Data modyfikacji:

Zapalenie jamy ustnej - co do ręki to do buzi

Autor: Punta Mika

Ciekawe świata maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego, co znajduje się na ich drodze i wzbudza wielkie zainteresowanie. Biorą do rąk nie tylko zabawki, ale też inne przedmioty znajdujące się przypadkowo w ich zasięgu. Następnie większość z tych rzeczy wędruje wprost do buzi szkraba, szczególnie jeśli właśnie ząbkuje. Niestety często kończy się to czymś więcej niż tylko zaspokojeniem ciekawości.

 

wyrzynanie ząbków, żel do ząbków, zęby niemowlaka

 

Wirus, bakteria, a może grzyb?

Namnażanie się bakterii na dziąsłach i zębach może wywołać stan zapalny dziąseł, które są obrzmiałe, zaczerwienione, czasem krwawią. Z kolei na wewnętrznej stronie policzków i warg pojawiają się afty – owrzodzenia błony śluzowej wielkości kilkunastu milimetrów. Są bardzo bolesne, a przyczyna ich powstania nie jest do końca znana. Zapalenie jamy ustnej u dzieci może też wywołać wirus opryszczki. Najczęściej umiejscawia się ona na wargach, ale może też zaatakować wnętrze jamy ustnej - tworzą się pęcherzyki, które dość łatwo pękają, pozostawiając bardzo bolesne nadżerki. U najmłodszych istnieje duże ryzyko pojawienia się pleśniawek, czyli zakażeń wywołanych infekcją grzybiczą.

 

Objawy zapalenia jamy ustnej u dzieci

Zapalenie jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj rozpoczyna się od podwyższonej temperatury oraz utraty apetytu. Malec z powodu bólu, który odczuwa podczas gryzienia czy połykania, nie chce przyjmować pokarmów. Siłą rzeczy dziecko staje się marudne i płaczliwe. Po 2. lub 3. dniach dochodzą takie objawy jak zaczerwienienie, rozpulchnienie i ranki w jamie ustnej.

 

 

 

Leczenie i postępowanie podczas choroby

W większości przypadków leczenie zapalenia jamy ustnej nie jest skomplikowane. Choroba trwa około tygodnia. Niezależnie od tego jak przebiega, dziecko powinno być pod opieką lekarza. Najczęściej należy podawać maluchowi syropy i płukanki jamy ustnej. Na rynku dostępne są także najróżniejsze maści i żele, które łagodzą ból. Można użyć tego samego preparatu, którego stosuje się do uśmierzenia bólu dziąseł spowodowanego ząbkowaniem.

Warto wówczas zastosować żel, który jest bezpieczny dla malucha, łagodzący ból ząbkowania oraz zapalenia np. Dentinox N. Jakie są jego zalety?

wyrzynanie ząbków, żel do ząbków, zęby niemowlaka


W początkowej fazie choroby, ze ze względu na silny ból przy gryzieniu i połykaniu, maluch może odmawiać jedzenia. Dlatego dietę najlepiej zmienić na półpłynną i namawiać na zjedzenie choć trochę, mimo że maluch będzie marudzić podczas przełykania. W tym czasie podajemy również dużo płynów, nawet więcej niż przed wystąpieniem zapalenia jamy ustnej. Organizm małego dziecka zbyt szybko się odwadnia, by nie dostarczać mu odpowiedniej ilości wody, czy innych płynów. W bardziej zaawansowanych przypadkach tej choroby brudnych rąk lekarz może zdecydować się na terapię antybiotykową, a także leki przeciwzapalne.

 

Warto sprawdzać, co się dzieje w buzi

Pamiętaj wieczorem, przy okazji np. kąpieli sprawdzić jamę ustną malucha, aby upewnić się, czy nie dzieje się tam nic niepokojącego. Oczywiście, nie wolno popadać w paranoję i dziecku, które właśnie zaczęło raczkować, czy chodzić zabraniać dotykania rzeczy, wkładania ich do ust, czy lizania. Wiadomo, że tak małego dziecka mama, czy ktokolwiek inny nie jest wstanie upilnować i zawsze pociecha prędzej czy później zasmakuje smaku piasku na placu zabaw, poliże kamyczki, czy inne zabawki. Jednak regularne badanie, czy jama ustna jest czysta może zapobiec bólowi i leczeniu maluszka, które na pewno ani dla niego, ani dla Ciebie nie będzie przyjemne.

 

Dowiedz się więcej: Dentinox N

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N

Komentarze
05-04-2020
Ocena:
Moje dziecko też miało w buźce afty, nadżerki, ranki. Okazało się, że brakowało mu żelaza. Pomógł mu silnie skoncentrowany syrop "Ferrum Lek" - na receptę.
11-03-2018
Ocena:
Do dermatologa ze stanem zapalnym dziąseł? No nie wiem... ;)
08-02-2018
Ocena:
Przez zastosowaniem czegokolwiek lepiej iść do dermatologa i zapytać, czy to aby na pewno nic powaznego.
03-09-2016
Ocena:
Opryszczka jamy ustnej u dzieci moze miec bardzo ciezki przebieg i moze doprowadzic do infekcji oka grozacej utrata wzroku przez dziecko.
Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

2025-03-20
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

2025-03-07
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

2025-02-26
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

2025-01-15
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

2024-11-20
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

2024-09-30
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie
zatrucie pokarmowe u dziecka

Co na zatrucie pokarmowe u dziecka? Poradnik

2024-03-25
Zatrucie pokarmowe to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które występują po kontakcie z wirusem bądź na skutek spożycia pokarmów zawierających szkodliwe bakterie lub toksyny. Zatrucie pokarmowe u dziecka jest dość częstą przypadłością, ponieważ młody układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia pokarmowego, jak radzić sobie z nim przy pomocy domowych metod i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej.