Data publikacji:

Spuchnięta powieka u dziecka: jakie mogą być przyczyny?

Spuchnięta powieka u dziecka może budzić niepokój, na szczęście najczęściej wynika z niegroźnego urazu, zakażenia gronkowcem (jęczmień) albo ugryzienia komara. Oczywiście może się też zdarzyć, że przyczyną zmiany jest zapalenie spojówki albo bakteryjne zapalenie woreczka łzowego, dlatego w każdym takim przypadku należy obserwować malca. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na spuchnięte jedno oko u dziecka i kiedy należy skonsultować tę przypadłość z pediatrą.
spuchnięta powieka u dziecka

Spuchnięta powieka u dziecka – najczęstsze przyczyny

Spuchnięta powieka górna u dziecka to dość często występująca dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:
  • Jęczmień
  • Jęczmień to wywołane gronkowcem zakażenie gruczołów przyrzęsowych. W 90% dotyczy jednego oka – powieka staje się zaczerwieniona i mocno obrzęknięta. Przypadłość leczy się poprzez stosowanie ciepłych okładów oraz delikatny masaż. Niektórzy rodzice przykładają do zmienionej powiek złoto (np. złotą obrączkę), niemniej brakuje medycznych dowodów na skuteczność tej metody.
  • Gradówka
  • Gradówka objawia się nie tylko obrzękiem i zaczerwienieniem, ale również pojawieniem się guzka. Przypadłość ta wynika z przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego. Wskazana jest wizyta u lekarza pediatry albo o okulisty dziecięcego.
  • Zapalenie spojówek
  • Spuchnięta powieka u dziecka może być efektem zapalenia spojówki. Przypadłość zazwyczaj bardzo szybko przenosi się na drugie oko. Poza spuchnięciem powieki charakterystyczne jest pojawienie się w oczach ropy oraz łzawienie i zaczerwienienie oczu.
  • Bakteryjne zapalenie woreczka łzowego
  • To schorzenie, która objawia się nie tylko obrzękiem powieki, ale również łzawieniem oraz gromadzeniem się ropnej wydzieliny w kącikach oczu. Bakteryjne zapalenie woreczka łzowego wymaga zastosowania antybiotykoterapii.
  • Ciało obce
  • Wystarczy rzęsa, ziarenko piasku albo malutki okruszek, by dziecko zaczęło odczuwać duży dyskomfort i zaczęło pocierać oko. To z kolei może prowadzić do obrzmienia oraz zaczerwienienia powieki. Jeśli ciało obce jest widoczne i łatwo dostępne (np. rzęsa), można spróbować wyjąć je samodzielnie przy pomocy chusteczki higienicznej. Jeśli jednak jest to np. wbity w oko okruszek, należy już koniecznie skonsultować się z okulistą dziecięcym. 
  • Ugryzienie owada
  • Spuchnięta powieka u dziecka może być efektem ugryzienia owada. Prawdopodobieństwo, że taka jest właśnie przyczyna przypadłości, rośnie latem, zwłaszcza w czasie spędzania czasu nad jeziorem, w lesie czy na działce.

    Spuchnięta powieka u dziecka domowe sposoby

    Czerwona, spuchnięta powieka u dziecka nie zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. W przypadku jęczmienia sprawdzą się ciepłe okłady, a gdy dziecko zostało pogryzione, można posmarować skórę maścią na ugryzienia. W pozostałych przypadkach – gdy rodzice podejrzewają, że mają do czynienia z gradówką albo z jakimkolwiek stanem zapalnym w obrębie oczu, wskazana jest już konsultacja z lekarzem pediatrą albo okulistą dziecięcym. Wizyta powinna nastąpić dość szybko – w ciągu 1-2 dni od zauważenia objawów.

    Opuchnięte powieki u dziecka – kiedy do lekarza?

    O ile spuchnięte jedno oko u dziecka nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, o tyle już obie opuchnięte powieki u dziecka mogą świadczyć o poważnych chorobach – takich jak cukrzyca, schorzenia nerek albo nawet o nieprawidłowościach pracy serca. Stąd też, jeżeli przypadłość pojawia się często, obejmuje dwoje oczu i nie ma związku z alergią lub pogryzieniem, koniecznie należy skonsultować ją z lekarzem pediatrą.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.