Data publikacji:

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży – rozwój dziecka

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse na przeżycie, ale – przynajmniej początkowo – rozwija się inaczej niż to z ciąży donoszonej. Maluszek może mieć trudności natury fizycznej oraz umysłowej, dlatego po przyjściu na świat spędza w szpitalu przynajmniej kilka tygodni, a w późniejszych latach wymaga wnikliwej obserwacji ze strony rodziców, lekarzy i fizjoterapeutów.
dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży – jakie ma szanse na przeżycie?

W celu ogólnej oceny szansy na przeżycie przedwcześnie urodzonego dziecka lekarze stosują podział uwzględniający tydzień zakończenia się ciąży:
  • Ekstremalnie skrajne wcześniactwo
O ekstremalnie skrajnym wcześniactwie mówi się w przypadku dzieci urodzonych między 23. a 27. tygodniem ciąży. Noworodki te są wyjątkowo niedojrzałe i mają bardzo małą wagę urodzeniową, w związku z czym mają stosunkowo małą szansę na przeżycie.
  • Skrajne wcześniactwo
Skrajny wcześniak to maluszek urodzony między 28. a 31. tygodniem ciąży. Szanse na przeżycie wynoszą u niego od 90% do 98%, w zależności od tego, w którym tygodniu ciąży przyszedł na świat.
  • Średnie wcześniactwo
Jeśli dziecko przyjdzie na świat między 32. a 36. tygodniem ciąży, nazywa się go średnim wcześniakiem. Wskaźnik przeżycia jest bardzo wysoki – wynosi ponad 98%.
  • Późne wcześniactwo
Gdy noworodek rodzi się po 36. tygodniu ciąży, znajduje się na granicy wcześniactwa. Niektóre noworodki z tej grupy nie przejawiają żadnych nieprawidłowości rozwojowych.
Jak wynika z powyższego, dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży jest tzw. średnim wcześniakiem, aczkolwiek należy zaznaczyć, że od skrajnego wcześniaka dzieli go jedynie tydzień. Stąd też jest on w dużym stopniu narażony na wystąpienie różnych nieprawidłowości w rozwoju fizycznym i umysłowym.

Dziecko urodzone w 32. tygodniu – jakie powikłania zdrowotne mu grożą?

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży nie jest gotowe na życie poza organizmem matki, dlatego wymaga specjalistycznej opieki i co najmniej kilkutygodniowej hospitalizacji. Do komplikacji zdrowotnych, które często diagnozowane są u takich maluszków, należą:
  • problemy z samodzielnym oddychaniem oraz dysplazja oskrzelowo-płucna (przewlekła choroba płuc),
  • zaburzenia pracy serca,
  • krwawienia okołokomorowe/dokomorowe (wylewy mózgowe),
  • martwicze zapalenie jelit,
  • retinopatia wcześniacza (schorzenie siatkówki),
  • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej,
  • anemia,
  • przetrwały przewód tętniczy (pozostałe z okresu życia płodowego naczynie, które łączy aortę z tętnicą płucną; jest to jedna z najczęstszych wad serca).
Jeśli dziecko urodzone w 32. tygodniu doświadczy niedotlenienia lub krwotoku do mózgu, jego rozwój może być poważnie zaburzony. Skutki uszkodzenia mózgu na tak wczesnym etapie życia to między innymi:
  • rozwinięcie się mózgowego porażenia dziecięcego (najczęściej ma ono postać dyplegii, czyli porażenia dwukończynowego, rzadziej jest to tetrapareza, czyli porażenie czterokończynowe),
  • uszkodzenia wzroku,
  • uszkodzenia słuchu,
  • rozwój opóźniony,
  • rozwój nieharmonijny,
  • zaburzenia natury psychicznej – nadwrażliwość na bodźce, poważne zaburzenia koncentracji, trudności szkolne.
Część z wymienionych zaburzeń można zauważyć dopiero po dwóch, trzech latach od przyjścia dziecka na świat (a nawet później, w wieku szkolnym) – dlatego tak ważne jest, aby stale obserwować malca, pozostając wyczulonym na objawy nieprawidłowości.

Jak rozwijają się dzieci urodzone w 32. tygodniu ciąży?

Czy dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży ma szanse na „dogonienie” rówieśników i samodzielne życie? Oczywiście, że tak. Z badań wynika, że większość wcześniaków stosunkowo szybko nadrabia zaległości rozwojowe – dzieje się to po trzech, a czasem nawet po dwóch latach.   
Z drugiej strony należy pamiętać, że dzieci są bardzo różne. Jedno dziecko urodzone w 32. tygodniu może bardzo szybko pokonać trudności i być całkowicie zdrowe już w drugim, trzecim roku życia. Inne – również z 32. tygodnia ciąży – może już do końca życia zmagać się z konsekwencjami wcześniactwa i wymagać wsparcia oraz opieki.

Dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży – jak sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo?

Jak sprawdzić, czy dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży rozwija się prawidłowo? Można posługiwać się wszelkimi kalendarzami rozwoju oraz siatkami centylowymi, o ile uwzględni się skorygowany wiek dziecka. Aby go obliczyć, od wieku kalendarzowego malca należy odjąć tygodnie, które brakowały maluszkowi do spędzenia w brzuchu matki 40 pełnych tygodni. Dla przykładu dziecko urodzone w 32. tygodniu, mające 12 tygodni, powinno się traktować jako 4-tygodniowe (12 tygodni wieku kalendarzowego minus 8 tygodni brakujących do 40. tygodnia ciąży). Oczywiście należy pamiętać, że jest to bardzo uproszczony sposób, który nie uwzględnia zaburzeń rozwojowych oraz szczególnych trudności, które często występują u dzieci przedwcześnie urodzonych.
Inną, bardziej miarodajną metodą oceny rozwoju wcześniaka jest użycie specjalnych siatek centylowych (przeznaczonych jedynie do oceny rozwoju dzieci przedwcześnie urodzonych). Siatki te należy odczytywać dokładnie tak, jak siatki przeznaczone dla maluchów urodzonych w terminie. Z tego typu narzędzi często korzystają pediatrzy.

Dzieci urodzone w 32. tygodniu ciąży – jakie są objawy nieprawidłowości w ich rozwoju?

Jeśli twoje dziecko przyszło na świat aż dwa miesiące przed terminem porodu, otrzyma ono fachową opiekę lekarską oraz wsparcie fizjoterapeutów. Ty z kolei uzyskasz całe mnóstwo wskazówek. Dowiesz się, na co zwracać uwagę w rozwoju dziecka i które objawy mogą sygnalizować problemy. Warto też podkreślić, że dzieci urodzone przed czasem znacznie częściej odwiedzają gabinety lekarskie (między innymi w celu kontroli rozwoju) – maluszek cały czas będzie zatem pod opieką doświadczonych specjalistów.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.