Data publikacji:

Dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry?

Cały okres niemowlęcy polega na ciągłym ćwiczeniu ciała, żeby w końcu, mniej więcej w okolicy roczku, zrobić samodzielny krok. Jeśli zatem zastanawiasz się, dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry już w pierwszych miesiącach życia, tu właśnie kryje się jedna z odpowiedzi. Najpierw maluch uczy się lekko podnosić miednicę, później powoli staje się coraz bardziej gibki, aż dochodzi do momentu, gdy jest w stanie włożyć stopę do buzi. Podnoszenie nóżek, podobnie jak inne powtarzalne ruchy, ma również duże znaczenie dla rozwoju mózgu. W tym intensywnym okresie rozwoju zwróć uwagę, czy wszystko dzieje się prawidłowo krok po kroku.
dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry

Dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry podczas leżenia?

Mały człowiek musi nieustannie ćwiczyć swoje ciało. Powoli uczy się koordynacji, odkrywa, co mogą zrobić jego ręce i nogi, każdego dnia staje się coraz silniejszy. Dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry podczas leżenia? Jest to dla niego rodzaj treningu, ale nie tylko w rozumieniu czysto fizycznym. Niemowlak musi wielokrotnie powtarzać te same ruchy, by w mózgu wytworzyły się połączenia neuronalne, dzięki którym lepiej odczuwa swoje kończyny i buduje tak zwany schemat swojego ciała.
Jeśli chodzi o trening w rozumieniu aktywności fizycznej, również z tego powodu niemowlę podnosi nóżki do góry w leżeniu nieskończoną ilość razy. Ćwiczy w ten sposób mięśnie i zwiększa siłę oraz gibkość, dzięki czemu każdego dnia staje się coraz sprawniejsze. Rodzice bardzo często dziwią się szybkim postępom, jakie robi ich dziecko w rozwoju motorycznym. Wszystko to zawdzięcza właśnie nieustannym treningom, które dla dorosłych wydają się niekiedy jedynie nieskoordynowanymi i niewiele znaczącymi ruchami. Zadaniem rodziców jest umożliwić nieskrępowany rozwój, któremu służą między innymi proste maty edukacyjne.

Kiedy niemowlę podnosi nóżki do góry?

Pierwsze próby unoszenia miednicy mają miejsce około 3. miesiąca życia. Wtedy też niemowlę zaczyna powoli podnosić nóżki do góry zgięte w kolanach oraz kopać nimi naprzemiennie w powietrzu.
Od tej pory z każdym miesiącem, a nawet tygodniem, dziecko będzie coraz bardziej elastyczne. Dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry, sięgając aż do kolan, a później do stópek? Ponieważ zbudowało już do tego momentu pełną integrację napięcia mięśniowego zginaczy i prostowników posturalnych. Możliwe jest wtedy złapanie prawą rączką za prawą stopę i lewą rączką za lewą, a następnie naprzemienna zabawa stópkami. Zwieńczeniem tego procesu jest umiejętność włożenia palców stóp do ust w okolicach 6. miesiąca życia.

Co powinno zaniepokoić w rozwoju niemowlaka?

Każde niemowlę rozwija się w swoim tempie, jednak łatwo zauważyć, że jest pewna droga, którą trzeba przejść, żeby osiągnąć optymalną sprawność motoryczną. Dlatego właśnie tak ważna jest obserwacja malucha podczas jego najbardziej intensywnego rozwoju w pierwszych miesiącach życia.
Co powinno zaniepokoić opiekuna? Zastanów się, dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry symetrycznie – ma to ogromne znaczenie dla jego właściwego rozwoju. W związku z tym jeśli zauważysz, że twoje dziecko bawi się tylko jedną, tą samą nóżką czy rączką, koniecznie skonsultuj się z dobrym fizjoterapeutą. Mowa tu o podnoszeniu jednej nóżki, dotykaniu i wkładaniu jej do buzi. Asymetria objawia się również brakiem naprzemiennego kopania, zamiast tego ponownie aktywna jest tylko jedna noga.
Brak symetrii nie jest jedynym problemem, jaki możesz zauważyć u niemowlaka. Niepokojąca jest również sytuacja, w której maluch nie patrzy na swoją zabawę nóżkami, a także trzymanie miednicy na podłożu nawet podczas podnoszenia nóg.

Dlaczego niemowlę nie podnosi nóżek do góry?

W rozwoju niemowlaka może pojawić się wiele sytuacji świadczących o problemach z rozwojem motorycznym. Zdarza się, że dziecko wydaje się wyjątkowo spokojne, chciałoby się nawet powiedzieć – podejrzanie spokojne. Jednym z niepokojących sygnałów jest właśnie brak prób unoszenia miednicy i nóg.
Dlaczego niemowlę nie podnosi nóżek do góry? Jeśli widzisz, że jest to już moment, kiedy twoje dziecko powinno unosić miednicę i nogi, a nic takiego się nie dzieje, może to świadczyć o obniżonym napięciu mięśniowym. Zdarzają się również choroby układu nerwowego lub zaburzenia genetyczne, które objawiają się w taki sposób.
Niemowlę, które ma problem z obniżonym napięciem mięśniowym, położone na brzuszku nie próbuje podnosić głowy, dużo śpi, ma problemy ze ssaniem pokarmu, nie pręży się i nie podnosi nóg. Po zauważeniu takich objawów powinieneś jak najszybciej udać się do specjalisty, żeby wdrożyć odpowiednią terapię. Im wcześniej się to stanie, tym szybciej będziesz w stanie udzielić dziecku pomocy.

Jak wygląda pomoc dziecku z obniżonym napięciem mięśniowym?

Zauważyłeś, że niemowlę nie podnosi nóżek do góry i wykazuje inne niepokojące objawy? Czas zatem zgłosić się do pediatry, a później do fizjoterapeuty, ponieważ prawdopodobnie konieczna będzie rehabilitacja. Jej celem jest nauczenie mózgu, jak silne musi wysyłać impulsy, żeby mięśnie pracowały prawidłowo, nie mogą one bowiem być ani za silne, ani za słabe.
W przypadku stwierdzenia obniżonego napięcia mięśniowego celem specjalisty jest stymulowanie mózgu do wysyłania większej liczby sygnałów do mięśni. Ze względu na dużą plastyczność mózgu niemowlaka, przy zaangażowaniu opiekunów i rehabilitanta, proces przebiega zwykle sprawnie i jest efektywny.
W Polsce najczęściej wykorzystuje się dwie metody rehabilitacji – metodę Vojty albo NDT Bobath. Chociaż różnią się między sobą, obie wykazują dużą skuteczność.

Dlaczego niemowlę podnosi nóżki do góry i kopie nimi zbyt często?

Niektórzy rodzice są zaniepokojeni nadmiernym kopaniem nóżkami przez dziecko, zwłaszcza jeśli występuje ono podczas snu. Warto pamiętać, że niektóre dzieci są bardziej energiczne od innych, co jest widoczne od początku. Można spróbować delikatnego masowania stópek przed nocnym wypoczynkiem, taka stymulacja umożliwia niektórym maluchom uspokojenie. Jeśli sytuacja jest dla ciebie bardzo niepokojąca, skonsultuj się w tej sprawie z pediatrą, który odpowie na twoje pytania.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym