Data publikacji:

Jaki bidon dla dzieci wybrać?

Jaki bidon dla dziecka do przedszkola? Oraz: co zamiast bidonu dla dziecka, bo wiemy, że nie każdy maluch lubi pić z bidonu oraz że nie każde dziecko pije jedynie z bidonu. Dzieci lubią różnorodność, a dla rodziców najważniejsze jest to, by napój był podawany w sposób bezpieczny (również jeśli chodzi o aspekty logopedyczne!), by butelkę łatwo się myło oraz by była wygodna w uchwycie dla malucha.
bidon dla dzieci

Jaki bidon dla dzieci wybrać? Bidon dla 3 latka

To nie logo Psiego Patrolu powinno decydować o tym, jaki jest najlepszy bidon dla 3-latka (choć maluchowi może wydawać się, że tak właśnie powinno być!). Kolor, wzór i motyw przewodni wyrysowany na opakowaniu to nie wszystko. Ważne są: komfort podczas użytkowania i bezpieczeństwo malucha! 
Jaki bidon dla dzieci wybrać? Dobry bidon dla 3 latka jest:
  • Wykonany z bezpiecznych tworzyw sztucznych lub szkła, które są atestowane i posiadają niezbędne certyfikaty – wtedy są w 100% bezpieczne dla najmłodszych użytkowników. 
  • Wygodny w myciu – zwróć uwagę na to, czy można myć bidon dziecięcy w zmywarce, jak bardzo można rozłożyć do na czynniki pierwsze, żeby dobrze domyć każdy jego zakamarek (myj bidon i jego elementy w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentów i przepłucz wrzącą wodą).
  • Odpowiedni do ciepłych napojów – jeśli ten aspekt jest dla ciebie istotny, uważnie przestudiuj etykietę. Możliwość wlewania gorących napojów posiada mocno ograniczona grupa bidonów dla małych dzieci. 
  • Nie posiada w swoim składzie: BPA, ftalanów, metali ciężkich i innych szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji. 
  • Jaki jest najlepszy bidon dla 3 latka? Z rurką lub słomką

    Dlaczego to rozwiązanie jest najbardziej optymalne dla maluchów w wieku około trzech lat? Bidon ze słomką dla 3 latka lub bidon z rurką:
  • Pomaga w ćwiczeniu języka, mięśni okrężnych ust i podniebienia miękkiego. Picie przez rurkę to świetne ćwiczenie mięśni całej twarzy!
  • Uczy prawidłowego oddychania, w tym panowania nad ilością wydychanego powietrza i regulowania oddechu - przełykanie i oddychanie następuje w tym samym czasie.
  • Nauka skoordynowania pracy części jamy ustnej i warg jest bardzo potrzebna do prawidłowego rozwoju aparatu mowy! Zassanie płynu przez słomkę to spora ilość wysiłku włożonego przez dziecko w napicie się - zwłaszcza, jeśli płyn jest gęsty.
  • Uczy dziecko samokontroli - dziecko pije tyle w danym momencie, ile samo zechce.
  • Szeroko polecane i uznawane za najlepsze przez mamy (i ich dzieci w wieku około trzech lat) są bidony B.Box gelato bubblegum.
    Nieco starszym maluchom (4-6 lat) możesz zaproponować bidon z miękkim, silikonowym ustnikiem i zintegrowanym uchwytem ułatwiającym przenoszenie, który ma sztywniejszą rurkę w środku. Przykładem jest między innymi bidon dla dzieci 3 Sprouts.  

    Co zamiast bidonu dla dziecka? Kubek Smart - alternatywa dla bidonu z rurką

    Bidon dla dzieci nie zawsze musi być „oczywisty”. Takim rozwiązaniem jest na przykład Kubek Smart od firmy Reflo. To świetny wstęp do nauki picia z otwartego naczynia. Posiada on specjalną wkładkę uniemożliwiającą wlanie się do ust malucha zbyt dużej ilości napoju i chroniącą przed zakrztuszeniem oraz przeźroczystą obudowę umożliwiającą śledzenie ilości płynu pozostającego w kubku. 

    Najlepszy bidon dla 3 latka? Jaki bidon wybrać? Niekapek - czy to dobra propozycja?

    To rozwiązanie stojące w opozycji do bidonu z rurką bądź słomką, które okazuje się odpowiednie dla dzieci w wieku powyżej trzeciego roku życia. Jest to rozwiązanie doceniane przez rodziców za funkcjonalność i wygodę podczas użytkowania. A odpowiedź kryje się w samej nazwie przedmiotu - „niekapek” - czyli podczas picia z kubka maluch nie wyleje na siebie napoju! Mniej prania, mniej łez, mniej dodatkowej pracy dla mamy. Uważaj jednak na jeden ważny aspekt - wiele kubków niekapków, oferowanych na polskim rynku, nie otrzymało pozytywnej opinii logopedów pracujących z dziećmi! Co oznacza, że w opinii tych specjalistów niekapki utrwalają u dziecka odruch ssania , który powinien zaniknąć w okresie poniemowlęcym! Co więcej - picie z niekapka może powodować u dzieci wady zgryzu i utrwalać nawyk oddychania przez usta.

    Bidon dla 3 latka oraz wiedza, jak długo dziecko może pić z bidonu?!

    Nie ma górnej granicy. Co jest ważne, to to, by picie z bidonu nie było jedynym sposobem, w jakie dziecko przyjmuje płyny (głównie wodę!). Dziecko powinno przede wszystkim nauczyć się pić z otwartego kubka. Picie z bidonu jest wygodne zwłaszcza nocą (kiedy dziecko chce się napić, a jest senne), w podróży, na spacerze i w przedszkolu. 3-4 letnie dziecko może pić normalnie z kubka czy butelki - jak dorosły.

    Jaki bidon dla dziecka do przedszkola, na spacer, do żłobka?

    Dla najmłodszych (dzieci uczęszczające do żłobka) sprawdzą się bidony o mniejszej pojemność, czyli takie około 240 ml lub 350 ml. Są one nieco lżejsze niż ich odpowiedniki dla przedszkolaków. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym najlepsze są bidony o pojemności 350-500 ml. Starszaki powinny mieć większe bidony ze względu na większe zapotrzebowanie na wodę dziennie. Na plac zabaw możesz zabierać butelki o pojemności około 650 ml - to spora ilość wody, która powinna dziecku wystarczyć nawet w ciepły dzień na dłuższą i intensywną zabawę z rówieśnikami. 
    Cechy dobrego bidonu dla przedszkolaka
    Jakie wymogi musi spełniać dobry bidon dla przedszkolaka?
  • Wytrzymałość.
  • Szczelność.
  • Bez szkodliwych substancji w składzie.
  • Łatwe w myciu i czyszczeniu.
  • Z możliwością wymieniania akcesoriów.
  • Dopasowane do ręki dziecka.
  • Proste w obsłudze. 
  • Wybór wzoru, koloru zależy od indywidualnych upodobań. Pamiętaj jednak, by to nie determinowało faktu, jaki bidon dla dziecka kupujesz.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.