Data publikacji:

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka: co oznacza?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka zdarza się bardzo często i zazwyczaj nie świadczy o żadnych poważnych dolegliwościach. W ten sposób może manifestować się niestrawność, nieżyt żołądkowo-jelitowy związany z infekcją wirusową, ale też obecność w organizmie pasożytów. Zdarza się też, że ból sygnalizuje poważne dolegliwości, które wymagają szybkiej interwencji lekarza. Żeby znaleźć przyczynę, trzeba obserwować, kiedy i jak często pojawiają się objawy, to ważna informacja dla lekarza, diagnozującego dziecko. Co może oznaczać ból brzucha?
ból brzucha w okolicy pępka u dziecka

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – co może oznaczać?

Dzieci bardzo często zgłaszają ból brzucha, może on mieć różne natężenie i pojawiać się w rozmaitych sytuacjach. Maluchy zwykle nie potrafią określić, w którym dokładnie miejscu coś im doskwiera, dlatego wskazują dość ogólnie okolice pępka. Między innymi z tego powodu bardzo ważne jest dokładne badanie przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, często uzupełnione dodatkową diagnostyką w postaci USG, żeby odnaleźć źródło dolegliwości.
Co może oznaczać bólu brzucha u dziecka w okolicy pępka? Lista możliwych przyczyn jest długa, są to między innymi: infekcje wirusowe i bakteryjne, niestrawność, obecność pasożytów, przepuklina pępkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego i stres.

Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka po jedzeniu

Jeśli ból pojawia się po jedzeniu, można wnioskować, że wywołuje go nieodpowiedni sposób spożywania pokarmów lub źle dobierana żywność dla dzieci. Ciężkostrawna dieta nie jest dla najmłodszych wskazana, zdarza się też, że dzieci jedzą za dużo lub zbyt szybko i łapczywie, niedokładnie przeżuwając kęsy. Gdy bólowi brzucha w okolicy pępka towarzyszą wzdęcia i gazy, przyczyną prawdopodobnie jest spożywanie dużej ilości wzdymających produktów takich jak warzywa kapustne, rośliny strączkowe lub owoce zawierające dużą ilość cukrów prostych.
Czy ból brzucha w okolicy pępka u dziecka po jedzeniu może być spowodowany alergią? Jest to możliwe, mogą mu wtedy towarzyszyć objawy takie jak niechęć do konkretnych potraw, wysypka, biegunka czy nudności.

Ból brzucha w okolicy pępka a pasożyty

Bardzo powszechną przyczyną bólu brzucha u dziecka w okolicy pępka jest obecność pasożytów, mogą to być owsiki, lamblie lub glista ludzka. Dodatkowymi objawami w takim przypadku są często nudności, utrata wagi, niespokojny sen, bóle głowy, dolegliwości skórne i kaszel.
Podczas wizyty u lekarza należy zgłosić wszelkie niepokojące sygnały, można się wówczas spodziewać skierowania na badania kału. Jeżeli występuje ból brzucha w okolicy pępka, a wieczorem pojawia się dodatkowo świąd odbytu, należy z tego miejsca pobrać wymaz w kierunku owsicy. Dzięki lekom pozbycie się pasożytów nie jest trudne.

Ból brzucha pod pępkiem u dziecka

Kłujący ból brzucha w okolicy pępka u dziecka, zwłaszcza wskazywany wyraźnie pod nim, może się wiązać z zaparciami, nieżytem jelitowym wynikającym z infekcji lub po prostu silną potrzebą oddania stolca. Niepokojący jest natomiast ostry ból brzucha pod pępkiem u dziecka, który przemieszcza się w okolice prawego biodra, może on być sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – kiedy do lekarza?

Ból brzucha zdarza się raz na jakiś czas każdemu dziecku i nie powinien być powodem do niepokoju, natomiast przewlekły, ostry lub wybudzający w nocy ból świadczy o tym, że trzeba zacząć działać.
Pediatra przeprowadzi badanie na miejscu i w razie konieczności skieruje dziecko na USG, badanie kału lub do gastroenterologa po specjalistyczną poradę. W pilnych przypadkach konieczne może być udanie się do szpitala.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym