Data publikacji:

Objawy 3 dni po zapłodnieniu. Jak rozpoznać wczesną ciążę?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży i zauważasz u siebie nietypowe objawy? Sprawdź, jakie są wczesne symptomy wskazujące na ciążę i czy możliwe są objawy 3 dni po zapłodnieniu.
objawy 3 dni po zapłodnieniu

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Zapłodnienie to proces określający połączenie się plemnika i komórki jajowej. Warto jednak pamiętać, że sam fakt zapłodnienia nie musi oznaczać ciąży – nawet jeśli męska i żeńska gameta będą miały okazję się „spotkać”, do rozwoju zarodka potrzeba spełnienia większej liczby warunków. Największa szansa na poczęcie dziecka zachodzi, rzecz jasna, w okolicach dni płodnych i owulacji. Ponadto plemniki muszą cechować się odpowiednią ruchomością, a ich zawartość w męskim nasieniu musi być jak najwyższa. Badania wskazują, że przy jednorazowym stosunku seksualnym szansa na zapłodnienie w sprzyjających warunkach wynosi jedynie 30%.

Objawy 3 dni po zapłodnieniu – czy są możliwe?

Aby nie trzymać cię w niepewności, odpowiemy od razu: objawy ciąży nie pojawiają się w ciągu kilku dni po zapłodnieniu. Bywa, że kobieta dowiaduje się o poczęciu nawet po wielu tygodniach. Choć niektóre panie podkreślają, że od początku czuły, że są w odmiennym stanie, najprawdopodobniej jest to związane z autosugestią. Objawy ciąży 3 dni po zapłodnieniu nie są możliwe.
W takim razie, jak rozpoznać ciążę? Czy w pierwszym tygodniu lub kolejnych dniach można dostrzec sygnały świadczące, że w łonie kobiety rozwija się nowe życie?

Najszybsze objawy zapłodnienia

Bardzo wczesne objawy ciąży to te, które pojawiają się najwcześniej po kilkunastu dniach od zapłodnienia. Wiele z nich nie należy do oczywistych i mogą być łatwo mylone z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Brak miesiączki

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia? Mocnym sygnałem jest na pewno brak miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli starasz się o dziecko, a okres się spóźnia, być może jest to objaw ciąży.

Bolesność i obrzęk piersi

Wzrost poziomu hormonów na początku ciąży daje objawy podobne do tych, które towarzyszą PMS, w tym ból i obrzęk piersi. W odróżnieniu od PMS, w ciąży symptomy te nie mijają, a utrzymują się nawet wiele miesięcy.

Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne występuje w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy (choć nie u wszystkich kobiet). To delikatne, jednorazowe krwawienie, które można pomylić z początkiem miesiączki.

Senność i zmęczenie

Kobieta w pierwszych tygodniach ciąży może odczuwać wzmożoną senność i wyczerpanie.

Wahania nastroju

Wszystko cię denerwuje, a śmiech i płacz przeplatają się ze sobą? Być może to nie objaw nadciągającej miesiączki, a ciąży. Zmiany nastroju u przyszłych mam powodowane są „burzą hormonalną”.

Problemy trawienne

Nudności, wymioty, zgaga – to bardzo częste problemy, które zauważają kobiety znajdujące się we wczesnej ciąży. Zwykle występują one nie wcześniej niż po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką? Wykonaj test

Jeśli starasz się o dziecko, najlepszym sposobem na zdiagnozowanie ciąży będzie wykonanie domowego testu. Nowoczesne modele pozwalają na ustalenie zapłodnienia już w 5–6 dni po stosunku. To o wiele pewniejsza metoda od wypatrywania objawów, które, jak już wiesz, mogą wskazywać na nadchodzącą miesiączkę.
Zdjęcie: Envato Elements