Data publikacji:

Jakie są etapy porodu? Skąd wiedzieć, że to „już”?

Spodziewasz się pierwszego dziecka? Znajomość poszczególnych etapów porodu i wiedza o tym, co będzie się działo w ich trakcie, pomagają kobietom łatwiej poradzić sobie z ogromnym lękiem, który towarzyszy przyjściu na świat dziecka. Najdłuższa jest pierwsza faza, podczas której stopniowo rozwiera się szyjka macicy. Punkt kulminacyjny następuje w fazie II, kiedy rodzi się dziecko, ale to jeszcze nie koniec porodu. Co musisz wiedzieć o poszczególnych etapach porodu naturalnego?
jakie są etapy porodu

Etapy porodu naturalnego – musisz je znać

Kobietom spodziewającym się pierwszego dziecka zaleca się uczęszczanie do szkoły rodzenia między innymi dlatego, żeby dobrze poznały etapy porodu, które będą musiały przejść, jeśli nie czeka je cesarskie cięcie. Wiedza o tym, czego dokładnie możesz się spodziewać i w jaki sposób powinnaś się zachować, pomoże ci łatwiej poradzić sobie z trudną sytuacją.
Jedno jest pewne – poród przedstawiany w filmach ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, zwłaszcza kiedy mowa o pierwszym z etapów porodu, kiedy wszystko się zaczyna. Nie dzieje się to nagle i rzadko bywa naprawdę zaskakujące. Istnieje wiele mniej lub bardziej oczywistych sygnałów, które przepowiadają zbliżające się rozwiązanie.

Jak rozpoznać, że zbliża się czas porodu?

Jeszcze zanim rozpocznie się I faza, a za nią następne etapy porodu, możesz się zorientować, że zbliża się ta ważna chwila po oznakach, które ją przepowiadają.

Jakie sygnały świadczą o zbliżającym się porodzie?

  • Obniżanie się brzucha spowodowane jest kierowaniem się dziecka do kanału rodnego. W tym okresie kobieta odczuwa często silniejsze parcie na mocz w wyniku ucisku na pęcherz, jednocześnie ma mniejsze problemy z oddychaniem.
  • Skurcze przepowiadające mogą być odczuwane jako delikatne napinanie brzucha lub typowe skurcze, jednak zwykle nie są bardzo intensywne. Charakterystyczna jest ich niewielka częstotliwość. Skurcze Braxtona-Hicksa są wyraźnym sygnałem, że wkrótce nadejdzie dzień porodu, chociaż zdarza się, że kobiety odczuwają je dużo wcześniej i nie jest to powód do niepokoju.
  • Ból w dolnej części kręgosłupa, który narasta z dnia na dzień, to również znak świadczący o nadchodzącym rozwiązaniu, wynika bowiem z ucisku na nerwy spowodowanego obniżaniem się macicy.
  • Senność i zmęczenie to delikatne sygnały, jednak zdarzają się często. O ile znużenie i przemęczenie są naturalnymi towarzyszami ciąży i macierzyństwa, tak uczucie przemożnego zmęczenia może świadczyć o tym, że poród zbliża się wielkimi krokami. 
  • Ekscytacja i podenerwowanie wywołane są wzrostem adrenaliny.
  • Odejście czopu śluzowego nie pozostawia już żadnych wątpliwości co do tego, że to „już”, chociaż od tego momentu do rozpoczęcia I fazy i pozostałych etapów porodu może minąć jeszcze kilka dni.
  • Pierwsza faza porodu

    Czy łatwo zauważyć kolejne etapy porodu? To pytanie może wydawać się dziwne, ale zadaje je sobie wiele kobiet. Pomimo wszystkich oznak przepowiadających czasami trudno zauważyć, że to rzeczywiście właśnie ten moment. Pierwszym ważnym sygnałem jest regularność skurczów, po niej można rozpoznać, że to pierwszy etap porodu. Później sprawy zwykle przyspieszają i kolejne fazy są już zazwyczaj kontrolowane przez personel medyczny, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
    Pierwsza faza porodu zaczyna się zatem od regularnych skurczów, występujących co 20 minut, które stopniowo stają się coraz częstsze. Kiedy pojawiają się co 10 minut, to znak, że należy zbierać się do szpitala, przy 5 minutach należy dostać się do niego jak najszybciej.
    W pierwszej fazie porodu powoli otwiera się szyjka macicy i odchodzą wody płodowe. Jeśli się to stanie, koniecznie zwróć uwagę na ich kolor, o niebezpieczeństwie dla dziecka świadczy zielona barwa.
    Co powinna robić kobieta w pierwszych etapach porodu? Jeśli to możliwe, powinna się jak najwięcej ruszać, na przykład na piłce lub przy drabince, ważne jest także oddychanie i stosowanie technik relaksacyjnych.

    Etapy porodu – faza II

    Drugi etap porodu rozpoczyna się, gdy nastąpi pełne rozwarcie, jest to moment kulminacyjny, nazywany porodem właściwym. Charakterystyczne dla tej fazy są bardzo bolesne skurcze parte, podczas których kobieta odczuwa bardzo silny ucisk na krocze i odbytnicę – to ten rodzaj skurczów ostatecznie pomaga dziecku przecisnąć się przez kanał rodny i przyjść na świat.
    To, jak długo będzie trwał II etap porodu, zależy od wielu czynników, jednak przy pierwszym dziecku zwykle przebiega on wolniej. Etap ten kończy się przyjściem na świat noworodka.

    Etapy porodu po urodzeniu dziecka – faza III i IV

    Mimo iż dziecko jest już na świecie, przed kobietą jeszcze dwa etapy porodu. W III fazie następuje wydalenie łożyska, które spełniło już swoją ważną rolę. Może to trwać od kilku minut do pół godziny. Większość kobiet odczuwa w tym momencie jedynie dyskomfort, jednak szczęście i ulga wynikające z przyjścia na świat dziecka skutecznie odwracają od niego uwagę.
    Problem zaczyna się, jeżeli nie uda się urodzić łożyska w całości. W takiej sytuacji konieczne będzie łyżeczkowanie macicy, żeby pozbyć się jego resztek.
    Po wszystkim pozostaje jeszcze zszycie krocza, jeśli zachodzi taka konieczność, próba przystawienia dziecka do piersi i sprawdzenie, czy macica obkurcza się prawidłowo. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, wystarczą dwie godziny obserwacji, by można było mówić o ostatecznym szczęśliwym zakończeniu porodu. Po wszystkim kobietę czeka jeszcze 6 tygodni połogu, podczas którego macica się obkurcza, a organizm stopniowo dochodzi do równowagi.
    Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, są dla kobiety bardzo trudnym doświadczeniem, dlatego warto znać wszystkie etapy porodu naturalnego i zebrać na ten wielki dzień całą energię. Efektem wysiłku jest wyczekiwane przez wiele tygodni dziecko.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym