Data publikacji:

Dziecko po porodzie – jak o nie dbać?

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, napawają często strachem i niepewnością. Dziecko po porodzie wymaga szczególnej troski i warto już wcześniej wiedzieć, jak o nie dbać. Przygotowania można rozpocząć już na długo przed porodem, nie zostawiając ich na ostatnią chwilę. Wiedza, co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka i czego wymaga noworodek po urodzeniu, pozwoli przyszłym rodzicom na odczuwanie większego spokoju.
jak dbać o dziecko po porodzie

Noworodek po porodzie

Zdarza się, że oczekujący na narodziny dziecka rodzice poddają się szaleństwu zakupowemu. Wszystko jest piękne, malutkie i wzruszające, więc jak tego nie kupić…? Jednak, już pierwsze dni z noworodkiem zwykle weryfikują te przygotowania. Rozmiar ciuszków zdarza się być nietrafiony, bo dziecko po porodzie okazuje się być większe lub mniejsze niż przewidywały to szacunkowe obliczenia. Ponadto zaskoczenie wywołuje fakt, że noworodek po urodzeniu potrzebuje niewielu sprzętów. Oczywiście, fotelik samochodowy, głęboki wózek, wanienka czy przewijak są niezbędne, jednak cała reszta stanowi głównie dodatek. Trzeba dużo uważności i rozmów z doświadczonymi rodzicami na temat tego, co sprawdziło im się po urodzeniu dziecka. Wystarczy kilka kompletów ubranek i dwie paczki pieluszek w najmniejszym rozmiarze. W czasach, gdy wszystko jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, robienie dużych zapasów nie zawsze jest konieczne. Ubranka czy pieluszki trzeba dopasować do rozmiaru dziecku, a to zwykle pozostaje niewiadomą do samego rozwiązania.

Dziecko po porodzie – jak o nie dbać?

Warto pamiętać, że po urodzeniu dziecka zwykle już nie ma tyle czasu, aby spokojnie gotować czy sprzątać. Noworodek po porodzie wymaga przede wszystkim bliskości, a mama odpoczynku. Nie jest to czas na stanie w kuchni i wymyślanie dań. Sprawdzą się szybkie posiłki, a najlepiej takie, które wymagają tylko podgrzania. Świetnym rozwiązaniem jest mrożenie posiłków pod koniec ciąży, żeby po powrocie ze szpitala móc jeść zdrowo i wartościowo, a przede wszystkim przy minimalnym wysiłku. Dziecko po porodzie potrzebuje częstych karmień i przewijań, jednak troska o młodą mamę również powinna być ważna. Kobieta, która urodziła maluszka, musi dużo odpoczywać, spać w każdej dogodnej chwili i pozwolić organizmowi na regenerację.

Jakie formalności po urodzeniu dziecka?

Młodych rodziców czeka także załatwianie formalności po urodzeniu dziecka. Dobrze, jeśli może się tym zająć ojciec maluszka. Sprawy urzędowe nie są bardzo skomplikowane, ale warto wiedzieć, co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka.
  • Akt urodzenia – absolutnie podstawowy i najważniejszy dokument dla twojego maluszka, umożliwiający załatwienie dalszych formalności. W tym celu należy udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Jeśli rodzice zamieszkują w innym miejscu, mogą pójść do urzędu odpowiadającemu temu miejscu. Za przygotowanie potrzebnej karty odpowiada szpital. Warto pamiętać, że od daty sporządzenia karty urodzenia rodzice mają 21 dni na zgłoszenie urodzenia w urzędzie, a samej rejestracji można dokonać również drogą elektroniczną. Konieczne jest założenie tak zwanego profilu zaufanego.
  • Numer PESEL – po sporządzeniu aktu urodzenia o nadanie numeru PESEL występuje kierownik urzędu stanu cywilnego. Osoba zgłaszająca urodzenie zostanie powiadomiona o nadaniu numeru, ponadto urząd dokona zameldowania. Zameldowanie odbywa się automatycznie po zgłoszeniu urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego.
  • Ubezpieczenie zdrowotne – jedno z rodziców powinno zgłosić dziecko jako członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Obowiązku tego należy dopełnić jak najszybciej. W przypadku gdy rodzic prowadzi działalność gospodarczą, samodzielnie zgłasza dziecko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto noworodek po urodzeniu powinien również zostać zgłoszony w przychodni zdrowia.

Zgłoszenie dziecka do przychodni po urodzeniu

Aby wybrać dla swojego maluszka położną środowiskową czy pediatrę, do poradni zdrowia rodzinnego można udać się jeszcze w okresie ciąży. W wybranej przez siebie poradni należy wypełnić odpowiednie druki. Położna środowiskowa pojawi się do około 48 godzin od wypisu maluszka ze szpitala. Położna powinna odwiedzać dziecko kilkukrotnie, oceniając jego stan zdrowia, ale również mamy. Czas po rozwiązaniu nie jest dla kobiety łatwy, a w osobie położnej środowiskowej może znaleźć duże wsparcie. Takie wizyty w domu są okazją do rozwiania wątpliwości w temacie czynności pielęgnacyjnych (przewijanie, kąpiele, karmienia) czy do oceny gojenia się rany po cesarskim cięciu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska