Data publikacji:

Gdy dziecko jest nieśmiałe

Autor: Sylwia Wanowicz

Podczas gdy niektóre dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji, inne mogą być nieco bardziej powściągliwe i zamknięte w sobie. Pójście po raz pierwszy do przedszkola może być dla malucha niezwykłą okazją do poznania rówieśników, bądź naprawdę traumatycznym przeżyciem. Wypisanie dziecka w przypadku, gdy boi się ono do niego chodzić, nie jest tu jednak odpowiedzią. Nieśmiałe dzieci niczym nie różnią się od tych otwartych, ale potrzebują więcej czasu na to, by przywyknąć do nowych sytuacji.

 

nieśmiałość u dzieci

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Co mogą zrobić rodzice w przypadku, gdy widzą, że ich maluch nie radzi sobie z nieśmiałością? Po pierwsze przyjrzeć się sytuacji i samemu dziecku. Czy jest gotowe do pójścia do przedszkola, czy może lepiej zatrudnić opiekunkę? Czasem warto zaczekać z pójściem do przedszkola i na początek zatrudnić nianię, a socjalizować dziecko stopniowo na przykład przez zajęcia dodatkowe z innymi dziećmi. Ale czasem wyboru nie ma i dziecko po prostu musi iść do przedszkola. Co wtedy? Po pierwsze – wyjaśnić mu, że nie ma nic złego w tym, że jest nieśmiały. Jest to po prostu cecha jego charakteru, nic więcej. Nieśmiałość nie stanowi przeszkody ku temu, by poznawać nowych przyjaciół. To właśnie dzięki przyjaciołom dziecko poczuje się o wiele pewniej podczas pierwszych dni w przedszkolu.

 

Od czasu do czasu rodzice mogą zachęcić dziecko, by przyłączyło się do innych dzieci. Przy tym warto okazać trochę więcej cierpliwości – naciskanie na nieśmiałego malucha, bądź grożenie, że jeśli nie zacznie się bawić, rodzice wyjdą, jeszcze bardziej zrazi go do przedszkola, a co gorsza nadwyręży jego zaufanie do Was.

 

Pierwsze dni w przedszkolu?

Można też spróbować wprowadzić Waszego malca na początek do mniejszej grupy dzieci. Zbyt duża, zgrana paczka, onieśmieli nawet najśmielsze dziecko. Jeśli wyda Wam się, że Wasz maluch jest zainteresowany zabawą z rówieśnikami, pomóżcie mu w przyłączeniu się do nich. Może się okazać, że gra całkowicie go pochłonie, lecz od czasu do czasu wciąż będzie zerkał, czy aby nadal przy nim jesteście. Pamiętajcie zatem, że zanim opuścicie przedszkole, musicie dać mu o tym znać – niech jednak sam zdecyduje, czy chce buziaka, czy też nie. Pocałunek, czy przytulenie się mogą wywołać u niego stres lub zażenowanie. Równie ważne jest poinformowanie dziecka o czasie odbioru z przedszkola – powiedźcie mu dokładnie kiedy po nie wrócicie, by niepotrzebnie nie denerwowało się Waszą długą nieobecnością.

 

Dostosowanie się do nowego otoczenia może zająć nieśmiałemu dziecku trochę czasu. Wkrótce przekonacie się, że jego pobyt w przedszkolu staje się rutyną, a o ono samo tworzy coraz mocniejsze więzi z grupą rówieśników. To ogromny krok ku temu, by w miarę dorastania i w późniejszym wieku młody człowiek był w stanie tworzyć interakcje społeczne, co wykształci w nim pozytywny stosunek do życia i sprawi, że będzie czuł się dobrze także sam ze sobą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Georg Preissl All right reserved


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.