Data publikacji:

Jakie słuchowisko dla dzieci na dobranoc?

Twoje dziecko uwielbia, gdy bardzo długo czytasz mu przed zaśnięciem, a ciebie zaczyna to trochę męczyć? Na szczęście istnieją ciekawe słuchowiska dla dzieci na dobranoc, które z powodzeniem cię zastąpią. Sprawdź, które są szczególnie polecane przez innych rodziców.
słuchowisko dla dzieci na dobranoc

Słuchowiska dla dzieci na dobranoc – dlaczego warto?

Audiobooki dla dzieci na dobranoc cieszą się ogromnym uznaniem tysięcy rodziców na świecie. Jest tak nie tylko dlatego, że zajmują dziecko i umożliwiają rodzicowi zajęcie się domowymi obowiązkami, ale również z uwagi na liczne korzyści, które wynikają ze słuchania audiobooków. Precyzując, są to:
  • stymulowanie rozwoju mózgu dziecka (przyswajanie wiedzy o języku),
  • rozbudzanie w dziecku ciekawości świata,
  • pozytywny wpływ na rozwój mowy dziecka (zwiększenie zasobu słownictwa),
  • usprawnienie pamięci,
  • wsparcie procesu kształtowania się inteligencji emocjonalnej,
  • rozwianie wyobraźni,
  • wprowadzanie dziecka do świata literatury i pokazanie mu, że ten świat jest atrakcyjny.

Wobec tak wielu korzyści nie pozostaje ci nic innego, jak znaleźć odpowiednie bajki do słuchania dla dzieci na dobranoc. Pomożemy ci w tym zadaniu – oto najbardziej polecane „pozycje”.

„Opowiadania do chichotania” (R. Piątkowska)

Te opowiadania to słuchowiska dla dzieci na dobranoc, które skierowane są do przedszkolaków, ponieważ ich bohaterem również jest przedszkolak. Czytane przez Artura Barcisia treści mówią o różnych, codziennych sprawach dzieci w wieku 3-6 lat i pomagają zrozumieć im rozmaite życiowe zagadnienia. Całość ujęta jej w zabawnej, lekkiej formie, która z całą pewnością od razu zachwyci każdego malucha.

Seria „Pippi Pończoszanka” (A. Lindgren)

Klasyk, który przypadnie do gustu dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. To aż 9 godzin opowieści o rudowłosej, energicznej dziewczynce, która cechuje się ogromnym poczuciem humoru… i tendencją do wpadania w kłopoty. „Pippi Pończoszankę” czyta Edyta Jungowska – jej ciepły, przyjazny głos szybko zdobędzie serce każdego dziecka.

„Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę” (S. Peltoniemi)

Wyjątkowo oryginalna historia – idealna dla małych miłośników zwierzaków. To opowieść o małym piesku, który pragnie mieć… dziewczynkę. Aby tak się stało, musi przekonać rodziców, że będzie umiał się nią opiekować – gdy jednak w końcu mu się to udaje i w jego życiu pojawia się Dominika, sprawy przybierają zupełnie nieoczekiwany obrót. Jeśli chodzi o słuchowiska dla dzieci na dobranoc, które bawią do łez, to „Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę” z pewnością jest jednym z nich. Książka czytana jest przez obdarzonego wyjątkowo dźwięcznym głosem Artura Barcisia.

„Dzieci z Bullerbyn” (A. Lindgren)

Ten audiobook dla dzieci – na dobranoc lub do posłuchania w czasie długiej jazdy samochodem, z pewnością spodoba się maluchom w wieku wczesnoszkolnym. To kultowa już opowieść o dzieciach z Bullerbyn, które – choć nie znają świata telefonów i tabletów, potrafią cudownie spędzać czas. Warto sięgnąć po tę właśnie pozycję również po to, aby pokazać dziecku świat „zwyczajnych” zabaw – będzie mogło wykorzystać je w przyszłości.

„Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych” (A. Andrus)

Cudowna książka, przy której dziecko co i rusz będzie wybuchało śmiechem! To zwariowane opowieści o nietypowych bohaterach. Maluch posłucha historii o smoczycy, która studiuje, o dentyście, który zmaga się z bólem zęba, a także o niedźwiadku, który jest tak poirytowany leśnymi hałasami, że zaczyna szukać ciszy… w mieście. Ta pozycja to powiew świeżości w świecie bajek – koniecznie musisz ją kupić!

