Data publikacji:

Gdy dziecko jest nieśmiałe

Autor: Sylwia Wanowicz

Podczas gdy niektóre dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji, inne mogą być nieco bardziej powściągliwe i zamknięte w sobie. Pójście po raz pierwszy do przedszkola może być dla malucha niezwykłą okazją do poznania rówieśników, bądź naprawdę traumatycznym przeżyciem. Wypisanie dziecka w przypadku, gdy boi się ono do niego chodzić, nie jest tu jednak odpowiedzią. Nieśmiałe dzieci niczym nie różnią się od tych otwartych, ale potrzebują więcej czasu na to, by przywyknąć do nowych sytuacji.

 

nieśmiałość u dzieci

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Co mogą zrobić rodzice w przypadku, gdy widzą, że ich maluch nie radzi sobie z nieśmiałością? Po pierwsze przyjrzeć się sytuacji i samemu dziecku. Czy jest gotowe do pójścia do przedszkola, czy może lepiej zatrudnić opiekunkę? Czasem warto zaczekać z pójściem do przedszkola i na początek zatrudnić nianię, a socjalizować dziecko stopniowo na przykład przez zajęcia dodatkowe z innymi dziećmi. Ale czasem wyboru nie ma i dziecko po prostu musi iść do przedszkola. Co wtedy? Po pierwsze – wyjaśnić mu, że nie ma nic złego w tym, że jest nieśmiały. Jest to po prostu cecha jego charakteru, nic więcej. Nieśmiałość nie stanowi przeszkody ku temu, by poznawać nowych przyjaciół. To właśnie dzięki przyjaciołom dziecko poczuje się o wiele pewniej podczas pierwszych dni w przedszkolu.

 

Od czasu do czasu rodzice mogą zachęcić dziecko, by przyłączyło się do innych dzieci. Przy tym warto okazać trochę więcej cierpliwości – naciskanie na nieśmiałego malucha, bądź grożenie, że jeśli nie zacznie się bawić, rodzice wyjdą, jeszcze bardziej zrazi go do przedszkola, a co gorsza nadwyręży jego zaufanie do Was.

 

Pierwsze dni w przedszkolu?

Można też spróbować wprowadzić Waszego malca na początek do mniejszej grupy dzieci. Zbyt duża, zgrana paczka, onieśmieli nawet najśmielsze dziecko. Jeśli wyda Wam się, że Wasz maluch jest zainteresowany zabawą z rówieśnikami, pomóżcie mu w przyłączeniu się do nich. Może się okazać, że gra całkowicie go pochłonie, lecz od czasu do czasu wciąż będzie zerkał, czy aby nadal przy nim jesteście. Pamiętajcie zatem, że zanim opuścicie przedszkole, musicie dać mu o tym znać – niech jednak sam zdecyduje, czy chce buziaka, czy też nie. Pocałunek, czy przytulenie się mogą wywołać u niego stres lub zażenowanie. Równie ważne jest poinformowanie dziecka o czasie odbioru z przedszkola – powiedźcie mu dokładnie kiedy po nie wrócicie, by niepotrzebnie nie denerwowało się Waszą długą nieobecnością.

 

Dostosowanie się do nowego otoczenia może zająć nieśmiałemu dziecku trochę czasu. Wkrótce przekonacie się, że jego pobyt w przedszkolu staje się rutyną, a o ono samo tworzy coraz mocniejsze więzi z grupą rówieśników. To ogromny krok ku temu, by w miarę dorastania i w późniejszym wieku młody człowiek był w stanie tworzyć interakcje społeczne, co wykształci w nim pozytywny stosunek do życia i sprawi, że będzie czuł się dobrze także sam ze sobą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Georg Preissl All right reserved


Autor

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...