Data publikacji:

Gdzie na weekend z niemowlakiem?

Świeżo upieczeni rodzice są niemal zawsze bardzo zmęczeni i często trudno im myśleć o dodatkowych wyzwaniach. Mimo to warto się zmobilizować i zaplanować ciekawy weekend poza domem. Dzięki temu możliwe będzie wyrwanie się choć trochę z codziennej rutyny, która bywa tak obciążająca. Gdzie wybrać się na weekend z niemowlakiem? Na krótkie wypady najlepiej nadają się niezbyt odległe miejsca, cała reszta zależy jednak wyłącznie od tego, jak lubicie spędzać czas. Z maluchem wciąż możesz przeżywać przygody na łonie natury lub wypoczywać w luksusowym hotelu, w zależności od budżetu i upodobań.
gdzie na weekend z niemowlakiem

Dlaczego warto podróżować z niemowlakiem?

Podróż z niemowlakiem wydaje ci się skomplikowana? Spokojnie, dasz radę zorganizować ją tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Może się okazać, że będzie łatwiejsza niż kiedykolwiek później, szczególnie jeśli karmisz piersią. Kilkumiesięcznego bobasa możesz nosić w nosidle lub włożyć do wózka i w ten sposób przemierzać całe kilometry. Bez względu na to, gdzie pojedziesz na weekend z niemowlakiem, możesz robić to, co lubisz – zwiedzać, wędrować lub wylegiwać się nad jeziorem. Chociaż nie będzie to tak łatwe jak wyjazd bez dzieci, z pewnością nie musisz ograniczać aktywności, dlatego, że jesteś z maluchem.
Czy podróżowanie jest korzystne dla dziecka? Poznawanie nowych miejsc od pierwszych miesięcy życia pomoże ci ukształtować człowieka otwartego na nowe doświadczenia i bardziej elastycznego. Wyjazd będzie też wartościowym wspólnym czasem, podczas którego będziecie budować więź.

Gdzie na weekend z niemowlakiem? Blisko

Z czysto praktycznego punktu widzenia nie jest opłacalne wybieranie się w bardzo daleką podróż na tak krótki czas. Ponadto specjaliści są zdania, że zbyt długie przebywanie w foteliku nie służy niemowlakom.
Najlepsze będą miejsca oddalone od domu nie więcej niż o 2 godziny drogi. Niewielki dystans pozwoli na szybką reakcję, jeśli cokolwiek będzie nie w porządku, i na awaryjny powrót. Nie zmęczy też przesadnie ani rodziców, ani malucha.

Weekend z małym dzieckiem – ważne gdzie, ale też kiedy

Bez względu na to, gdzie planujesz wyjechać z małym dzieckiem na weekend, w miarę możliwości unikaj szczytu sezonu. Niemowlę szybko zmęczy się hałasem, tłumem i nadmiarem bodźców. W lipcu i sierpniu jest też zazwyczaj upalnie. Jeśli istotny jest dla ciebie aspekt finansowy, weź pod uwagę, że dużo taniej jest w czerwcu lub wrześniu. To idealne miesiące na wypoczynek w Polsce – jest wtedy mniej turystów, pogoda staje się bardziej umiarkowana, a atrakcje i noclegi są przystępniejsze.

Gdzie z niemowlakiem na weekend? Nad wodę!

Dzieci kochają wodę, podobnie zresztą jak większość dorosłych. Niemowlak, mając dostęp do płycizny, błota i piasku, będzie najszczęśliwszy na świecie i nic nie powstrzyma go przed dobrą zabawą. Wystarczą mu zwykłe zabawki do piasku, a i to często będzie zupełnie zbędne.
Gdzie na weekend nad wodę z małym dzieckiem? Morze, rzeka lub jezioro, ale także baseny – sprawdzi się wszystko, w zależności od tego, co najbardziej ci odpowiada. Tego typu miejsca są idealne do krótkiego wypoczynku. Nawet jeśli temperatura okaże się niesprzyjająca do kąpieli, same spacery i zabawa w okolicy wody działają kojąco na układ nerwowy.

Gdzie z małym dzieckiem na weekend? Do rodziny

Jeśli chcesz przyzwyczaić niemowlaka do dłuższego przebywania poza domem, a nie masz funduszy lub chęci na podróże w nieznane, możesz wykorzystać wolne i ruszyć w odwiedziny do rodziny. Wspólne spędzanie czasu jest zawsze wartościowe, a jeśli ciocia, babcia lub kuzynka mieszkają w nieco większej odległości, możecie razem wyruszyć na podbój okolicznych atrakcji.
Co ważne, taki wypad można spokojnie zaplanować, nawet nie mając samochodu i podróżując z dzieckiem samotnie. Wystarczy poprosić kogoś, by wyszedł na stację docelową i pomógł z bagażem czy wózkiem.

Gdzie na weekend z niemowlakiem? Na szlak

Kochasz góry i masz szczęście mieszkać blisko nich? A może niedaleko ciebie znajduje się Puszcza Białowieska lub morze? Każdy rejon Polski ma w bliskiej odległości bardzo atrakcyjne szlaki turystyczne, które możesz przemierzać również z dzieckiem. Żeby było wam wygodnie, najlepiej zaopatrz się w nosidło turystyczne – możesz kupić własne lub je wypożyczyć. To propozycja dla aktywnych, którzy nie boją się wyzwań. Ogromnym plusem takich wypadów jest czyste powietrze i bliskość natury, które korzystnie wpływają nie tylko na małe dzieci.

Zwiedzaj miasta z niemowlakiem

Zwiedzanie z dzieckiem, które jeszcze nie chodzi, ma swoje plusy, dlatego jeśli w bliskiej odległości od twojego miejsca zamieszkania są większe miasta, które warto zobaczyć, nie wahaj się ani chwili. Znajdziesz tam również wiele atrakcji dla najmłodszych, choćby zoo czy klubokawiarnie, w których można odpocząć.
Gdzie na weekend z niemowlakiem? Atrakcyjne są między innymi: Trójmiasto, Wrocław, Kraków czy Poznań. Warto również zobaczyć Zamość, Lublin i Toruń.

Weekend za granicą z niemowlakiem?

W czasach dostępności tanich lotów atrakcyjny może wydawać się wyjazd zagraniczny. Jeśli ma to być podróż weekendowa – nie warto. Jest to możliwe do przeprowadzenia, jednak trudne dla dziecka ze względu na zbyt dużą zmianę otoczenia i rutyny. Istnieje też ryzyko, że taki maluch źle zareaguje na wyjazd i będzie on dla wszystkich uczestników bardzo nieprzyjemny.

Dobrze się przygotuj

Wiesz już, gdzie wybierzesz się na weekend z niemowlakiem? Zadbaj o to, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria, które przy małym dziecku niekiedy mają duże znaczenie. Niezwykle przydatne jest nosidło ergonomiczne, ewentualnie chusta, jeśli potrafisz szybko ją motać. Pamiętaj o ubraniach dostosowanych do pogody, apteczce wraz z termometrem, pieluszkach i jedzeniu. Pakuj się jednak bez stresu – na szczęście w razie czego większość rzeczy można dokupić po drodze.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym