Data publikacji:

Dlaczego niemowlę trze oczy?

Tarcie oczu u niemowlaka może mieć banalne przyczyny, jak zwykłe zmęczenie, ale może być również objawem alergii albo zapalenia spojówek. W drugim z wymienionych przypadków niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza – zapalenie spojówek wiąże się bowiem z dużym dyskomfortem. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę trze oczy i jak odróżnić zmęczenie od przypadłości wymagającej konsultacji lekarskiej.
dlaczego niemowlę trze oczy

Dlaczego niemowlę trze oczy? Przyczyną – zmęczenie

Rodzice, którzy zadają sobie pytanie, dlaczego niemowlę trze oczy, powinni zastanowić się, czy prawidłowo odczytują sygnały świadczące o zmęczeniu dziecka. Jest to między innymi tarcie oczu, ale również:
  • kręcenie główką na boki,
  • ziewanie,
  • obniżenie nastroju, płaczliwość,
  • łapanie się za ucho,
  • wyciszenie się dziecka,
  • ciągnięcie włosków,
  • drażnienie pępka (jeśli niemowlę ma do niego akurat dostęp).
  • Zachowania takie jak ciągnięcie włosów czy ucha są czynnościami o charakterze stereotypowym, samouspokajającym. Innymi słowy, dziecko próbuje się w ten sposób wyciszyć.
    Podsumowując – jeśli widzisz, że niemowlę trze oczy, zastanów się, czy po prostu nie jest zmęczone. Bardzo dobrym pomysłem jest również wprowadzenie stałego rytmu dnia. Ustal pory drzemania, karmienia i spacerów, a dziecko będzie zasypiało szybko i bez protestowania.

    Niemowlę trze oczy i nos – alergia

    Jeśli niemowlę trze oczy i nos – przez sen albo w ciągu dnia – a do tego z jego noska od dłuższego czasu wydobywa się przezroczysta wydzielina, może to świadczyć o alergii. Inne objawy to sapka (utrudnienie oddychania z powodu niedrożnego noska), przewlekłe pokasływanie czy częste kichanie.
    Aby potwierdzić diagnozę oraz ustalić, co jest alergenem, należy udać się do dobrego alergologa dziecięcego. Diagnozowanie alergii u małych dzieci nie jest proste, niemniej warto podjąć taką próbę.

    Niemowlę trze oczy – zapalenie spojówek

    Jeżeli niemowlę trze oczy, a do tego można zauważyć w szparach oczu gromadzącą się wydzielinę, to prawdopodobnie mamy do czynienia z zapaleniem spojówek. W schorzeniu o podłożu wirusowym wydzielina może mieć kolor jasnożółty albo zielony. Ropna wydzielina świadczy o infekcji bakteryjnej. Płynu może być tak dużo, że może on skleić powieki w ciągu nocy, co spowoduje poranne trudności z otworzeniem oczu.
    Do zapalenia spojówek u niemowląt może dojść również na skutek alergii oraz zadziałania czynników zewnętrznych. Wystarczy na przykład, że niemowlę przebywające z rodzicami na plaży potrze oczko wybrudzoną piaskiem dłonią.
    Uwaga! Czasem zapaleniu spojówek towarzyszą objawy takie jak podwyższona temperatura ciała, drażliwość i płaczliwość, a także pojawienie się wydzieliny w nosie.
    Jeśli niemowlę trze oczy i nos i podejrzewasz, że może mieć to związek z zapaleniem spojówek, koniecznie odwiedź lekarza. Specjalista oceni przyczynę przypadłości oraz wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnej niezbędne jest zastosowanie antybiotyku, przy zapaleniu wirusowym stosuje się maści lub krople antywirusowe, a jeśli przypadłość wynika z alergii, należy podać maluszkowi leki antyalergiczne. Najłatwiej i najkrócej leczy się podrażnienia – tutaj wystarczą leki bez recepty, które zregenerują spojówkę i zmniejszą dolegliwości bólowe.

    Niemowlę trze oczy i nos – ciało obce

    Gdy niemowlę trze oczy, dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy do któregoś z oczu nie dostało się ciało obce – takie jak włos czy jakiś pyłek. Jeśli jest on widoczny, można spróbować usunąć go samodzielnie. Jedna osoba powinna wówczas delikatnie przytrzymać główkę dziecka, a druga próbować usunąć ciało obce. W tym celu należy chwycić górną linię rzęs maluszka – co ułatwi dostęp do oka, a następnie, zachowując największą ostrożność, usunąć ciało obce przy pomocy chusteczki higienicznej. Po wyjęciu ciała obcego do oczka niemowlęcia trzeba wkropić sól fizjologiczną.
    Uwaga! Jeśli nie radzisz sobie z wyjęciem ciała obcego albo masz wrażenie, że wbiło się ono w tkanki oka, zrezygnuj z dalszych prób wyjęcia go. Udaj się z dzieckiem do okulisty lub na szpitalny oddział ratunkowy.

    Niemowlę trze oczy – niedrożny kanalik łzowy

    Powodem, dla którego niemowlę trze oczy, może być również podrażnienie wywołane zatkaniem kanalika łzowego. Objawy takiej przypadłości to:
  • nadmierne łzawienie,
  • pojawianie się wydzieliny w kącie oka,
  • obrzęk w wewnętrznym kąciku oka.
  • Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, u niemowlęcia będzie można zauważyć również:
  • pojawienie się ropnej wydzieliny,
  • sklejenie się powiek, zwłaszcza po nocy,
  • zaczerwienienie i obrzęk wewnętrznych kącików oka.
  • Niedrożność kanalików łzowych powinien diagnozować lekarz. On też zaleca odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to masaż kanałów łzowych, który pomaga w aż 90% przypadków. Rzadziej koniecznie jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Należy też wiedzieć, że takim zabiegom poddawane są jedynie dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia.

    Niemowlę trze oczy – jęczmień

    Ostatnią przypadłością, która może wywoływać u dziecka potrzebę tarcia oczu, jest jęczmień. To rodzaj czyraka, który tworzy się na brzegu powieki na skutek działania bakterii. Do powstania jęczmienia może dojść na przykład na skutek tarcia oczka albo jego podrażnienia. Niestety jest to przypadłość bolesna.
    Leczenie jęczmienia polega przede wszystkim na stosowaniu ciepłych, suchych okładów oraz masażu. Jednak szczegółowe informacje na ten temat – jak i potwierdzenie, że zmiana to rzeczywiście jęczmień – należy uzyskać od pediatry bądź od okulisty. Należy pamiętać, że konsultacja jest niezbędna, ponieważ nieleczony jęczmień może prowadzić do powstania gradówki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.