Zapalenie jamy ustnej - co do ręki to do buzi

Data:

Ciekawe świata maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego, co znajduje się na ich drodze i wzbudza wielkie zainteresowanie. Biorą do rąk nie tylko zabawki, ale też inne przedmioty znajdujące się przypadkowo w ich zasięgu. Następnie większość z tych rzeczy wędruje wprost do buzi szkraba, szczególnie jeśli właśnie ząbkuje. Niestety często kończy się to czymś więcej niż tylko zaspokojeniem ciekawości.

 

wyrzynanie ząbków, żel do ząbków, zęby niemowlaka
Wraz z zabawkami, czy innymi przedmiotami do buzi trafiają rączki, a z nimi wirusy, bakterie, jaja pasożytów itd. Jednym słowem kłopoty. Częstą przypadłością małych dzieci jest zapalenie jamy ustnej. Czasem zalicza się ją do grupy chorób brudnych rąk, ponieważ do zakażenia dochodzi właśnie poprzez kontakt ręce - usta.

 

Wirus, bakteria, a może grzyb?

Namnażanie się bakterii na dziąsłach i zębach może wywołać stan zapalny dziąseł, które są obrzmiałe, zaczerwienione, czasem krwawią. Z kolei na wewnętrznej stronie policzków i warg pojawiają się afty – owrzodzenia błony śluzowej wielkości kilkunastu milimetrów. Są bardzo bolesne, a przyczyna ich powstania nie jest do końca znana. Zapalenie jamy ustnej u dzieci może też wywołać wirus opryszczki. Najczęściej umiejscawia się ona na wargach, ale może też zaatakować wnętrze jamy ustnej - tworzą się pęcherzyki, które dość łatwo pękają, pozostawiając bardzo bolesne nadżerki. U najmłodszych istnieje duże ryzyko pojawienia się pleśniawek, czyli zakażeń wywołanych infekcją grzybiczą.

 

Objawy zapalenia jamy ustnej u dzieci

Zapalenie jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj rozpoczyna się od podwyższonej temperatury oraz utraty apetytu. Malec z powodu bólu, który odczuwa podczas gryzienia czy połykania, nie chce przyjmować pokarmów. Siłą rzeczy dziecko staje się marudne i płaczliwe. Po 2. lub 3. dniach dochodzą takie objawy jak zaczerwienienie, rozpulchnienie i ranki w jamie ustnej.

 

 

 

Leczenie i postępowanie podczas choroby

W większości przypadków leczenie zapalenia jamy ustnej nie jest skomplikowane. Choroba trwa około tygodnia. Niezależnie od tego jak przebiega, dziecko powinno być pod opieką lekarza. Najczęściej należy podawać maluchowi syropy i płukanki jamy ustnej. Na rynku dostępne są także najróżniejsze maści i żele, które łagodzą ból. Można użyć tego samego preparatu, którego stosuje się do uśmierzenia bólu dziąseł spowodowanego ząbkowaniem.

Warto wówczas zastosować żel, który jest bezpieczny dla malucha, łagodzący ból ząbkowania oraz zapalenia np. Dentinox N. Jakie są jego zalety?

  • Łagodzi ból przy wyrzynaniu się ząbków.wyrzynanie ząbków, żel do ząbków, zęby niemowlaka
  • Zawiera przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z kwiatów rumianku.
  • Zawiera miejscowo działające składniki przeciwbólowe, w stężeniu odpowiednim dla dzieci.
  • Zawiera ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.
  • nie zawiera cukru.

Jego zastosowanie jest naprawdę proste, wystarczy czystym palcem lub wacikiem nałożyć żel na dziąsło w miejscu gdzie wyrzyna się ząbek i lekko wmasować. Najlepiej jest go użyć po posiłkach, czy przed snem, aby pomóc dziecku przespać spokojnie noc.


W początkowej fazie choroby, ze ze względu na silny ból przy gryzieniu i połykaniu, maluch może odmawiać jedzenia. Dlatego dietę najlepiej zmienić na półpłynną i namawiać na zjedzenie choć trochę, mimo że maluch będzie marudzić podczas przełykania. W tym czasie podajemy również dużo płynów, nawet więcej niż przed wystąpieniem zapalenia jamy ustnej. Organizm małego dziecka zbyt szybko się odwadnia, by nie dostarczać mu odpowiedniej ilości wody, czy innych płynów. W bardziej zaawansowanych przypadkach tej choroby brudnych rąk lekarz może zdecydować się na terapię antybiotykową, a także leki przeciwzapalne.

 

Warto sprawdzać, co się dzieje w buzi

Pamiętaj wieczorem, przy okazji np. kąpieli sprawdzić jamę ustną malucha, aby upewnić się, czy nie dzieje się tam nic niepokojącego. Oczywiście, nie wolno popadać w paranoję i dziecku, które właśnie zaczęło raczkować, czy chodzić zabraniać dotykania rzeczy, wkładania ich do ust, czy lizania. Wiadomo, że tak małego dziecka mama, czy ktokolwiek inny nie jest wstanie upilnować i zawsze pociecha prędzej czy później zasmakuje smaku piasku na placu zabaw, poliże kamyczki, czy inne zabawki. Jednak regularne badanie, czy jama ustna jest czysta może zapobiec bólowi i leczeniu maluszka, które na pewno ani dla niego, ani dla Ciebie nie będzie przyjemne.

 

Dowiedz się więcej: Dentinox N

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
5-4-2020
Ocena:
Moje dziecko też miało w buźce afty, nadżerki, ranki. Okazało się, że brakowało mu żelaza. Pomógł mu silnie skoncentrowany syrop "Ferrum Lek" - na receptę.
11-3-2018
Ocena:
Do dermatologa ze stanem zapalnym dziąseł? No nie wiem... ;)
8-2-2018
Ocena:
Przez zastosowaniem czegokolwiek lepiej iść do dermatologa i zapytać, czy to aby na pewno nic powaznego.
3-9-2016
Ocena:
Opryszczka jamy ustnej u dzieci moze miec bardzo ciezki przebieg i moze doprowadzic do infekcji oka grozacej utrata wzroku przez dziecko.