Data publikacji:

Najlepsze gry planszowe dla 6-latków: nasze propozycje

Jak spędzić czas z 6-letnim dzieckiem wesoło i pożytecznie? To proste – zagrajcie w grę planszową! Ta popularna w ostatnich latach forma rozrywki doskonale wpływa na rozwój młodego mózgu, pomaga kształtować ważne umiejętności, a nawet rozwijać dziecięce pasje. Podpowiadamy, jakie gry planszowe dla 6-latków warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania prezentu dla pociechy.
gra planszowa dla 6-latka

Czemu warto grać w gry planszowe z dzieckiem?

Jeśli jesteś fanem gier planszowych, to korzyści, które płyną z ich stosowania, z pewnością nie trzeba ci przedstawiać. Planszówki to wspaniały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną, a niejednokrotnie także trening uwagi, spostrzegawczości, logiki czy umiejętności manualnych. Warto pamiętać, że wszystkie te sprawności mogą, a nawet powinny kształtować także nasze dzieci.
Granie z dzieckiem w gry planszowe pozwoli wam na wesołe spędzenie czasu w rodzinnym gronie, w duchu zdrowej rywalizacji. Ponadto, grając w planszówki, twoje dziecko zyska szansę na poprawę pamięci, koncentracji, poszerzenie swojej wiedzy czy doskonalenie motoryki małej.

Fajna gra planszowa dla 6-latka – jaką wybrać?

Dziecko 6-letnie, które rozpoczęło naukę pisania, czytania oraz liczenia, może korzystać ze zdecydowanie większej liczby gier planszowych niż jego młodsi koledzy. Warto dodać, że granie w planszówki może być dla malucha cennym wsparciem w doskonaleniu tych umiejętności, które nabywa w szkole czy w przedszkolu. W takim razie, czym się kierować, poszukując fajnej gry planszowej dla 6-latka?
 • Przed zakupem sprawdź, czy gra planszowa jest przeznaczona dla dzieci w konkretnym przedziale wiekowym. Gry dedykowane młodszym dzieciom mogą być dla 6-latka zbyt nudne, z kolei gry przeznaczone dla starszym – za trudne. W sklepach internetowych możesz znaleźć tytuły dla szerszych przedziałów wiekowych – gry planszowe dla 4–6 latków czy 5–6 latków.
 • Poszukując gry planszowej dla 6-latka, warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Widzisz, że twoja pociecha darzy sympatią zwierzęta? Podaruj jej grę związaną z naturą. Jeśli masz w domu malca, który świetnie radzi sobie z czytaniem i pisaniem, dobrym podarunkiem okaże się językowa gra planszowa.
 • Dobierz grę, w którą dziecko będzie mogło grać z wszystkimi domownikami – zwróć uwagę, ilu uczestników może brać udział w rozgrywce.
 • Jaka gra planszowa dla 6-latka? 6 pomysłów

  Jaką grę planszową dla 6-latka wybrać? Przygotowaliśmy 6 propozycji, wśród których znajdziesz legendarne klasyki, jak również nowsze planszówki dla dzieci. Co istotne, w każdą z nich możecie grać całą rodziną!

  Totem

  To znana i lubiana gra planszowa, która wzbudza silne emocje we wszystkich uczestnikach. Zasady są proste: gracze muszą za pomocą odpowiednio dobieranych kart umieszczać swoje pionki na szczycie totemu. Cel to pozostać w rozgrywce jak najdłużej i uniknąć strącenia przez innych graczy. Gra uczy strategicznego myślenia i planowania, a ponadto świetnie rozwija umiejętności manualne. Totem to doskonała gra planszowa dla 6-latka.

  Jenga

  Kto z nas choć raz nie grał w kultową Jengę? Proste i jasne zasady, a przy tym całe mnóstwo emocji – oto co gwarantuje graczom drewniana układanka. Każdy z graczy, po kolei, wyjmuje z wysokiego bloku małe cegiełki tak, by nie doprowadzić do zburzenia konstrukcji. Jenga wymaga spokoju, precyzji i maksymalnego skupienia.

  Operacja

  Operacja to jedna z najsłynniejszych gier dla dzieci ostatnich dekad. Polega na przeprowadzaniu różnych zabiegów medycznych na manekinie za pomocą odpowiednich narzędzi. Zbyt duży nacisk, a może nieodpowiedni skalpel? Uważaj – gra poinformuje cię o błędzie za pomocą czerwonej diody i syreny!
  Gra planszowa Operacja doczekała się wielu tematycznych edycji: w sklepach internetowych znajdziesz na przykład wariant z Psim Patrolem lub Gwiezdnymi wojnami. Kto wie: być może dzięki Operacji twoje dziecko odkryje w sobie powołanie do medycyny?

  Pod lupą

  Pod Lupą to gra planszowa, której zasady są zbliżone do popularnego Memory. Celem gracza jest odnalezienie jak największej liczby różnic pomiędzy dwoma obrazkami na kartach w wyznaczonym czasie, a następnie wskazanie jej w liczbie widniejącej na kostce.
  Pamięć i spostrzegawczość to nie jedyne zdolności, które zapewni twojemu dziecku gra Pod Lupą; ta karcianka to także cenne źródło ciekawostek. Wybierz wariant poświęcony na przykład zwierzętom czy wakacyjnym destynacjom.

  Dobble

  Więcej energicznych gier dla całej rodziny? Żaden problem: z pomocą spieszy znane i lubiane Dobble. To wspaniała gra polegająca na szybkim znajdowaniu symboli, które łączą ze sobą dwie karty. To znakomity trening sprytu, szybkości i spostrzegawczości.
  Twoje dziecko jest fanem Minionków, Psiego Patrolu, a może Harry'ego Pottera? Wybierz tematyczną wersję gry Dobble!

  Mistrz słowa

  Małym miłośnikom liter polecamy łatwiejszą odmianę popularnej gry Scrabble – a jest nią Mistrz Słowa. Celem gracza jest ułożenie jak najdłuższego, najlepiej punktowanego wyrazu z literek na wyrzuconych kostkach.

  Gra planszowa dla 6-latka – podsumowanie

  Granie w planszówki z dzieckiem to nie tylko wspaniała forma rozrywki, ale i wsparcie małego umysłu w zdobywaniu nowych umiejętności. Jeśli poszukujesz prezentu dla swojej 6-letniej pociechy, jedna z zaproponowanych przez nas gier z całą pewnością sprawdzi się wspaniale.
  Zdjęcie: Envato Elements