Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

Data:

Wielu rodziców próbuje wzmocnić odporność swoich dzieci stosując dietę, hartując, podając suplementy. Tymczasem najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmniejszy.

nauka mycia rąk dzieci

 

Zakażenie kropelkowe – tą drogą szerzy się większość sezonowych infekcji, a także infekcje rotawirusowe, ospa wietrzna i wiele innych. Choroba przenosi się z chorych na inne osoby w wyniku rozpylania i rozpryskiwania w powietrzu śliny i wydzieliny z nosa podczas kichania, mówienia czy kaszlu. Mikroskopijne kropelki śluzu dostają się do dróg oddechowych z powietrza, a także z rąk i tą drogą dochodzi zwykle do zakażenia.

 

Aby zapobiegać szerzeniu się chorób sezonowych u dzieci, należy wyrobić dwa ważne nawyki:

 

1.Kichanie i kasłanie w łokieć zamiast w dłonie

Dłońmi nieustannie dotykamy innych przedmiotów oraz innych ludźmi. Jeśli kichamy i kaszlemy zasłaniając nos i usta dłońmi, automatycznie będziemy przenosić infekcję dalej. Dlatego warto wyrobić w sobie i dzieciach nawyk zasłaniania buzi zagłębieniem łokcia zamiast dłońmi.

 

2.Regularne i prawidłowe mycie rąk

Każde dotknięcie klamki, pieniędzy czy poręczy w autobusie to kontakt z licznymi drobnoustrojami, z których część może być chorobotwórcza. W sezonie infekcji w ten właśnie sposób łapie się grypę i przeziębienie. Tymczasem wystarczy regularne i prawidłowe mycie rąk, aby zminimalizować ryzyko zakażenia i pozbyć się do 90 procent bakterii.

 

Jak prawidłowo myć ręce

 

1. Mycie powinno trwać minimum 30 sekund

2. Mycie rąk rozpoczynamy od zmoczenia ich ciepłą wodą

3. Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni

4. Mydło umieszczamy w zagłębieniu jednej dłoni i rozpoczynamy rozprowadzania od umieszczenia w zagłębieniu z mydłem czubków palców drugiej dłoni

5. Następnie pocieramy wnętrzami dłoni o siebie, masujemy także wierzch dłoni

6. Starannie myjemy przestrzenie między palcami oraz kciuki

7. Myjemy obydwa nadgarstki

8. Spłukujemy mydło dokładnie ciepłą wodą

9. Osuszamy ręce ręcznikiem papierowym

10. W miejscach publicznych unikamy dotykania kurków czy kranu oraz klamki umytymi dłońmi, najlepiej zrobić to przez ręcznik papierowy

 

Wskazówki dla rodziców:

 

  • Aby uprzyjemnić dziecku czas mycia i rąk i jednocześnie mieć pewność, że nie będzie robić tego zbyt krótko, możemy zachęcić je do śpiewania piosenki np. „sto lat”.

 

  • Atrakcyjny pojemnik z mydłem lub mydło o konsystencji przyjemnej pianki, w ulubionym kolorze – jeśli chcemy zachęci dziecko do mycia rąk, wszystkie chwyty dozwolone!

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.