Jak zaplanować przydomowy plac zabaw?

Data:

Zabawa na świeżym powietrzu to dla naszych dzieciaków same plusy. Jak urządzić przydomowy plac zabaw aby był bezpieczny, atrakcyjny dla dziecka, „rósł razem z nim” i nie zajął nam całej dostępnej w ogrodzie przestrzeni? Wystarczy go wcześniej dobrze zaplanować ;) Jeśli chcecie wiedzieć co jest ważne w budowaniu placu zabaw, czytajcie dalej.

 Jak urządzić bezpieczny plac zabaw dla dzieci

 

1. Jak duży teren przeznaczymy na miejsce zabaw?

To podstawowe pytanie. Zaczynamy od zmierzenia terenu i zrobienia prostego rysunku placu zabaw na kartce papieru, zaznaczając gdzie i jak duży ma być plac (można wykorzystać posiadane mapy terenu lub zdjęcia satelitarne).


Idealne miejsce na plac zabaw to zakątek:

  • z dala od ulicy, spalin i hałasu,
  • dobrze widoczny (np. z salonu, kuchni),
  • częściowo zacieniony (pełne słońce naraża dziecko na przegrzanie organizmu),
  • gdzie nie tworzą się kałuże.

 

2. Planujemy elementy

Teraz czas pomyśleć o tym, co chcielibyśmy mieć na placu zabaw? Będzie to w dużej mierze zależało od wieku naszego dziecka i miejsca jakim dysponujemy. 

 

Zanim o wieku, warto zwrócić uwagę na:

  • dobór takich urządzeń, które będą umożliwiały zabawę zarówno w pojedynkę jak i w towarzystwie,
  • nawierzchnię: trawa jest bezpieczna przy niskich urządzeniach, przy wyższych (możliwy upadek z 1 m i wyżej) zaleca się pokryć plac zabaw nawierzchnią amortyzującą – piaskiem, żwirkiem lub nawierzchnią syntetyczną,
  • w kwestii upodobań i kolorystyki urządzeń - poradźmy się dzieci,
  • by zachować ład przestrzenny, urządzenia nie powinny stać zbyt blisko siebie.

 

3. Wiek i zainteresowanie dziecka – najważniejsze

 

Małe dziecko

U małych dzieci (ok. 3 lat i wcześniej) dominują zabawy konstrukcyjne i odgrywanie ról. Wyposażenie placu zabaw wymaga dosłownie kilku elementów, najlepiej przenośnych lub łatwych w demontażu. Podstawą będzie piaskownica (koniecznie z przykryciem – deszcz i zwierzaki nie zabrudzą piasku) oraz wszelkiego rodzaju domki (Fot.2), tablice do rysowania kredą czy np. huśtawki na sprężynie (Fot.1). Małe dzieci chętnie korzystają też z klasycznych huśtawek (najlepiej niewysokich) i karuzel.

 

Urządzenia na plac zabaw

 

Przedszkolak

W 4-5 roku życia zaczyna się bieganie, skakanie, wspinanie, zjeżdżanie – dzieci będą korzystać najczęściej z huśtawek, zjeżdżalni i różnych elementów ruchowych: kiwaków (Fot. 3), przeplotni, urządzeń gimnastycznych, linarnych (Fot. 4) – czyli ze wszystkiego co pozwala im na aktywność fizyczną i ćwiczenie równowagi (Fot. 5). Jeśli macie miejsce warto o tym pomyśleć. Dodatkową atrakcją może być trampolina.

 

urządzenia na plac zabaw

 

Starsze dziecko

5-6 rok życia, to okres, kiedy zabawy wymagają więcej wysiłku (Fot. 6), a czas ćwiczeń wydłuża się. To również czas na wszelkie gry, przydatne mogą być: bramki do gry w piłkę, siatka do siatkówki czy tablica do gry w koszykówkę. 

 

urządzenia na plac zabaw

 

Na koniec, jeśli kupujecie urządzenia z przeznaczeniem na długi czas użytkowania - warto zainwestować w te o trwałej metalowej konstrukcji (cynkowane, malowane farbami proszkowymi), produkowane przez sprawdzone firmy. Urządzenia posiadające certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normą PN-EN 71 lub oznakowane znakiem CE są typowymi zabawkami przeznaczonymi do użytku prywatnego. Norma PN-EN 1176 dotyczy urządzeń przeznaczonych na publiczne place zabaw.

 

Autor: Katarzyna Jedlińska

Absolwentka kierunku architektura krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obecnie pracuje w firmie producenta placów zabaw, Comes Sokołowscy, gdzie zajmuje się pracą nad projektami terenów rekreacyjnych. Jej specjalistyczne porady na temat profesjonalnych projektów placów zabaw, można przeczytać również na wortalu Comes Architekci: www.architekci.comes.pl
Jej pasja to malarstwo, sport oraz historia sztuki ogrodów – także tych dziecięcych ;)

 

Artykuł powstał przy współpracy z producentem placów zabaw:

Comes Sokołowscy

Dziękujemy

 

Zdjęcie główne: Fotolia by © sonya etchison. Pozostałe zdjęcia: Comes Sokołowscy

Komentarze
Dodaj komentarz
20-1-2016
Ocena:
Nam pomogli specjaliści z Freekids, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i montażem placów zabaw. Pewnie gdyby nie nasz znajomy, który pracuje w tej firmie, nie wpadlibyśmy na pomysł wybudowania placu zabaw w ogrodzie, ale nasze dzieci uwielbiają się na nim bawić. :)
8-2-2015
Ocena:
Małpi gaj z Linarium, to świetna zabawa dla dziecka - mam taki we własnym ogródku i naprawdę sobie chwalę :)
12-12-2014
Ocena:
przede wszystkim ma być bezpieczny a wszystkie urządzenia powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i ważny przegląd.
15-9-2014
Ocena:
Przydomowy plac zabaw to wyzwanie dla rodzica. Długo zastanawiałam się czy nie zrobić go samej, ale w końcu uznałam, że gotowy będzie bezpieczniejszy.
12-6-2014
Ocena:
Jakbym miała ogródek to bym dziecku tą ściankę wspinaczkową nr 4 kupiła. Uwielbia je, i można je fajnie szybko przebudować na namiot na przykład, i jest domek :)
19-5-2014
Ocena:
Zgadzam się, że warto zainwestować w metalowe place zabaw. U nas w Krakowie na kilku placach zdecydowali się na jakieś rozwiązanie mniejszego producenta i po roku strach było dzieci wysłać na place zabaw : ( teraz chodzę z dziećmi tylko na te place zabaw, które mają sprawdzone, certyfikowane urządzenia