około 5–10 cm nad matą (nie unoś nóg). Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 15–20 razy.
  • Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarce – kiedy można ćwiczyć klasycznie?

    Wiele kobiet zastanawia się, kiedy można wprowadzić klasyczne ćwiczenia na płaski brzuch po cesarce. Należy pamiętać, że cesarskie cięcie to nie jest drobny zabieg, a całkiem poważna operacja z przecięciem powłok brzusznych. Dlatego też powrót do klasycznej aktywności, z mocnym napinaniem brzucha i intensywnym wysiłkiem, możliwy jest dopiero w około 5 miesięcy po porodzie. Co ważne, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy odwiedzić fizjoterapeutę – intensywne ćwiczenia można zacząć dopiero, gdy specjalista wyrazi na nie zgodę.

    Ile wchłania się brzuch po cesarce?

    Wiele kobiet zastanawia się, ile wchłania się brzuch po cesarce. Podobnie jak w przypadku porodu naturalnego, tak i po cesarskim cięciu macica obkurcza się w ciągu 6 tygodni. Jeśli po tym czasie brzuch wciąż wystaje, warto już nad nim popracować – najlepiej pod okiem fizjoterapeuty.

    Obwisły brzuch po cesarce – co możesz zrobić?

    Ćwiczenia na brzuch po cc nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Jeśli mimo treningów i odpowiedniej pielęgnacji brzuch wciąż jest obwisły, przyczyną może być rozciągnięcie i zwiotczenie skóry. Niestety z takim problemem nie sposób poradzić sobie domowymi sposobami. Jedyne co może naprawdę pomóc to zabiegi w klinice medycy estetycznej, a przede wszystkim – operacja plastyczna brzucha. Plastyka brzucha, choć jest droga i wiąże się z licznymi niedogodnościami, przynosi upragniony efekt.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.