Data modyfikacji:

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem, jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dziecko 2-letnie budzi się w nocy z płaczem – czy to normalne?

Wielu rodziców zastanawia się, czy to normalne, że 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, zamiast spać do białego rana. Na szczęście badania wskazują, że nie ma powodu do niepokoju – problem nocnych pobudek dotyczy około 35% dzieci w wieku 2 lat i nawet 14% dzieci 4-letnich.
Innymi słowy – to, że 2- lub 2,5-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, nie musi oznaczać niczego złego. Oczywiście nie zmienia to faktu, że warto popracować nad problemem, tak by wyspało się zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Najczęstsze przyczyny

Aby pokonać problem nocnych pobudek 2-latka, najpierw należy ustalić jego przyczyny. Najczęstsze to:
  • Zmiana otoczenia lub brak rodzica przy boku
  • Każdy człowiek, również dorosły, miewa w ciągu nocy mikropobudki. To naturalne przebudzenia, których później często nie pamiętamy, a które mają na celu upewnienie się, czy otoczenie jest znane i bezpieczne. Dziecko również się przebudza w takich „kontrolnych” celach i jeśli zauważy, że coś się zmieniło – podniesie „alarm”.
    Naturalne jest zatem, że 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, jeżeli po zaśnięciu zostało przeniesione z bezpiecznego łóżka rodziców do swojego łóżeczka. Zupełnie zrozumiałe jest również takie zachowanie 2-latka, jeżeli zawsze przy zasypianiu towarzyszy mu rodzic, który później „znika”. Do ponownego zaśnięcia dziecko potrzebuje dokładnie tych samych okoliczności, jakie zapewniono mu wcześniej.
  • Głód
  • Dwuletnie dziecko nie powinno przyjmować w nocy posiłków – skutkuje to nadmiernym obciążeniem żołądka, pogorszeniem jakości snu, a także wykształcaniem się niewłaściwych nawyków żywieniowych. Niemniej część rodziców wciąż podaje 2-latkom mleko lub kaszkę w godzinach nocnych (nierzadko z butelki, która również w tym wieku jest już szkodliwa). W takiej sytuacji 2-letnie dziecko budzi się z płaczem w nocy z prostego powodu: ponieważ jest przyzwyczajone do nocnych posiłków i głodne.
  • Pragnienie
  • Dziecko, podobnie jak i dorosły, może budzić się z powodu pragnienia. Jest to tym bardziej prawdopodobne w letnich miesiącach albo jeśli zimą rodzice utrzymują w jego sypialni wysoką temperaturę.
  • Koszmary senne
  • Gdy 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, może to być efekt koszmarów sennych. Maluszki w tym wieku mają już dość rozbujałą wyobraźnię, dlatego w czasie fazy REM może dochodzić u nich do wytwarzania nieprzyjemnych obrazów.
  • Potrzeba bliskości
  • Należy pamiętać, że 2-latek to wciąż bardzo małe dziecko, które w nocy może po prostu potrzebować bliskości. Jest to zupełnie naturalne i może przejawiać się właśnie płaczem.
  • Pełny pęcherz
  • Jeśli 2-letnie dziecko budzi się z płaczem w nocy, to często powodem jest pełny pęcherz… i strach przed udaniem się do łazienki. O ile bowiem większość rodziców pozostawia w pokoju malucha włączoną lampkę, o tyle w łazience najczęściej panują ciemności.

    Dziecko 2-letnie budzi się z płaczem w nocy – a może chodzi o owsiki?

    Dwuletnie dzieci wciąż dość chętnie poznają świat poprzez jego smakowanie – czyli zdarza im się wkładać przedmioty lub palce do ust. Zwiększa to ryzyko zachorowania między innymi na owsicę. Objawami choroby będą bóle brzuszka oraz bladość, a także budzenie się w nocy. Pobudki wynikają z faktu, że owsiki aktywują się w nocy i pokrywają okolice odbytnicy drażniącą skórę mazią.

    Dziecko 2,5-letnie budzi się w nocy z płaczem. Co robić?

    Wiesz już, dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem. Pozostaje pytanie – co możesz zrobić, aby to się zmieniło? Oto kilka podpowiedzi:
  • Zapewnij dziecku podobne warunki zasypiania i budzenia
  • Spróbuj nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania albo po prostu pozostaw je w swoim łóżku, jeśli tam zasypia. Nie jest istotne, co wybierzesz, ale to, by dziecko zasypiało i budziło się w tych samych warunkach.
  • Zakończ etap jedzenia nocnego
  • Picie mleka czy kaszki w ciągu nocy nie przynosi 2-latkowi żadnych korzyści, a wręcz bardzo mu szkodzi. Zakończ zatem etap nocnego karmienia. Łatwo to zrobić poprzez stopniowe rozrzedzanie mleka wodą. Z każdym dniem dodawaj do mleka coraz więcej wody, aż ostatecznie będziesz podawać dziecku do picia jedynie ją.
  • Postaw w pokoju dziecka nocnik
  • Jeżeli dziecko kontroluje już pęcherz w nocy, postaw obok jego łóżeczka nocnik. Alternatywnie możesz zadbać o nocne oświetlenie w drodze do łazienki oraz w niej samej. Często zupełnie likwiduje to problem płaczu – choć zdarza się, że po wizycie w toalecie dziecko idzie do sypialni rodziców, a nie do swojej.
  • Zapewnij bliskość
  • Dwuletnie dziecko potrzebuje dużo bliskości, zwłaszcza w nocy, gdy przydarzają się złe sny. Przytul malca albo głaszcz go po główce, dopóki nie zaśnie. Pod żadnym pozorem nie denerwuj się na niego z powodu zaistniałej sytuacji.
    Pamiętaj, że budzenie się w nocy jest w tym wieku zupełnie naturalne. Z każdym miesiącem twoja pociecha zacznie spać coraz dłużej, a w końcu z pewnością zupełnie naturalne stanie się, że śpi od wieczora do samego rana – wystarczy jedynie uzbroić się w cierpliwość.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.