Data publikacji:

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Wielu rodziców próbuje wzmocnić odporność swoich dzieci stosując dietę, hartując, podając suplementy. Tymczasem najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmniejszy.

nauka mycia rąk dzieci

 

Zakażenie kropelkowe – tą drogą szerzy się większość sezonowych infekcji, a także infekcje rotawirusowe, ospa wietrzna i wiele innych. Choroba przenosi się z chorych na inne osoby w wyniku rozpylania i rozpryskiwania w powietrzu śliny i wydzieliny z nosa podczas kichania, mówienia czy kaszlu. Mikroskopijne kropelki śluzu dostają się do dróg oddechowych z powietrza, a także z rąk i tą drogą dochodzi zwykle do zakażenia.

 

Aby zapobiegać szerzeniu się chorób sezonowych u dzieci, należy wyrobić dwa ważne nawyki:

 

1.Kichanie i kasłanie w łokieć zamiast w dłonie

Dłońmi nieustannie dotykamy innych przedmiotów oraz innych ludźmi. Jeśli kichamy i kaszlemy zasłaniając nos i usta dłońmi, automatycznie będziemy przenosić infekcję dalej. Dlatego warto wyrobić w sobie i dzieciach nawyk zasłaniania buzi zagłębieniem łokcia zamiast dłońmi.

 

2.Regularne i prawidłowe mycie rąk

Każde dotknięcie klamki, pieniędzy czy poręczy w autobusie to kontakt z licznymi drobnoustrojami, z których część może być chorobotwórcza. W sezonie infekcji w ten właśnie sposób łapie się grypę i przeziębienie. Tymczasem wystarczy regularne i prawidłowe mycie rąk, aby zminimalizować ryzyko zakażenia i pozbyć się do 90 procent bakterii.

 

Jak prawidłowo myć ręce

 

1. Mycie powinno trwać minimum 30 sekund

2. Mycie rąk rozpoczynamy od zmoczenia ich ciepłą wodą

3. Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni

4. Mydło umieszczamy w zagłębieniu jednej dłoni i rozpoczynamy rozprowadzania od umieszczenia w zagłębieniu z mydłem czubków palców drugiej dłoni

5. Następnie pocieramy wnętrzami dłoni o siebie, masujemy także wierzch dłoni

6. Starannie myjemy przestrzenie między palcami oraz kciuki

7. Myjemy obydwa nadgarstki

8. Spłukujemy mydło dokładnie ciepłą wodą

9. Osuszamy ręce ręcznikiem papierowym

10. W miejscach publicznych unikamy dotykania kurków czy kranu oraz klamki umytymi dłońmi, najlepiej zrobić to przez ręcznik papierowy

 

Wskazówki dla rodziców:

 

  • Aby uprzyjemnić dziecku czas mycia i rąk i jednocześnie mieć pewność, że nie będzie robić tego zbyt krótko, możemy zachęcić je do śpiewania piosenki np. „sto lat”.

 

  • Atrakcyjny pojemnik z mydłem lub mydło o konsystencji przyjemnej pianki, w ulubionym kolorze – jeśli chcemy zachęci dziecko do mycia rąk, wszystkie chwyty dozwolone!

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2023-03-07
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

2023-03-01
Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer? - Dzidziusiowo.pl

2022-09-08
Jesienią pogoda bywa zmienna i niejeden rodzic głowi się, w co ubrać dziecko na jesienny spacer. Czy dziecko nie zmarznie? Czy się nie przegrzeje? Chcemy równie...
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...
skórka

Dlaczego nie warto odcinać dzieciom skórek od chleba i miksować jedzenia

2019-04-30
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa BLW -- metoda wprowadzania stałych pokarmów niemowlętom polegająca m.in. na podawaniu jedzenia w kawałkach, zamia...