Data publikacji:

Gdy dziecko jest nieśmiałe

Autor: Sylwia Wanowicz

Podczas gdy niektóre dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji, inne mogą być nieco bardziej powściągliwe i zamknięte w sobie. Pójście po raz pierwszy do przedszkola może być dla malucha niezwykłą okazją do poznania rówieśników, bądź naprawdę traumatycznym przeżyciem. Wypisanie dziecka w przypadku, gdy boi się ono do niego chodzić, nie jest tu jednak odpowiedzią. Nieśmiałe dzieci niczym nie różnią się od tych otwartych, ale potrzebują więcej czasu na to, by przywyknąć do nowych sytuacji.

 

nieśmiałość u dzieci

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Co mogą zrobić rodzice w przypadku, gdy widzą, że ich maluch nie radzi sobie z nieśmiałością? Po pierwsze przyjrzeć się sytuacji i samemu dziecku. Czy jest gotowe do pójścia do przedszkola, czy może lepiej zatrudnić opiekunkę? Czasem warto zaczekać z pójściem do przedszkola i na początek zatrudnić nianię, a socjalizować dziecko stopniowo na przykład przez zajęcia dodatkowe z innymi dziećmi. Ale czasem wyboru nie ma i dziecko po prostu musi iść do przedszkola. Co wtedy? Po pierwsze – wyjaśnić mu, że nie ma nic złego w tym, że jest nieśmiały. Jest to po prostu cecha jego charakteru, nic więcej. Nieśmiałość nie stanowi przeszkody ku temu, by poznawać nowych przyjaciół. To właśnie dzięki przyjaciołom dziecko poczuje się o wiele pewniej podczas pierwszych dni w przedszkolu.

 

Od czasu do czasu rodzice mogą zachęcić dziecko, by przyłączyło się do innych dzieci. Przy tym warto okazać trochę więcej cierpliwości – naciskanie na nieśmiałego malucha, bądź grożenie, że jeśli nie zacznie się bawić, rodzice wyjdą, jeszcze bardziej zrazi go do przedszkola, a co gorsza nadwyręży jego zaufanie do Was.

 

Pierwsze dni w przedszkolu?

Można też spróbować wprowadzić Waszego malca na początek do mniejszej grupy dzieci. Zbyt duża, zgrana paczka, onieśmieli nawet najśmielsze dziecko. Jeśli wyda Wam się, że Wasz maluch jest zainteresowany zabawą z rówieśnikami, pomóżcie mu w przyłączeniu się do nich. Może się okazać, że gra całkowicie go pochłonie, lecz od czasu do czasu wciąż będzie zerkał, czy aby nadal przy nim jesteście. Pamiętajcie zatem, że zanim opuścicie przedszkole, musicie dać mu o tym znać – niech jednak sam zdecyduje, czy chce buziaka, czy też nie. Pocałunek, czy przytulenie się mogą wywołać u niego stres lub zażenowanie. Równie ważne jest poinformowanie dziecka o czasie odbioru z przedszkola – powiedźcie mu dokładnie kiedy po nie wrócicie, by niepotrzebnie nie denerwowało się Waszą długą nieobecnością.

 

Dostosowanie się do nowego otoczenia może zająć nieśmiałemu dziecku trochę czasu. Wkrótce przekonacie się, że jego pobyt w przedszkolu staje się rutyną, a o ono samo tworzy coraz mocniejsze więzi z grupą rówieśników. To ogromny krok ku temu, by w miarę dorastania i w późniejszym wieku młody człowiek był w stanie tworzyć interakcje społeczne, co wykształci w nim pozytywny stosunek do życia i sprawi, że będzie czuł się dobrze także sam ze sobą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Georg Preissl All right reserved


Autor

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).