Wielu rodziców próbuje wzmocnić odporność swoich dzieci stosując dietę, hartując, podając suplementy. Tymczasem najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmniejszy.
Zakażenie kropelkowe – tą drogą szerzy się większość sezonowych infekcji, a także infekcje rotawirusowe, ospa wietrzna i wiele innych. Choroba przenosi się z chorych na inne osoby w wyniku rozpylania i rozpryskiwania w powietrzu śliny i wydzieliny z nosa podczas kichania, mówienia czy kaszlu. Mikroskopijne kropelki śluzu dostają się do dróg oddechowych z powietrza, a także z rąk i tą drogą dochodzi zwykle do zakażenia.
Dłońmi nieustannie dotykamy innych przedmiotów oraz innych ludźmi. Jeśli kichamy i kaszlemy zasłaniając nos i usta dłońmi, automatycznie będziemy przenosić infekcję dalej. Dlatego warto wyrobić w sobie i dzieciach nawyk zasłaniania buzi zagłębieniem łokcia zamiast dłońmi.
Każde dotknięcie klamki, pieniędzy czy poręczy w autobusie to kontakt z licznymi drobnoustrojami, z których część może być chorobotwórcza. W sezonie infekcji w ten właśnie sposób łapie się grypę i przeziębienie. Tymczasem wystarczy regularne i prawidłowe mycie rąk, aby zminimalizować ryzyko zakażenia i pozbyć się do 90 procent bakterii.
1. Mycie powinno trwać minimum 30 sekund
2. Mycie rąk rozpoczynamy od zmoczenia ich ciepłą wodą
3. Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
4. Mydło umieszczamy w zagłębieniu jednej dłoni i rozpoczynamy rozprowadzania od umieszczenia w zagłębieniu z mydłem czubków palców drugiej dłoni
5. Następnie pocieramy wnętrzami dłoni o siebie, masujemy także wierzch dłoni
6. Starannie myjemy przestrzenie między palcami oraz kciuki
7. Myjemy obydwa nadgarstki
8. Spłukujemy mydło dokładnie ciepłą wodą
9. Osuszamy ręce ręcznikiem papierowym
10. W miejscach publicznych unikamy dotykania kurków czy kranu oraz klamki umytymi dłońmi, najlepiej zrobić to przez ręcznik papierowy
Wskazówki dla rodziców:
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.