Data publikacji:

Jaki prezent na roczek? Jaki prezent dla dwu- i trzylatka?

Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie, zarówno dla naszej pociechy, jak i dla całej reszty rodziny. Pierwsze lata życia dziecka to okres dynamicznego rozwoju, poznawania świata oraz doświadczania nowych rzeczy i zjawisk. Dlatego takie wydarzenia jak pierwsze, drugie czy trzecie urodziny należy odpowiednio nagrodzić. Tu jednak pojawia się dylemat - jaki prezent na roczek będzie odpowiedni? Co kupić starszym dzieciom - 2-latkom i 3-latkom? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

prezent

Jaki prezent na roczek?

Pierwszy rok dziecka to najważniejszy okres pod względem rozwoju i nabierania nowych umiejętności. Poszukując prezentu na pierwsze urodziny, warto skupić się na takich produktach, które będą praktyczne i dodatkowo będą stymulować rozwój młodego solenizanta. Zasada dotycząca trafionego prezentu na pierwsze urodziny jest bardzo prosta - zadbajmy o to, by prezent był ładny, kolorowy i posiadał walory edukacyjne. Poniżej kilka przykładów doskonałych prezentów.

  • Jeździki - to prezent, dzięki któremu nasz maluch będzie się znacznie szybciej przemieszczać. Roczne dziecko dopiero nabiera umiejętności chodzenia, a ze względu na niecierpliwą naturę, brak możliwości szybszego przemieszczania może frustrować nawet najbardziej cierpliwe dzieci. Jeździk to odpowiedź na potrzeby dziecka - co więcej, prezent można dopasować kolorystycznie i stylistycznie do płci - dla chłopczyka wóz policyjny, dla dziewczynki piękna kareta.
  • Pierwszy instrument - roczne dzieci bardzo szybko rozwijają się, gdy doświadczają interakcji z nowymi materiałami oraz dźwiękami. Dlatego też pierwsze urodziny to doskonały pretekst do zakupu pierwszego prostego instrumentu. Wybór jest ogromny - od tamburyna, przez cymbałki aż po bębenek. Każde dziecko będzie zachwycone z takiego prezentu, czego z pewnością nie można powiedzieć o rodzicach.
  • Tablice interaktywne/manipulacyjne - tablica manipulacyjna to stymulacyjna zabawka, do której przyczepione są różne przedmioty i drobiazgi - od sznureczków, przez maskotki czy magnesy. Taka zabawka będzie rozwijała umiejętności manualne malucha i z pewnością zajmie go na dłuższy czas, co jest na wagę złota w przypadku wychowywania rocznego dziecka.

Jaki prezent na 2. urodziny?

Życie dwulatka w dużej mierze kręci się wokół ruchu. Bieganie, wspinanie, podskoki, coraz pewniejszy chód. To wszystko oczywiście jest uzależnione od tempa rozwoju, jednak każdy rodzic 2-letniego dziecka może potwierdzić, że jest to bardzo intensywny czas dla dziecka. Warto wykorzystać ten okres, by wspomóc go w jego staraniach i sprezentować mu coś, co jeszcze bardziej uatrakcyjni proces uczenia się utrzymywania równowagi i sprawi, że ruch będzie towarzyszył mu przez dłuższy czas. Jakie prezenty będą idealne na 2. urodziny?

  • Rowerek biegowy - tego typu rowerki, które nie są wyposażone w pedały, zyskują na popularności. Solidny rowerek biegowy, dopasowany rozmiarem do wzrostu dziecka, to idealny prezent na drugie urodzinki.
  • Hulajnoga - wybór hulajnóg dla dzieci jest ogromny. Zależy nam na bezpieczeństwie 2-latka, dlatego w tym przypadku warto postawić na model wyposażony w dwa kółka z przodu. Zapewni to stabilizację podczas zabawy i zapewni mnóstwo frajdy w ciepłe letnie dni.
  • Pierwsze klocki - żaden z nas nie wyobraża sobie dzieciństwa bez potężnej kolekcji klocków. Na rynku dostępne są produkty dopasowane dla 2-latków. Są to zestawy wyposażone w duże elementy, które minimalizują ryzyko połknięcia. Warto zaszczepić już w tak małym dziecku miłość do układania klocków - będzie to świetny pretekst do kupowania coraz bardziej zaawansowanych zestawów klocków.

Jaki prezent na 3. urodziny?

Trzy latka to wyjątkowo istotny okres w życiu malca. Pierwsze doświadczenia związane z przedszkolem, nauka mówienia, coraz większy zakres umiejętności, które posiada maluch. Trzecie urodziny to kolejny świetny pretekst do sprezentowania wartościowych zabawek, które wciąż będą stymulować jego rozwój. Na co zwrócić uwagę?

  • Lalki lub duże samochody sterowane pilotem - w wieku trzech lat dziecko zaczyna interesować się klasycznymi zabawkami. Mimo że ich walory edukacyjne nie są zbyt duże, to jednak nie możemy odmawiać dziecku rozrywki. Lalki, samochody i inne dobrze znane zabawki to świetna propozycja na trzecie urodziny.
  • Mała kuchnia bądź warsztat - w zależności od płci, możemy postawić na duży prezent w postaci imitacji kuchni lub warsztatu. Są to świetne prezenty, wyposażone w szereg małych elementów, które doskonale znamy z prawdziwego życia. Często dzieci w tym wieku naśladują swoich rodziców, a z pomocą małych elementów wyposażenia domu możemy uatrakcyjnić tę zabawę.
  • Drewniane układanki - to propozycja, która rozwinie percepcję dziecka, jego wyobraźnię przestrzenną i wpłynie na rozwój manualny. Drewniane zabawki wracają do łask ze względu na ich estetyczny wygląd i dużą plastyczność materiału.
Autor: Norbert Rukowski