Data modyfikacji:

Czy w ciąży można mieć okres?

Czy po zapłodnieniu można mieć okres? To pytanie, które nurtuje niejedną kobietę. Gdy pomimo usilnych starań o powiększenie rodziny pojawiają się objawy miesiączki, z reguły nie należy spodziewać się ciąży – wbrew krążącym w internecie historiom, okres w ciąży nie jest możliwy. Natomiast krwawienia oraz plamienia w ciąży zawsze powinny stanowić sygnał alarmujący, który należy zgłosić ginekologowi.
Czy w ciąży można mieć okres

Czy w ciąży można mieć okres? Podstawowe informacje o cyklu menstruacyjnym 

Zanim odpowiemy na pytanie, czy można być w ciąży i mieć okres, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które rządzą cyklem miesiączkowy oraz samym procesem zapłodnienia.
Cykl miesiączkowy, nazywany także cyklem menstruacyjnym, to proces związany z układem nerwowo-hormonalnym, który zachodzi w organizmie kobiet dojrzałych płciowo. Przyjmuje się, że cykl trwa około 28 dni, jednak jego długość jest kwestią indywidualną, którą określono w pewnych normach. 
A więc, czy w ciąży można mieć okres? Cykl menstruacyjny dzieli się na cztery fazy: menstruacyjną, folikularną, owulacyjną i lutealną. W fazie folikularnej wzrasta stężenie estrogenu i dochodzi do wzrostu oraz dojrzewania pęcherzyków Graffa. Powyższa faza trwa około 9 dni.
Kolejny etap to faza owulacyjna, w której to dochodzi do uwolnienia niedojrzałej komórki jajowej do jajowodu, w którym to dojrzewa, a w efekcie jest gotowa do zapłodnienia. Następnie organizm przechodzi do fazy lutealnej, która wygląda nieco inaczej w zależności od tego, czy dochodzi do zapłodnienia, czy nie. W trakcie jej trwania komórka jajowa przekształca się w ciałko żółte. Jeśli dochodzi do zapłodnienia, ciałko żółte zaczyna wytwarzać estrogen i znaczące ilości kolejnego hormonu – progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie się zarodka.
Jeśli jednak nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, a stężenie progesteronu maleje i w takim przypadku, w okolicach 28 dnia cyklu miesiączkowego, dochodzi do złuszczenia endometrium (błona śluzowa wyścielająca macicę), a w efekcie krwawienia, czyli okresu.
Powyższy opis jasno wskazuje na to, czy po zapłodnieniu można mieć okres, jednak odpowiedzieć nie jest zero jedynkowa, jak może się na początku wydawać. Z kolejnego akapitu dowiesz się więcej o tym, czy podczas ciąży można mieć okres.

Czy na początku ciąży można mieć okres?

Jesteś prawie pewna, że udało ci się zajść w ciążę, a jednak zauważasz krwawienie? To niemal na pewno miesiączka, której pojawienie się wyklucza możliwość zapłodnienia. Warto pamiętać, że symptomy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) mogą być łatwo pomylone ze wczesnymi objawami ciąży.
Jeśli jednak wykonałaś test ciążowy i uzyskałaś wynik dodatni, który został potwierdzony przez lekarza, każde plamienie i krwawienie z dróg rodnych powinno wzbudzić w tobie czujność. To nieprawda, że w ciąży można mieć okres – wbrew wielu opowieściom, na które można natknąć się na internetowych forach.
Menstruacja, czyli okres, polega na złuszczaniu się nabłonka macicy wówczas, gdy w cyklu nie doszło do zapłodnienia. Gdy jednak dojdzie do ciąży, złuszczanie nie następuje, ponieważ nabłonek jest niezbędny do rozwoju zarodka. Nie ma więc możliwości, aby po zapłodnieniu pojawił się okres!

Okres w ciąży, a plamienie implantacyjne

Jedynym rodzajem plamienia, które może występować w prawidłowym przebiegu ciąży, jest plamienie implantacyjne. Jest ono wynikiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy i objawia się skąpym, krótkotrwałym krwawieniem. Trzeba jednak podkreślić, że nie występuje ono u wszystkich kobiet. Krew będąca objawem implantacji jest jasnoczerwona. Podczas plamienia nie występują skurcze i bóle brzucha, typowe dla menstruacji.

Czy można być w ciąży i mieć okres? Możliwe przyczyny plamienia

Jak już wiesz, odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można mieć okres, jest negatywna. Krwawienia występujące u ciężarnych nigdy nie mają swojego źródła w menstruacji, a problemach zdrowotnych. Sprawdź, o czym mogą świadczyć.

Nadżerka szyjki macicy

To choroba, o której kobiety często dowiadują się dopiero gdy zajdą w ciążę, wykonując proste badanie ginekologiczne. Nadżerka to rana o nierównej powierzchni, pojawiająca się na śluzówce szyjki macicy. Przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, jednak bywa, że na skutek zmian zachodzących w ciąży zaczyna powodować ból i krwawienie. Leczenie polega na zamrażaniu lub elektrokoagulacji rany.

Ciąża pozamaciczna

Krwawienie połączone z bólem, wymiotami i osłabieniem to objawy ciąży pozamacicznej, która zamiast w macicy rozwija się w jajowodzie. Gdy zauważysz u siebie te symptomy, od razu zgłoś się do szpitala – ciąża pozamaciczna zagraża życiu matki. Niestety, w tym przypadku nie ma szans na uratowanie zarodka.

Zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty to choroba ciężarnych, która pojawia się zwykle w 5-6 miesiącu. Rozwija się na skutek nieprawidłowości przy zapłodnieniu (np. zapłodnienia przez plemnik pustej komórki jajowej). Na szczęście współczesna ginekologia pozwala szybko zdiagnozować i usunąć zaśniad. Jeśli wraz z zaśniadem w macicy jednocześnie rozwija się zdrowy zarodek, przy wczesnym wykryciu problemu istnieje szansa jego uratowania.

Poronienie

Oczywistym i najbardziej tragicznym powodem krwawienia w ciąży jest poronienie. Objawia się ono także silnymi bólami brzucha i skurczami macicy.

Okres po zapłodnieniu – postępowanie

Nawet jeśli czujesz się dobrze i nie doświadczasz dolegliwości bólowych, nawet niewielkie krwawienie w ciąży powinnaś jak najszybciej zgłosić swojemu lekarzowi. Okres w ciąży nie jest możliwy, a w zdecydowanej większości przypadków plamienia z dróg rodnych zwiastują poważne problemy. Nigdy ich nie bagatelizuj!
Zdjęcie: Envato Elements