Data publikacji:

Pierwsze kroki malucha. Jak nauczyć dziecko chodzić?

Pierwszy samodzielny spacer dziecka to wydarzenie, na które rodzice czekają z niecierpliwością. Gdy malec kończy pierwszy rok życia, mama i tata wypatrują oznak wskazujących, że lada moment będzie dreptał po mieszkaniu. Gdy dziecko nie garnie się do chodzenia i wstawania, pojawiają się wątpliwości. Czy dziecko rozwija się prawidłowo? Jak nauczyć dziecko chodzić?

Przeczytaj również: Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

auczyć dziecko chodzić

Jak nauczyć dziecko chodzić? Idealny czas na pierwszy krok

Wielu rodziców jest zdania, że dziecko powinno rozpocząć chodzenie w okolicach 10.-12. miesiąca życia. Gdy tak się nie dzieje, martwią się, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Zanim zaczniesz zachodzić w głowę, czemu twój malec jeszcze nie chodzi, musisz wiedzieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre zaczynają chodzić wcześniej, a inne później. Specjaliści podkreślają, że niemowlak może rozpocząć samodzielne próby wstawania i chodzenia nawet do 18. miesiąca życia!

Jeśli więc twoje dziecko nie chodzi wówczas, gdy jego równolatkowie już wybierają się na pierwsze spacery, nie popadaj w panikę. Najpewniej maluch w tym momencie pracuje nad inną umiejętnością. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane chodzeniem w wieku po skończeniu 1,5 roku, dla własnego spokoju możesz skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze oznaki, że twoje dziecko chce już chodzić

Z pewnością nieraz spotkałeś się z materiałami dotyczącymi rozwoju dziecka. Niemowlak codziennie uczy się czegoś innego, a umiejętność chodzenia – choć naturalna dla człowieka – musi być poprzedzona etapami. Należą do nich podnoszenie główki, przekręcanie się na boczki, samodzielne siadanie, często też raczkowanie. Dopiero potem malec zaczyna wstawać, podpierając się przy meblach i dążyć do samodzielnego chodu.

W czasie wszystkich faz rozwoju ruchowego niemowlak kształtuje poczucie równowagi i koordynację ruchową. Rozwija się jego układ nerwowy, a także mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za ruch. Chód wymaga od niego dobrego wykształcenia mięśni nóg, a także pleców. Pod żadnym pozorem nie wolno więc przyspieszać procesu nauki chodzenia, podpierając dziecko pod paszkami czy stawiając je na stópkach na siłę! Takie zachowania stwarzają ryzyko wad postawy u malucha.

W takim razie, jak nauczyć dziecko chodzić?

Czy rodzic w jakikolwiek sposób może pomóc maluchowi w dążeniu do chodzenia? Owszem – zrobi to… nie przeszkadzając. Często kierując się dobrymi intencjami, tak naprawdę stwarzamy maluchowi przeszkodę na drodze do samodzielności.

Czy sadzać dziecko w chodziku?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko chodzić w chodziku, najlepiej jak najszybciej porzuć ten pomysł. Choć chodziki były stosowane od setek lat, w ostatnich dekadach dużo mówi się o ich szkodliwości. Dziecko „chodząc” w chodziku, stawia stopy nieprawidłowo, odpychając się z palców i pochylając sylwetkę ku przodowi. Kręgosłup i biodra nie wykonują ruchów naturalnych dla chodu, wskutek czego ich rozwój jest zaburzony. Chodzik może przyczyniać się do wad postawy i zniekształceń układu kostnego.

To może pchacz?

Pchacze uznawane są za bezpieczne zabawki ruchowe dla niemowląt, pod warunkiem, że opanowały one już sztukę samodzielnego chodzenia. Aby korzystać z pchacza, maluszek powinien samodzielnie i stabilnie stać na własnych nogach, wykonywać kroki i bezpiecznie zatrzymywać się. Wówczas pchacz może być traktowany jako mobilny punkt podparcia.

Jak nauczyć dziecko chodzić? Przydatne wskazówki

Wniosek jest prosty: twoje dziecko nauczy się chodzić, gdy nie będziesz mu w tym przeszkadzać. Maluch powinien próbować wstawania o własnych siłach, spacerować sam przy meblach i ścianach. Tylko wtedy wypracuje odpowiedni model ruchowy, układając stopy w naturalny sposób. Unikaj prowadzenia go za rękę.

  • Zachęcaj dziecko do chodzenia – często przywołuj je do siebie i dopinguj, gdy próbuje wstawać.
  • Zabezpiecz mieszkanie, używając np. miękkich nakładek na ostre krawędzie mebli.
  • Usuń z zasięgu dziecka przedmioty, które mogą być dla niego niebezpieczne i które może zniszczyć.
  • Gdy maluch niegroźnie się przewróci, nie rób z tego wielkiego wydarzenia. Upadki to naturalne i potrzebne elementy nauki chodzenia. Dziecko musi nauczyć się, jak upadać, aby nie zrobić sobie krzywdy. To właśnie dlatego większość niemowląt wybiera upadek na pupę.

Jak nauczyć dziecko chodzić w butach?

Twoje dziecko zrobiło kilka kroczków, a ty już szukasz dla niego pierwszych butów? Wstrzymaj się. To bardzo ważne, aby maluch w początkowym etapie nauki chodzenia trenował całkowicie boso. Dzięki temu nauczy się stawiać stopy prawidłowo i szybciej wykształci poczucie równowagi. Pierwsze buciki przydadzą mu się tak naprawdę dopiero wtedy, gdy zabierzesz go na spacer poza domem.

Jakie buty do nauki chodzenia będą odpowiednie? Koniecznie elastyczne, o odpowiedniej długości i szerokości, z antypoślizgową podeszwą. Ważne, by były wykonane z przewiewnego materiału. Pamiętaj, że stópka dziecka rośnie szybko, dlatego rozmiar obuwia należy regularnie sprawdzać. Z tego samego powodu nie warto wyposażać dziecięcej garderoby w dziesiątki par obuwia. Wystarczą 2-3 pary dobrej jakości obuwia.

Jak nauczyć dziecko chodzić? Podsumowanie

Każde dziecko nabywa nowych umiejętności we własnym rytmie, którego nie należy przyspieszać. Twoje maleństwo zacznie chodzić, gdy będzie na to przygotowane psychicznie i fizycznie. Zrezygnuj z podpierania go pod paszkami czy sadzania w chodziku. Naturalna dla ludzi zdolność z całą pewnością rozwinie się u niego wówczas, gdy będzie na to gotowe!

Zdjęcie: mimagephotography/Envato Elements