„Wiersze Wandy Chotomskiej na cztery pory roku dla czterech pokoleń” (W. Chotomska)

To aż 4 płyty CD z ponad czterdziestoma uroczymi wierszykami autorstwa cenionej od lat Wandy Chotomskiej. Jeśli pragniesz wprowadzić dziecko do świata literatury, jednocześnie zapewniając mu masę doskonałej zabawy, to wybierz właśnie te bajki do słuchania dla dzieci na dobranoc.

„Nowe przygody Mikołajka” (R. Gościnny)

Mikołajka znają prawie wszyscy. Jeśli jednak złożyło się tak, że nie dane było ci usłyszeć o przygodach jego i jego przyjaciół, to spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż „Przygody Mikołajka” to historie Mikołajka, Joachima, Euzebiusza, Maksencjusza, Alcesta i Ananiasza – grupy największych łobuziaków na świecie. Ci chłopcy zawsze mają swoje zdanie i bardzo często wpadają w kłopoty!

Jeśli szukasz naprawdę zabawnego i ciekawego słuchowiska dla dzieci na dobranoc albo do auta, to historie o małych łobuziakach z pewnością się sprawdzą. Warto dodać, że audiobook czytany jest przez Jerzego i Macieja Stuhrów.

„Bajki terapeutyczne” (M. Molicka)

Zawarte w tytule słowo „terapeutyczne” brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to dobry audiobook dla każdego przedszkolaka. Pozwala pokonać strach w sytuacjach, które wzbudzają w dziecku niepokój – gdy musi rozstać się z rodzicami, gdy nastaje nocna ciemność albo gdy ktoś bliski – lub samo dziecko, trafia do szpitala.

„Lotta z ulicy Awanturników” (A. Lindgren)

Fantastyczny audiobook dla dzieci na dobranoc. To znana opowieść o pięcioletniej Lotcie, która na skutek bardzo złego snu wpada w kiepski nastrój i… niszczy swój sweterek. Gdy odkrywa, że nie jest w stanie go naprawić, postanawia uciec z domu. Na szczęście Lotta ma bardzo mądrych rodziców, którzy poprawiają jej nastrój i zapewniają poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie dając jej piękną lekcję.

Ten uroczy audiobook czytany jest przez Edytę Jungowską, co stanowi kolejną jego zaletę.

„W Dolinie Muminków” (T. Jansson)

Krzysztof Kowalewski w przepiękny sposób przedstawia dzieciom historię znanej i kochanej rodziny Muminków. Każdy maluch z pewnością łatwiej zaśnie, słuchając o kolejnych przygodach tych wyjątkowych stworzonek.

„Żabek i Ropuch” (A. Lobel)

Jeśli szukasz mniej znanego, ale naprawdę wciągającego słuchowiska dla dzieci na dobranoc, koniecznie kup audiobook „Żabek i Ropuch”. Książka została przetłumaczona, a następnie pięknie przeczytana przez cechującego się niezwykłym głosem Wojciecha Manna. To pozycja naprawdę godna polecenia.

„Martynka. Niezwykłe opowieści” (G. Delahaye, L. Fabisińska)

Na tej płycie znajdziecie 5 przepięknych historii o Martynce – dziewczynce, którą doskonale pamięta dzisiejsze pokolenie trzydziestolatków. Te historie to „Martynka w zoo”, „Martynka w górach”, „Martynka w szkole tańca”, „Martynka. Kociak włóczęga” oraz „Martynka. Troskliwa opiekunka”. Seria w interpretacji aktorki Beaty Wyrąbkiewicz.

„Mity greckie dla dzieci” (G. Kasdepke)

Czytanki na dobranoc do słuchania mogą nie tylko wyciszać dziecko i ułatwiać mu zasypianie, ale także wprowadzić je w zupełnie nowy świat – na przykład świat mitologii greckiej. W tej pozycji mity przedstawione są w bardzo przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób, dzięki czemu maluchy świetnie się bawią, a zarazem uczą. Słuchowisko trwa łącznie około 5 godzin, a jego lektorem jest obdarzony bardzo przyjemnym głosem Krzysztof Tyniec. Polecamy je dzieciom w różnym wieku, jednak najbardziej atrakcyjne będzie ono dla smyków, które chodzą już do szkoły.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.