Data publikacji:

Czy noworodek może spać sam w pokoju?

Pytanie „gdzie powinien spać noworodek” od lat dzieli zarówno rodziców, jak i ekspertów. Zwolennicy rodzicielstwa bliskości podkreślają, że nie ma dla dziecka nic lepszego, niż spanie z rodzicami w jednym łóżku. Inni preferują oddzielne spanie, ale w jednym pokoju. Jeszcze inni uważają, że zarówno noworodka, jak i niemowlę, można położyć w oddzielnej sypialni. Co więc robić?
czy noworodek może spać sam w pokoju

Gdzie powinien spać noworodek – z rodzicami czy w swoim łóżeczku?

Odwieczny dylemat, z którym muszą zmierzyć się świeżo upieczeni rodzice, dotyczy tego, gdzie powinien spać noworodek – w łóżku mamy i taty czy może jednak w swoim łóżeczku?
Eksperci, tj. Amerykańska Akademia Pediatryczna, zalecają, aby noworodki i niemowlęta spały z rodzicami w jednej sypialni, ale w osobnych łóżkach. Taki układ ma zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i umożliwić rodzicom czuwanie nad nim, a jednocześnie wykluczyć ryzyko przygniecenia malca przez rodzica w czasie snu.
Zwolennicy rodzicielstwa bliskości podkreślają, że potrzeba bliskości jest jedną z najsilniejszych potrzeb małego dziecka, dlatego niemowlę powinno spać z rodzicami w jednym łóżku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – ułatwia mamie karmienie piersią, pozwala budować więź i jest po prostu wygodne. Należy jednak pamiętać, że spać z dzieckiem mogą jedynie rodzice, którzy:
  • są trzeźwi,
  • nie znajdują się pod wpływem leków,
  • nie są skrajnie zmęczeni (jeśli rodzic poprzedniej nocy spał mniej niż 4 godziny, nie powinien spać razem z dzieckiem),
  • nie cierpią na ogromną otyłość.
  • Jeśli nie wiesz, gdzie powinien spać noworodek, możesz zdecydować się na kompromis, czyli kłaść dziecko w łóżeczku dostawce. Otwarty bok takiego łóżka i bliskość mamy sprawiają, że maluch czuje się bezpiecznie. Jednocześnie dziecko ma swoją, oddzielną przestrzeń, więc nie ma możliwości, aby zostało przygniecione przez rodzica.

    Czy noworodek może spać sam w pokoju?

    A może zastanawiasz się, czy noworodek może spać sam w pokoju? Choć są rodzice, którzy decydują się na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że eksperci przed nim przestrzegają. Szacuje się, że oddzielne spanie zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka śmierci łóżeczkowej nawet o 50%. Rodzice śpiący w oddali mogą nie usłyszeć różnych niepokojących dźwięków (np. dźwięku krztuszenia się). Ponadto niemowlę w osobnym pokoju nie czuje obecności opiekunów, co negatywnie wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa.

    Od kiedy dziecko może spać w osobnym pokoju?

    Jeśli bardzo zależy ci, aby twoje niemowlę spało w oddzielnym pokoju, wstrzymaj się z tą decyzją przynajmniej przez 6 miesięcy. Po tym czasie – zdaniem ekspertów – oddzielne spanie nie jest już tak niebezpieczne dla dziecka.

    Niemowlę śpiące w innym pokoju – korzyści i wady

    Wiesz już, od kiedy dziecko może spać w osobnym pokoju. Pozostaje pytanie – jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
    Osobne spanie z pewnością pozytywnie wpływa na życie intymne rodziców. Czasem, jeśli rodzice budzą się na każdy szelest w łóżeczku, wynikający np. ze zwykłego zmieniania pozycji przez dziecko, spanie osobno umożliwia rodziców zapadnięcie w cenny, głęboki sen.
    Oczywiście osobne spanie ma też dużo wad. Zdaniem pedagogów dziecko może czuć się niepewnie, będąc samo w pokoju. Takie rozwiązanie może zatem negatywnie wpłynąć na jego poczucie bezpieczeństwa i więź z rodzicami. Osobne spanie jest również niepraktyczne i niewygodne, jeśli malec budzi się w nocy na karmienie. Ponadto w takiej sytuacji zawsze pojawia się ryzyko, że rodzice przeoczą np. zakrztuszenie się dziecka. Warto więc wstrzymać się z tą decyzją przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy po przyjściu malca na świat.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.