Data publikacji:

Gdy dziecko jest nieśmiałe

Autor: Sylwia Wanowicz

Podczas gdy niektóre dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji, inne mogą być nieco bardziej powściągliwe i zamknięte w sobie. Pójście po raz pierwszy do przedszkola może być dla malucha niezwykłą okazją do poznania rówieśników, bądź naprawdę traumatycznym przeżyciem. Wypisanie dziecka w przypadku, gdy boi się ono do niego chodzić, nie jest tu jednak odpowiedzią. Nieśmiałe dzieci niczym nie różnią się od tych otwartych, ale potrzebują więcej czasu na to, by przywyknąć do nowych sytuacji.

 

nieśmiałość u dzieci

 

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

Co mogą zrobić rodzice w przypadku, gdy widzą, że ich maluch nie radzi sobie z nieśmiałością? Po pierwsze przyjrzeć się sytuacji i samemu dziecku. Czy jest gotowe do pójścia do przedszkola, czy może lepiej zatrudnić opiekunkę? Czasem warto zaczekać z pójściem do przedszkola i na początek zatrudnić nianię, a socjalizować dziecko stopniowo na przykład przez zajęcia dodatkowe z innymi dziećmi. Ale czasem wyboru nie ma i dziecko po prostu musi iść do przedszkola. Co wtedy? Po pierwsze – wyjaśnić mu, że nie ma nic złego w tym, że jest nieśmiały. Jest to po prostu cecha jego charakteru, nic więcej. Nieśmiałość nie stanowi przeszkody ku temu, by poznawać nowych przyjaciół. To właśnie dzięki przyjaciołom dziecko poczuje się o wiele pewniej podczas pierwszych dni w przedszkolu.

 

Od czasu do czasu rodzice mogą zachęcić dziecko, by przyłączyło się do innych dzieci. Przy tym warto okazać trochę więcej cierpliwości – naciskanie na nieśmiałego malucha, bądź grożenie, że jeśli nie zacznie się bawić, rodzice wyjdą, jeszcze bardziej zrazi go do przedszkola, a co gorsza nadwyręży jego zaufanie do Was.

 

Pierwsze dni w przedszkolu?

Można też spróbować wprowadzić Waszego malca na początek do mniejszej grupy dzieci. Zbyt duża, zgrana paczka, onieśmieli nawet najśmielsze dziecko. Jeśli wyda Wam się, że Wasz maluch jest zainteresowany zabawą z rówieśnikami, pomóżcie mu w przyłączeniu się do nich. Może się okazać, że gra całkowicie go pochłonie, lecz od czasu do czasu wciąż będzie zerkał, czy aby nadal przy nim jesteście. Pamiętajcie zatem, że zanim opuścicie przedszkole, musicie dać mu o tym znać – niech jednak sam zdecyduje, czy chce buziaka, czy też nie. Pocałunek, czy przytulenie się mogą wywołać u niego stres lub zażenowanie. Równie ważne jest poinformowanie dziecka o czasie odbioru z przedszkola – powiedźcie mu dokładnie kiedy po nie wrócicie, by niepotrzebnie nie denerwowało się Waszą długą nieobecnością.

 

Dostosowanie się do nowego otoczenia może zająć nieśmiałemu dziecku trochę czasu. Wkrótce przekonacie się, że jego pobyt w przedszkolu staje się rutyną, a o ono samo tworzy coraz mocniejsze więzi z grupą rówieśników. To ogromny krok ku temu, by w miarę dorastania i w późniejszym wieku młody człowiek był w stanie tworzyć interakcje społeczne, co wykształci w nim pozytywny stosunek do życia i sprawi, że będzie czuł się dobrze także sam ze sobą.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Georg Preissl All right reserved


Autor

dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.