Data publikacji:

Dlaczego niemowlę patrzy w górę?

Młodzi rodzice z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym będą mogli nawiązać ze swoim dzieckiem więź – co z początku sprowadza się do nawiązania kontaktu wzrokowego oraz reagowania uśmiechem na uśmiech. Zdarza się jednak, że dziecko, zamiast wchodzić w interakcje z rodzicami, woli patrzeć w innym kierunku – np. na sufit czy do tyłu. Dlaczego niemowlę patrzy w górę i czy może być to oznaka nieprawidłowości rozwojowych?
dlaczego niemowlak patrzy w górę

Dlaczego niemowlę patrzy w górę?

Gdy niemowlę patrzy w sufit, nierzadko jest to powodem niepokoju rodziców. Martwią się oni, czy dziecko widzi prawidłowo albo np. czy nie cierpi na autyzm. Należy jednak pamiętać, że już sama pozycja leżąca, w której przez większość czasu znajduje się dziecko, wymusza patrzenie w górę. Co więcej, maluch może „odkrywać” na suficie wiele ciekawych rzeczy – jak choćby grę świateł i cieni.
Podobnie jest z sytuacją, gdy niemowlę patrzy za siebie – dziecko najprawdopodobniej szuka ciekawych bodźców. Może się nawet wyginać, aby móc zobaczyć, co też znajduje się za jego plecami.
Podsumowując, to, że niemowlę patrzy za siebie bądź w sufit, najczęściej nie ma związku z nieprawidłowościami rozwojowymi. W nielicznych przypadkach świadczy to o zaburzeniach, wówczas jednak jest to tylko jeden z ich objawów.

Niemowlę patrzy w sufit – czy świadczy to o nieprawidłowościach w rozwoju?

Gdy niemowlę patrzy w sufit albo za siebie na tyle często, że zaczyna to niepokoić rodziców, warto spróbować ocenić rozwój jego wzroku oraz rozwój ogólny, porównując go z „widełkami” stworzonymi przez specjalistów.
  • 1. miesiąc życia
  • Po ukończeniu 1. miesiąca życia dziecko zaczyna widzieć przedmioty z odległości około 60 cm. To zatem idealny moment na powieszenie nad łóżeczkiem karuzeli – kolorowej lub w kontrastujących barwach. Kilkutygodniowe dziecko jest już w stanie wodzić wzrokiem za tak interesującymi elementami.
    Mniej więcej w 6.–8. tygodniu życia niemowlę zaczyna już świadomie uśmiechać się do rodziców. Jednak czas ten może przesunąć się do 12. tygodnia i nie ma w tym nic niepokojącego.
  • 3. miesiąc życia
  • Pole widzenia dziecka wciąż jest nieco rozmyte, niemniej maluch może już skupić uwagę na demonstrowanych mu przedmiotach. Niemowlę będzie już w stanie wodzić za nimi wzrokiem bez odwracania głowy.
  • 4. miesiąc życia
  • W 4. miesiącu życia wzrok niemowlaka bardzo się wyostrza. To czas, w którym rodzice mają już wrażenie, że dziecko widzi tak jak oni, choć w istocie jeszcze tak nie jest.
    Jeśli twoje niemowlę patrzy w sufit, ale poza tym rozwija się tak, jak opisane jest to powyżej, nie masz powodu do niepokoju.

    Patrzenie w górę, unikanie kontaktu wzrokowego – oznaki nieprawidłowości

    W rzadkich przypadkach patrzenie w górę przez niemowlę może mieć związek z nieprawidłowościami. Jeśli zauważasz u dziecka takie zachowanie, a także któreś z poniższych nieprawidłowości, koniecznie skontaktuj się z pediatrą:
  • choć dziecko ma już 3 miesiące, nie reaguje na mimikę opiekunów, nie uśmiecha się i nie podąża wzrokiem za przedmiotami,
  • dziecko zezuje,
  • źrenice dziecka są nierówne albo poszerzone,
  • oczy niemowlęcia są zaczerwienione lub zamglone,
  • dziecko preferuje oglądanie otoczenia jedną stroną głowy, co może wynikać z lepszego widzenia w jednym oku,
  • zauważasz, że jedna powieka dziecka opada,
  • na zdjęciach z użyciem lampy błyskowej w oku dziecka widać odblask; w takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do okulisty, ponieważ objaw ten może świadczyć o chorobie nowotworowej,
  • dziecko nie sięga po leżące w jego pobliżu zabawki.
  • Jeśli niemowlę patrzy za siebie lub w górę, ale poza tym nie widzisz w jego rozwoju niczego nieprawidłowego, to najprawdopodobniej zachowanie niemowlęcia wynika ze zwykłej ciekawości.
    Sposoby na stymulowanie wzroku dziecka oraz zwiększenie kontaktu
    Jeśli martwi cię, że niemowlę patrzy w sufit albo w górę, to pamiętaj, że możesz stymulować jego wzrok, co zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprawidłowości rozwojowych. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
  • Korzystaj z kart i książeczek kontrastowych
  • W pierwszych tygodniach życia dziecko widzi w zasadzie jedynie kontrastowe barwy. Jeśli chcesz wzbudzić jego zainteresowanie, pokazuj mu książeczki i karty, które są opracowane właśnie z uwzględnieniem takiego ograniczenia. Kontrastowe, biało-czarne wzory bardzo szybko zwrócą uwagę niemowlęcia i będą stymulować jego wzrok.
  • Baw się z dzieckiem przy pomocy światła
  • Wieczorem, kiedy spędzasz czas z maluszkiem, na przemian włączaj i wyłączaj nocną lampkę. Dziecko będzie zdumione, a z dużym prawdopodobieństwem również zachwycone.
    Inna zabawa to ta z latarką. Wyłącz światła w pomieszczeniu i włącz latarkę. Skieruj ją na przedmiot oddalony około 30 cm od twarzy dziecka i poczekaj, aż zlokalizuje ono to miejsce (czyli skieruje na nie wzrok). Następnie wyłącz latarkę, poczekaj chwilkę i ponownie ją włącz – kierując światło w inną stronę.
  • Kup maluszkowi matę kontrastową
  • Niemal każdy rodzic kupuje swojemu dziecku matę edukacyjną. Jeśli zależy ci, aby taka mata wspierała wzrok niemowlęcia, zdecyduj się na kontrastowy model.
  • Baw się z dzieckiem
  • Bardzo ważne jest również, żeby bawić się z dzieckiem w sposób pobudzający wzrok. Może być to zabawa z chowaniem własnej twarzy za dłońmi („a kuku”), przesuwanie kolorowych przedmiotów przed dzieckiem, kiedy leży ono na brzuszku albo choćby wymalowanie sobie na twarzy – między oczami – czerwonej kropki. Ostatni z wymienionych sposobów polecany jest zwłaszcza, gdy rodzic ma wrażenie, że z dzieckiem trudno nawiązać kontakt wzrokowy. Wszystkie te zabawy nie tylko stymulują zmysł wzroku, ale także pozytywnie wpływają na tworzenie się więzi między opiekunem a dzieckiem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.