Fotografia dzieci – jak wybrać profesjonalnego fotografa?

Data:

Dzieci rosną bardzo szybko, warto upamiętnić te chwile, kiedy są pełne energii i promienieją beztroską i radością. Popularność zdobywają obecnie sesje zdjęciowe wykonywane przez profesjonalnego fotografa. Największe wrażenie robią sesje, gdy dziecko nie pozuje i nie jest sztywno ustawione. Duże znaczenie ma kreatywność fotografa, pomysłowość oraz umiejętność nawiązania kontaktu z naszą pociechą.

 

fotografia-dziecieca-zdjecia-dziecko-fotograf-550x350


Na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru fotografa? 

Po pierwsze sprawdzamy portfolio, czyli dotychczas wykonane sesje zdjęciowe. Czy zdjęcia i styl fotografii nam się podobają? Ważne są także elementy takie, jak: -co jest wliczone w cenę usługi? - Ile zdjęć zostanie wykonanych podczas sesji zdjęciowej i w jakiej formie je otrzymamy? Czy będą to tylko zdjęcia wydrukowane, czy także zdjęcia w postaci plików cyfrowych, które w późniejszym czasie będziemy mogli sobie wydrukować? W jakiej wielkości są wydrukowane zdjęcia?

 

Kiedy podjęliśmy już decyzję, który fotograf będzie robił zdjęcia naszemu dziecku warto zastanowić się, w jaki sposób można pomóc przy organizacji sesji zdjęciowej dla dzieci i co można zrobić, aby zdjęcia były lepsze.

 

Odpowiednie miejsce na sesję

Wybór miejsca na sesję zdjęciową jest bardzo istotny. W przypadku sesji dziecięcych lepiej, gdy będzie to miejsce, dobrze przez nie znane (mieszkanie, plac zabaw, czy park). Są wtedy bardziej zrelaksowane i łatwiej przyzwyczają się do obecności fotografa. Będą przy tym bardziej swobodne i naturalne. Co tym samym wpłynie pozytywnie, na jakość ujęć. 


Czas realizacji sesji

Przede wszystkim wybierz odpowiedni termin robienia zdjęć. Ważne jest aby nie planować nic innego na ten dzień. Sesja fotograficzna będzie trwała prawdopodobnie kilka godzin i może się przedłużyć, więc warto mieć to na uwadze. Co do godzin i dni realizacji sesji zdjęciowej: uwzględnij plan zajęć swój i dziecka. Pamiętaj, że większość fotografów woli wykonywać zdjęcia w dzień przy świetle słonecznym. 


Przygotowanie miejsca

Wielu rodziców zadaje pytanie: jak przygotować pokój/mieszkanie na wizytę fotografa? To zrozumiałe, że bywa to dla nich nieco stresujące, w końcu fotograf jest nieznajomym człowiekiem, przed którym chcą się jak najlepiej zaprezentować. Tak naprawdę mieszkanie z reguły nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania, na pewno generalne porządki nie są potrzebne. Główny bohater zdjęć to w końcu wasza pociecha, elementy mieszkania najczęściej stanowią tło całej opowieści i są bardzo słabo widoczne na zdjęciach. Poza tym fotograf będąc już na miejscu zdecyduje gdzie najlepiej robić zdjęcia i co ewentualnie zmienić.


Akcesoria i dodatki

Dobrze, gdy mamy pod ręką ulubione zabawki dziecka. Wtedy, gdy zajmie się swoją ulubioną lalką lub samochodzikiem mogą wyjść naprawdę świetne, pełne ekspresji ujęcia. Warto też porozmawiać z fotografem o zainteresowaniach swojej pociechy i o tym, co lubi najbardziej. Można takie elementy wykorzystać, jako motyw przewodni sesji fotograficznej, a nasz maluch będzie miał przy tym świetną zabawę. Jeśli chodzi bardzo małe dzieci (kilku tygodniowe, lub kilku miesięczne) warto mieć przygotowanych kilka ubranek na zmianę. A jeśli starsze dziecko bardzo lubi się przebierać za Batmana lub Supermena dobrze jest mieć pod ręką jego ulubioną pelerynę Superbohatera. Dzieci bardzo szybko i chętnie wcielają się w inne postacie i lubią się bawić w odgrywanie różnych ról. Dlatego taka sesja może być dla nich świetną zabawą. 


Na koniec nieprzewidziane sytuacje

Wszystko dokładnie zaplanowaliśmy, niezbędne akcesoria mamy pod ręką, fotograf jest już na miejscu i nagle… Okazuje się, że nasza zawsze odważna i tryskająca energią pociecha zaczyna się wstydzić i negatywnie reaguje na obecność obcej osoby na dodatek z wielkim aparatem w ręce. Co w tedy? Pamiętajmy - nic na siłę. Czasami dziecko potrzebuje trochę czasu, aby oswoić się z obcą osobą i całym sprzętem fotograficznym. Pamiętaj, Ty, jako rodzic musisz zachować spokój i pod żadnym pozorem nie naciskać na dziecko. Mówienie „przestań się wstydzić” – nie pomaga, powoduje tylko, że dziecko zaczyna się wstydzić jeszcze bardziej.

 

Raczej skup się na pozytywnym zachowaniu dziecka, chwaląc go, kiedy ładnie się uśmiechnie, kiedy się na chwilę uspokoi możesz powiedzieć, że jest bardzo odważne i dzielne. Dużo zależy w tej kwestii od samego fotografa, czy jest skłonny nawiązać bliższy kontakt z dzieckiem i najpierw po prostu zachęcić je do zabawy i zapoznać się z nim. Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, że możesz z nim porozmawiać i wyjaśnić mu pewne rzeczy wcześniej (od ok. 2-3 lat w górę) np. kilka dni przed przyjściem fotografa, wówczas powiedz mu o tym, że będziecie mieli gościa, który zrobi mu prawdziwą sesję fotograficzną. Pobaw się i poćwicz z dzieckiem zabawę w fotografa. Oswajaj stopniowo dziecko z aparatem, (jeśli do tej pory robiłeś zdjęcia tylko okazjonalnie. Takie przygotowanie złagodzi stres, który może pojawić się podczas rozpoczęcia zdjęć.

 

Studio HighContrast Agnieszka

Autor: Agnieszka Szczechowiak-Szen 

Studio Highcontrast

 

 

 

 

 

Zdjęcie główne: Fotolia fot by © Elridge

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.