Data publikacji:

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4-letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4-letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
pokój dla chłopca 4-letniego

Od czego zacząć aranżację pokoju dla 4-letniego chłopca?

Stworzenie ładnego, bezpiecznego, funkcjonalnego pokoju, który jednocześnie spełni oczekiwania 4-latka, może graniczyć z cudem. Jednak czy rzeczywiście jest to takie trudne? Z pozoru tak, jednak zagłębiając się w temat i zapoznając z różnymi poradnikami, można zauważyć, że są pewne zasady, które znacznie ułatwią aranżację praktycznego pokoju dla chłopca. Pokój dziecięcy jest miejscem zabaw, odpoczynku oraz rozwoju dziecka, dlatego też przy projektowaniu pokoju należy zwrócić uwagę na wszystkie te aspekty. Przedstawiamy zatem zasady, na które w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, planując pokój dla 4-latka:
  • Kolorystyka – projektując pokój, należy zacząć od koloru, na jaki będzie on pomalowany. Jak wiadomo, chłopcom w wieku 4 lat zazwyczaj podoba się kolor niebieski lub zielony, jednak przed ostatecznym wyborem farby warto zapytać dziecko, jaki kolor lubi najbardziej, aby zaangażować go w aranżację własnego pokoju oraz żeby pokój, w którym będzie spędzał czas, mu się podobał. Oczywiście kolor ścian powinien być jasny, aby cały pokój był w przyjaznej kolorystyce dla oka. Nie polecamy jednak malowania na ścianach bohaterów ulubionych bajek czy kreskówek, gdyż upodobania dziecka co chwilę się zmieniają, a rodzice nie nadążaliby zmieniać tematyki znajdującej się na ścianach. W takim przypadku lepiej zakupić dodatki, obrazy odnoszące się do ulubionej bajki, ponieważ można je w każdej chwili wymienić.
  • Bezpieczeństwo – pokój dziecięcy jest miejscem, gdzie dziecko będzie spędzało dużo czasu. Będzie w nim spało, bawiło się, odpoczywało, także rozwijało, dlatego należy zadbać, aby pokój i meble były bezpieczne i przyjazne dla dziecka. Warto zatem zainwestować w solidne, stabilne, pozbawione ostrych elementów, wykonane z nietoksycznych materiałów meble i dodatki, które spełnią swoje zadanie nawet podczas szalonych zabaw dziecka, a przy tym nie sprawią maluchowi bólu w razie upadku.
  • Przestrzeń – jest kolejnym ważnym elementem w pokoju dziecka. Nawet jeżeli pokoik dziecięcy jest niewielki, to warto postarać się, aby wygospodarować wolną przestrzeń, na której chłopiec będzie mógł się bawić zabawkami, grać w gry ruchowe i spędzać wolny czas.
  • Co powinno się znaleźć w pokoju dziecka?

    Łóżko

    Tak naprawdę w pokoju dziecka nie musi być zbyt wiele mebli, gdyż lepiej przeznaczyć to miejsce na wolną przestrzeń do zabawy. Najlepiej skupić się jedynie na najpotrzebniejszych rzeczach, czyli między innymi na łóżku. Dziecko 4-letnie nie wymaga już specjalnego łóżeczka ze szczebelkami, dlatego lepiej postawić na „dorosłe” jednoosobowe łóżko, które będzie wyborem przyszłościowym dla szybko rosnącej pociechy. Wiele łóżek oferuje również ciekawą obudowę przedstawiającą samochody, zwierzęta itp., co dodatkowo spodoba się dziecku i będzie chętniej spało w swoim łóżku.

    Biurko

    Niezbędnym meblem w pokoju dziecięcym jest również biurko bądź stolik, który będzie spełniał wiele zadań. Dziecko będzie mogło się przy nim bawić, a także rozwijać się poprzez początki nauki czytania, pisania i malowania.

    Oświetlenie

    Podczas projektowania pokoju dla 4-latka należy wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczenia. Zaliczają się do tego: lampa sufitowa, lampka biurkowa, a także lampka nocna, przy której dziecko będzie mogło spać. Odpowiednie oświetlenie zapewni dziecku komfort podczas przebywania w pokoju, a także będzie istotnym aspektem dla zdrowego wzroku 4-latka. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele rodzajów lamp i lampek, które oprócz odpowiedniego oświetlenia będą cieszyły oko malucha. Dla chłopców polecane są lampki w kształcie samochodów, dinozaurów, piłek, zwierząt oraz postaci z bajek.

    Szafki

    Oprócz powyższych mebli niezbędne będą różnego rodzaju szafy i szafki, które pomieszczą ubrania, a także zabawki dziecka. Są one kluczowe w utrzymaniu porządku, gdyż będą miejscem składowania wszystkich zabawek, książeczek, przyborów itd. Świetnym rozwiązaniem są również szafki ścienne, na których można ułożyć ulubione książki, pluszami, aby były zawsze pod ręką, a przy tym nie będą zabierały cennego miejsca do zabawy.

    Dodatki

    W celu urozmaicenia i udekorowania pokoju dla 4-letniego chłopca, warto zawiesić na ścianie obrazy i obrazki przedstawiające ulubione postaci z bajek dziecka, postawić na szafkach figurki, zakupić puszysty dywan, na którym maluch będzie się bawić, oraz udekorować łóżko kolorowymi poduszkami. Wszystkie meble i dodatki w odpowiedniej kolorystyce, odpowiadające upodobaniom pociechy, stworzą dla dziecka przyjazną i komfortową przestrzeń do spędzania czasu, zabawy, nauki oraz odpoczynku.

    Jak radzić sobie z ciągłą zmianą aranżacji pokoju chłopca?

    Dziecko 4-letnie ma bujną wyobraźnię, mnóstwo pomysłów oraz zainteresowań, dlatego często trudno jest nadążyć za ciągle zmieniającymi się upodobaniami. Z tego powodu w miarę możliwości najlepiej postawić na uniwersalne meble, które dodatkowo będą rosły wraz z dzieckiem, np. regulowane biurko, krzesła itd. Jednak co w sytuacji, jeśli 4-letni chłopiec chce mieć pokój cały w dinozaurach? Wtedy najlepiej dokupić dodatki przedstawiające dinozaury, np. pościel, poduszki, plakaty, figurki, pluszaki, a nie co chwilę zmieniać kolor ścian bądź tapetę. Tak naprawdę posiadając stosunkowo neutralny kolor ścian, np. beżowy lub błękitny, można stworzyć pokój o niemalże każdej kolorystyce, wymieniając jedynie dodatki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka